ایرونا سیر برگذار کننده انواع تور های داخلی (تور مشهد و ... )

09198014097
02166320673
09194931590
02166320674
09194931580
02166758500
منو
دست سنگی در بیابان آتاکامای آمریکای جنوبی
اخبار گردشگری Û±Û³Û¹Û·/Û°Û·/Û°Û³
  1. ایرونا سیر
  2. دست سنگی در بیابان آتاکامای آمریکای جنوبی

در بیابان مشهور آتاکاما در کشور شیلی – آمریکای جنوبی- صخره‌ای وجود دارد Ú©Ù‡ کاملا شبیه به دست انسانی‌ست Ú©Ù‡ سر از خاک بیرون آورده Ùˆ درخواست Ú©Ù…Ú© Ù…ÛŒ‌کند. این صخره‌ÛŒ جالب را با نام (La Mano del Desierto) Ù…ÛŒ‌شناسند. در این مطلب بیشتر با این صخره‌ÛŒ مشهور آشنا خواهیم شد.

(La Mano del Desierto) در میانه‌ÛŒ بیابان قرار دارد؛ به صورتی Ú©Ù‡ نزدیک‌ترین روستا از آن 47 مایل (معادل 75.6 کیلومتر) دورتر است؛ این روستا آنتوفاگاستا نام دارد. ارتفاع این دست سنگی به 36 فوت (معادل 10.9 متر) Ù…ÛŒ‌رسد Ùˆ به خوبی از فاصله‌ÛŒ دور خودنمایی Ù…ÛŒ‌کند.

شاید برای شما هم سوال پیش آمده باشد Ú©Ù‡ چطور چنین صخره یا مجسمه‌ÛŒ خاصی در میانه‌ÛŒ بیابان به‌وجود آمده است؟ باید بگوییم Ú©Ù‡ این صخره در حقیقت تندیسی‌ست Ú©Ù‡ یک مجسمه‌ساز اهل شیلی به نام ماریو ایررازابال (Mario Irarrázabal) آن را ساخت Ùˆ مجسمه در سال 1992 به صورت رسمی افتتاح شد. تامین مالی آن توسط یک شرکت محلی به نام (Corporación Pro Antofagasta) انجام گرفت.

این صخره‌ÛŒ دست‌Ø´Ú©Ù„ به صورت سمبلیک ساخته شده Ùˆ هدف از آن نشان دادن انسان –به طور Ú©Ù„ÛŒ بشر- بوده Ú©Ù‡ درخواست Ú©Ù…Ú© Ù…ÛŒ‌کند Ùˆ دچار گرفتاری شده است. کارهای سمبلیک در آثار ماریو به وفور به چشم Ù…ÛŒ‌خورند. جالب است بدانید Ú©Ù‡ این مجسمه‌ساز خبره یک اثر دیگر نظیر همین دست ساخته Ú©Ù‡ در کشور اروگوئه است. تندیسی Ú©Ù‡ در اروگوئه است با نام (Man Emerging to Life) شناخته Ù…ÛŒ‌شود؛ البته بومیان هردوی این مجسمه‌ها را با نام (The Hand) یا همان دست Ù…ÛŒ‌شناسند.

آشنایی با موقعیت جغرافیایی صخره

در بیابان آتاکاما بر خلاف تصور عموم مردم هنوز زندگی جریان دارد. بر اساس آخرین آمار حدود 500 گونه گیاهی در این ناحیه به چشم Ù…ÛŒ‌خورد Ú©Ù‡ زعتر، یارتا، فلفل Ùˆ... از مشهورترین‌شان هستند. گذشته از گیاهان، حیوانات Ùˆ جانداران متعددی نیز در آتاکاما وجود دارند Ú©Ù‡ از شاخص‌ترین آنها Ù…ÛŒ‌توان به عقرب قرمز، عنکبوت Ùˆ نوعی پروانه Ùˆ قورباغه اشاره کرد.

همانطور Ú©Ù‡ اشاره کردیم این صخره‌ÛŒ جالب در میان بیابان قرار گرفته بنابراین اگر علاقه‌مند به دیدن آن هستید، راه آسانی در پیش ندارید Ùˆ برای شروع باید به بزرگراه پان امریکن (the Pan-American) مراجعه کرده Ùˆ از بومیان Ùˆ تابلوهای راهنما Ú©Ù…Ú© بگیرید.

نگاهی به بازدیدکنندگان دست سنگی شیلی

این صخره‌ÛŒ جالب سوژه‌ÛŒ خوبی برای هنردوستان Ùˆ عکاسان به شمار Ù…ÛŒ‌آید. برای بازدید از بیابان آتاکاما باید Ú©Ù…ÛŒ ماجراجو باشید Ùˆ خود را برای سفری نسبتا دشوار آماده کنید. جالب این Ú©Ù‡ با وجود سختی مسیر، افراد بسیاری برای بازدید از آتاکاما زیبا اقدام Ù…ÛŒ‌کنند زیرا این بیابان یکی از لوکیشن‌های اصلی فیلم‌های جیمز باند بوده است. همچنین این مکان موقعیت خوبی برای تماشای ستارگان Ùˆ اخترشناسی دارد Ùˆ به همین خاطر مورد توجه گردشگران قرار Ù…ÛŒ‌گیرد.

لازم است ذکر کنیم Ú©Ù‡ تنها دو تندیس به صورت دست انسان Ùˆ با این Ø´Ú©Ù„ Ùˆ شمایل در دنیا وجود دارد به همین خاطر بازدید از این مکان ارزشش را دارد Ùˆ برای توریست‌ها جذاب است.

وضعیت کنونی دست سنگی شیلی

به دلیل این Ú©Ù‡ مجسمه از جنس سنگ است Ùˆ در میان بیابان واقع شده، دچار آسیب زیادی نمی‌شود اما با این حال فرسایش Ú©Ù…ÛŒ آن را دچار تغییر Ù…ÛŒ‌کند. متاسفانه برخی از بازدیدکنندگان علاقه‌مند هستند روی صخره یادگاری حکاکی کنند تا به سایر مردم نشان بدهند Ú©Ù‡ آنها از این دست سنگی دیدن کرده‌اند. مسئولان مربوطه باید بیشتر در رابطه با مرمت Ùˆ نگهداری از این صخره‌س زیبا بیندیشند Ùˆ اقداماتی مناسب را انجام بدهند.