ایرونا سیر برگذار کننده انواع تور های داخلی (تور مشهد و ... )

09198014097
02166320673
09194931590
02166320674
09194931580
02166758500
منو
عبور آرام گردشگري ايران از دروازه صفر و يک
اخبار گردشگری ۱۳۹۷/۰۷/۲۵
  1. ایرونا سیر
  2. عبور آرام گردشگري ايران از دروازه صفر و يک


عبور آرام گردشگري ايران از دروازه صفر و يک خبرگزاري آريا - تهران- ايرناپلاس- با وجود فعاليت 86 استارت‌آپ ايراني در حوزه گردشگري که بيش از همه در زمينه «رزرو هتل و مراکز اقامتي، تور و بليت» فعاليت مي‌کنند، به نظر مي‌رسد همچنان ظرفيت‌هاي زيادي براي استفاده از تحول ديجيتال براي رشد صنعت گردشگري ايران وجود دارد.
عبور آرام گردشگري ايران از دروازه صفر و يک

پنجم مهرماه هر سال به‌عنوان روز جهاني گردشگري شناخته مي‌شود و هر سال توسط سازمان گردشگري جهاني، شعاري براي آن انتخاب مي‌شود که شعار امسال «گردشگري و تحول ديجيتال» است.تحولات ديجيتال و نوآوري‌هاي فناوري اطلاعات، ارتباط بخش‌هاي مختلف حيات فردي و اجتماعي را تحت تأثير خود قرار مي‌دهند که بخش گردشگري نيز از اين تغييرات بي‌تأثير نبوده و بر همين اساس، شعار امسال سازمان گردشگري جهاني «گردشگري و تحول ديجيتال» انتخاب شده و به‌طور خاص نقش «هوش مصنوعي»، «داده‌هاي عظيم»، «يادگيري ماشين» و «اينترنت اشيا» در تحولات و نوآوري‌هاي بخش گردشگري مورد توجه قرار گرفته است.

 پيش‌بيني آينده گردشگري با صفر و يک‌هاي ديجيتال

بر اساس پيش‌بيني UNWTO از تأثير تکنولوژي بر گردشگري در سال 2050، افزايش 305 ميليارد دلاري ارزش بخش گردشگري نسبت به سال 2016 از طريق افزايش سودآوري، انتقال 100 ميليارد دلار از نقش‌آفرينان سنتي گردشگري به رقباي جديد و در نهايت، ايجاد مزيتي برابر با 700 ميليارد دلار از طريق کاهش آثار محيط زيستي، بهبود ايمني و امنيت و صرفه‌جويي در زمان و هزينه را در جهان شاهد خواهيم بود.

 مجارستان، ميزبان ايده‌هاي نو در گردشگري

مراسم امسال روز جهاني گردشگري به ميزباني کشور مجارستان برگزار شد. اين کشور در سال 2017 ميزبان 16 ميليون گردشگر بين‌المللي بوده که اين ميزان 50 درصد نسبت به سال 2010 بيشتر است. مجارستان در اواخر سال 2017 «استراتژي توسعه گردشگري ملي 2030» را با هدف توسعه بلندمدت پايدار در اين بخش، در دستور کار قرار داد که بر اين اساس، سرمايه‌گذاري معادل 2.7 ميليارد يورو تا سال 2030 براي تقويت ورزش، فرهنگ و طبيعت‌گردي هدف‌گذاري شده است و پيش‌بيني مي‌شود اين سرمايه‌گذاري سهم گردشگري از توليد ناخالص داخلي اين کشور را از 10 درصد به 16 درصد افزايش دهد. همچنين تعداد کارکنان اين بخش را از 364 هزار نفر به 450 هزار نفر برساند.مهم‌ترين بخش برنامه امسال، اولين رقابت جهاني بين استارت‌آپ‌هاي حوزه گردشگري بود که مرحله نيمه‌نهايي اين مسابقه با حضور تيم‌هاي برگزيده از روز چهارشنبه تا جمعه در بوداپست برگزار شد.

 آغوش باز ايران براي گردشگران

بر اساس آمارهاي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري تعداد کل گردشگران ورودي به کشور با رشد 4 درصدي نسبت به سال 1395، به بيش از 5 ميليون نفر در سال 1396 رسيده است که بيش از 50 درصد اين گردشگران از سه کشور عراق، آذربايجان و افغانستان به کشور وارد شده‌اند.آخرين آمارهاي گردشگري داخلي نيز مربوط به بهار 1396 است که توسط مرکز آمار منتشر شده و بر اين اساس، بيش از 102 ميليون سفر انجام شده است که حدود 53 درصد آن‌ها با اقامت شبانه و حدود 47 درصد بدون اقامت شبانه در مقصد بوده است. در اين ميان، سه شهر تهران، مشهد و شيراز در صدر مقاصد اصلي سفرهاي داخلي قرار گرفته‌اند.حال سؤال اينجاست که استارت‌آپ‌هاي فعال در حوزه گردشگري ايران چه خدماتي را به علاقه‌مندان سفر ارائه مي‌دهند و درواقع تحولات ديجيتال از چه مسيري بر گردشگري ايران تأثير مي‌گذارند؟

 تجربه گردشگري با استارت‌آپ‌هاي ايراني

گزارش مرکز توانمندسازي و تسهيل‌گري کسب‌وکارهاي نوپاي سازمان فناوري اطلاعات در سال 1396 نشان مي‌دهد 3.8 درصد از استارت‎آپ‌هاي ايراني به‌طور مستقيم در زمينه گردشگري فعاليت مي‌کنند، اما آنچه در اين ميان اهميت مي‌يابد محدوده بازار فعاليت استارت‌آپ‌ها‌ست. به‌طور کلي تنها 6 درصد از استارت‌آپ‌ها داراي بازار جهاني هستند که به نظر مي‌رسد سهم گردشگري در بازار جهاني نيز اندک باشد.بر اساس پايش فهرست استارت‌آپ‌‎هاي ثبت شده در اين مرکز، بيشترين استارت‌آپ‌هاي ثبت شده مربوط به «رزرو هتل و مراکز اقامتي، تور و بليت» هستند که شامل 23 مورد از مجموع 86 مورد استارت‌آپ اين حوزه است که پس از آن، «راهنماي سفر و اشتراک‌گذاري تجربيات سفر» و «سامانه‌هاي جامع (شامل معرفي مقاصد و رويدادهاي گردشگري، رزرو اماکن اقامتي، تور و بليت)» به‌طور مشترک با 19 مورد در رتبه دوم قرار دارند و رتبه سوم مربوط به «گردشگري روستايي، عشايري و بوم‌گردي» با 5 مورد فراواني است.به نظر مي‌رسد بسترسازي و حمايت از ايده‌هايي که امکان حضور در بازار جهاني را دارند مي‌تواند مزاياي تحولات ديجيتال را به بخش گردشگري کشور منتقل کند و ميزباني ايران از گردشگران جهاني را در فضاي رقابتي امروز افزايش دهد.