ایرونا سیر برگذار کننده انواع تور های داخلی (تور مشهد و ... )

09198014097
02166320673
09194931590
02166320674
09194931580
02166758500
منو
شصتمین سالگرد انجمن صنفی دفاتر سفر و گردشگری ایران
اخبار مجموعه Û±Û³Û¹Û·/Û°Û²/Û°Û¹
  1. ایرونا سیر
  2. شصتمین سالگرد انجمن صنفی دفاتر سفر و گردشگری ایران

مراسم شصتمین سالگرد انجمن صنفی دفاتر سفر و گردشگری ایران

این مراسم که با حضور چهره های شاخص از قبیل معاون رئیس جمهوری و ریاست محترم سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری جناب آقای علی اصغر مونسان و وزیر محترم راه و شهرسازی جناب آقای عباس آخوندی ، رئیس کمیته اقتصادی مجلس شوای اسلامی جناب آقای پور ابراهیمی ، رئیس محترم سازمان هواپیمایی آثای عبادزاده و مدیر عامل محترم هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران سرکار خانم دکتر شرفبافی و رئیس محترم انجمن جناب آقای حرمت الله رفیعی و جمع از فعالان حوزه گردشگپری و مدیر عاملان شرکت های خدمات مسافرتی برگزار گردید .

در این جشن چهره های جوانی چون جناب آقای امین عباسی بعنوان مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره شرکت خدمات مسافرتی و گردشگری ایروناسیر و جناب آقای مسعود سرخه ای به عنوان یکی از بازرسان انجمن صنفی دفاتر سفر و گردشگری تهران هم به چشم میخورد .

مراسم با اجرای جنای آقای مدرس مجری توانمند و محبوب و اجرای قطعه ای از موسیقی خواننده محبوب آقای بهنام رئیسی شروع شد و برای متحول شدن فضای همایش دعوت از کمدین آقای بابک رفیعی ایده مناسبی برای این جشن بود .

حرمت الله رفیعی

سخنان جناب آقای حرمت الله رفیعی ریاست محترم انجمن صنفی

حرمت‌الله رفیعی رئیس هیئت‌مدیره انجمن دفاتر خدمات مسافرت هوایی Ùˆ جهانگردی در این مراسم عنوان کرد: شرایط دفاتر خدمات مسافرت هوایی بسیار نابسامان است. زمانی Ú©Ù‡ آقای جهانگیری معاون محترم ریاست جمهوری عنوان Ù…ÛŒ‌کنند باید به هر فعال اقتصادی ارز تعلق بگیرد چرا این صنف را نادیده Ù…ÛŒ‌گیرند؟ ما باید درب این دفاتر را ببندیم، این یعنی نوعی مقابله.

ÙˆÛŒ در ادامه خطاب به مسئولان حاضر در این مراسم عنوان کرد Ú©Ù‡ برای ما هیچ‌گونه ارزی در نظر گرفته نشده است. او ادامه Ù…ÛŒ‌دهد: برای یک مسافر Ú©Ù‡ قرار است به خارج از کشور برود از چند ماه قبل باید هتل تهیه شود Ùˆ این مسافر نیاز به پرواز دارد. این ارز باید از Ú†Ù‡ منبعی برای مسافر تهیه شود؟ در پاسخ به این درخواست عنوان Ù…ÛŒ‌کنند Ú©Ù‡ نباید به خارج از کشور بروید برای Ú†Ù‡ باید ارز را از کشور خارج کرد!ØŸ مگر نه اینکه قرآن ما 14 مرتبه به‌کرات دستور داده است Ú©Ù‡ سفر داشته باشید؟

رفیعی با عنوان اینکه دولت Ù…ÛŒ‌گوید برای Ú†Ù‡ باید 11 میلیون مسافر از کشور خارج شود، توضیح داد: این آمار درست نیست؛ ما حدود 8 تا 9 میلیون مسافر خروجی داریم Ú©Ù‡ از این تعداد بیش از 4 میلیون زائران عتبات عالیات هستند. از این تعداد باقی‌مانده حدود 1 میلیون نفر بازرگانان Ùˆ تجار هستند، آیا برای جامعه 80 میلیونی ایران 3 میلیون گردشگر Ú©Ù‡ به خارج از کشور مسافرت Ù…ÛŒ‌کنند باید دغدغه تخصیص ارز داشته باشیم؟ این در حالی است Ú©Ù‡ در کشورهای دیگر برای شهروندان خود برای اینکه به سفر بروند بودجه تخصیص داده Ù…ÛŒ‌شود.

او با بیان اینکه آمارها حاکی از آن است Ú©Ù‡ 5 میلیون مسافر ورودی داریم، خاطرنشان کرد: این تعداد گردشگری Ú©Ù‡ وارد کشور Ù…ÛŒ‌شوند با خود ارز Ù…ÛŒ‌آورند. ما صنعتی هستیم Ú©Ù‡ بار بر روی دوش دولت نداریم، صنعت گردشگری صنعتی ارزآور است. بیش از 100 هزار نفر در این صنف مشغول به کار هستند اگر تعداد تور گردانان، هتلداران Ùˆ ... را نیز به این آمار اضافه کنیم تعداد شاغلان در این صنعت رقم بسیار بالایی خواهد شد.

رفیعی رئیس هیئت‌مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی Ùˆ جهانگردی ایران با اظهار به اینکه چیزی حدود 1 میلیون نفر از این صنعت ارتزاق Ù…ÛŒ‌کنند، تصریح کرد: بانک‌های کشور Ú©Ù‡ تحریم هستند Ùˆ نمی‌توانیم جابه‌جایی ارز داشته باشیم، صرافی‌ها Ú©Ù‡ اجازه فروش ارز را ندارند. دولت یا به ما بگوید Ú©Ù‡ ما صنعت را تعطیل کنیم یا اینکه با ما همکاری داشته باشند.

ÙˆÛŒ خطاب به مسئولان دولتی عنوان کرد Ú©Ù‡ ما را به‌عنوان قوی‌ترین کارشناس خودتان بدانید Ùˆ در ادامه سخنان خود افزود: ما در انجمنی Ú©Ù‡ مدعی هستیم 60 سال قدمت داریم چیزی از دولت نمی‌خواهیم فقط Ú©Ù…Ú© کنید Ú©Ù‡ ما بتوانیم ارزآوری داشته باشیم Ùˆ این صنعت تعطیل نشود.

این فعال گردشگری با اعلام اینکه دوایر دارایی Ùˆ مالیاتی کمر دفاتر مسافرتی را شکسته‌اند، افزود: اگر دوایر مالیاتی ما تصور Ù…ÛŒ‌کنند Ú©Ù‡ دفاتر خدمات مسافرتی به‌حق گزارش نمی‌دهند باید عرض کنم Ú©Ù‡ سیستم به‌قدری شفاف است Ú©Ù‡ چنین چیزی امکان ندارد.

رفیعی بابیان اینکه عموم دفاتر گردشگری دولتی زیان‌ده هستند در همین راستا بهترین راهکار واگذاری این حوزه به بخش خصوصی است، عنوان کرد: در بحث واگذاری امور به بخش خصوصی سازمان هواپیمایی کشوری گام مثبتی را برداشته است، اواخر سال گذشته انجمن تفاهم‌نامه‌ای را با سازمان هواپیمایی کشوری به امضا رساند مبنی بر اینکه بخش عمده‌ای از کارهایی Ú©Ù‡ در این سازمان انجام Ù…ÛŒ‌شد مانند رسیدگی به شکایات، بازرسی‌ها، تشکیل پرونده Ùˆ ... به‌جز صدور پرونده به انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی Ùˆ جهانگردی واگذار کردند Ùˆ تقاضای ما نیز از سازمان میراث فرهنگی Ùˆ گردشگری هم این است این بخش از امور کارها را به بخش خصوصی واگذار کنند.

او در ادامه سخنرانی خود به سایت‌های غیرقانونی فعال در حوزه گردشگری اشاره کرد Ùˆ گفت: برای حل این معضل بایستی راهکار اتخاذ شود. شاید بسیاری باور نکنند Ú©Ù‡ حتی در فلافل فروشی‌ها تور مالزی Ùˆ بلیت هواپیما به فروش Ù…ÛŒ‌رسانند. Ú†Ù‡ کسی بایستی جلوی آن‌ها را بگیرد؟

 Ø¹Ù„ÛŒ اصغر مونسان

سخنرانی رئیس سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشکری جناب آقای مونسان

«Ú¯Ø±Ø¯Ø´Ú¯Ø±ÛŒØŒ از بزرگ‌ترین صنعت‌های جهان امروز به‌شمار Ù…ÛŒ‌رود Ùˆ همه کشورها برای رشد بیشتر Ùˆ اشتغال به این صنعت روی آورده‌اند Ùˆ روزبه‌روز در حال گسترش هستند Ùˆ خصوصاً برای کشورهای در حال رشد مانند کشور ما صنعت گردشگری اهمیت دوچندانی پیدا کرده است.»

او افزود: «Ø®ÙˆØ´Ø¨Ø®ØªØ§Ù†Ù‡ ایران برای گردشگران کشوری جذاب، متنوع Ùˆ بکر است Ùˆ چنانچه مزیت‌ها Ùˆ ظرفیت‌های آن به‌درستی شناسایی Ùˆ شناسانده شود، همه اشکال گردشگری در آن به‌صورت متوازن Ùˆ متناسب پا Ù…ÛŒ‌گیرد Ùˆ شکوفا Ù…ÛŒ‌شود. شاید کمتر کشوری در جهان یافت شود Ú©Ù‡ به‌واسطه جاذبه‌های فرهنگی Ùˆ تاریخی از موقعیت Ùˆ مزیت‌های ایران برای گردشگری برخوردار باشد.»

مونسان با بیان این‌Ú©Ù‡ عمده گردشگرانی Ú©Ù‡ به کشور ما Ù…ÛŒ‌آیند گردشگران فرهنگی Ùˆ تاریخی هستند، گفت: «Ø§ÛŒÙ† موضوع به‌نظر من ظرفیت بزرگی است Ú©Ù‡ Ù…ÛŒ‌تواند به ما Ú©Ù…Ú© کند چراکه ما هم یک کشور بزرگ Ùˆ فرهنگی هستیم.»

او افزود: «Ø¯Ø± ایران بیش از 30هزار اثر تاریخی، فرهنگی Ùˆ طبیعی در فهرست‌های آثار ملی ثبت شده است، ضمن این‌Ú©Ù‡ 22 اثر تاریخی فرهنگی Ùˆ طبیعی Ùˆ Û±Û³ اثر میراث ناملموس کشورمان در فهرست میراث جهانی ثبت شده Ùˆ Ù…ÛŒ‌تواند به‌عنوان سرمایه‌ای عظیم موجب رونق Ùˆ توسعه گردشگری شود.»

کسب درآمد از طریق گردشگری حتی در استان‌های محروم

مونسان گفت: «Ú¯Ø±Ø¯Ø´Ú¯Ø±ÛŒ علاوه بر کسب درآمدهای اقتصادی Ùˆ ایجاد اشتغال، فرصتی مغتنم برای معرفی ارزش‌های فرهنگی Ùˆ جایگاه سترگ ایران در تمدن Ùˆ تفکر بشری است. فعالیت‌های شما مدیران صنعت گردشگری در بخش خصوصی باعث شده است تا شاهد درآمدزایی در بخش‌های مختلف باشیم Ùˆ به‌عنوان‌مثال در همین تعطیلات نوروز حتی در برخی از استان‌های محروم بیشترین درآمدزایی از طریق گردشگری حاصل شد Ú©Ù‡ ادامه این روند جلوگیری از مهاجرت Ùˆ حتی مهاجرت معکوس را به‌دنبال دارد.»

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی Ùˆ گردشگری افزود: «Ø§ÛŒÙ† در حالی است Ú©Ù‡ امنیت یکی دیگر از دستاوردهای گردشگری است Ùˆ هرجا رونق گردشگری را شاهد هستیم شاهد امنیت نیز هستیم.»

نگاه مثبت دولت به گردشگری

معاون رئیس‌جمهوری در ادامه با بیان این‌Ú©Ù‡ گردشگری نباید با بیم Ùˆ تردید دنبال شود، افزود: «Ø¯Ø± صحبت‌هایی Ú©Ù‡ با اعضای هیئت دولت داشتم آن‌ها نیز اعتقاد داشتند Ú©Ù‡ گردشگری Ù…ÛŒ‌تواند به رونق اقتصادی Ú©Ù…Ú© کند Ùˆ روزی کشور به جایگاهی خواهد رسید Ú©Ù‡ به این حوزه توجه خواهد شد.»

مونسان به حمایت‌های رئیس‌جمهوری Ùˆ اعضای دولت از صنعت گردشگری اشاره کرد Ùˆ گفت: «Ø¯Ø± دولت تنها نیستم Ùˆ خوشبختانه تمام اعضای دولت به این حوزه توجه دارند Ùˆ اقداماتی Ú©Ù‡ در دولت آقای روحانی انجام شده است بی‌نظیر است خصوصاً در حوزه زیرساخت‌ها در پنج سال اخیر اقدامات بسیار خوب Ùˆ بی‌نظیری انجام شده است.»

او در ادامه با اشاره به صحبت‌های دکتر روحانی در مراسم افتتاحیه «ØªØ¨Ø±ÛŒØ² 2018» گفت: «Ø±Ø¦ÛŒØ³‌جمهوری در این مراسم علاوه بر پرداختن به دروغ ایران‌هراسی به تشریح مبانی تقویت روابط با سایر کشورهای مختلف Ùˆ توسعه حوزه گردشگری پرداخت.»

مونسان گفت: «Ù…وضوع دیگری Ú©Ù‡ آقای روحانی در تبریز به آن اشاره کرد توجه به گردشگری ورودی است، درست است Ú©Ù‡ متناسب با جاذبه‌های گردشگری ایران Ùˆ آثار فرهنگی‌تاریخی تعداد گردشگران ورودی به کشورمان Ú©Ù… است، اما اعتقاد من این است Ú©Ù‡ تعداد گردشگران خروجی نیز از ایران زیاد نیست Ùˆ به این‌Ú©Ù‡ هرچه مشکل ارزی است به این موضوع ربط داده شود اعتقاد ندارم.»

انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی Ùˆ جهان‌گردی یک ظرفیت بزرگ است

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی Ùˆ گردشگری در ادامه با اشاره به جلسه دو هفته پیش با انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی Ùˆ جهان‌گردی گفت: «Ø¯Ø± این جلسه نیز اعلام کردم Ú©Ù‡ این انجمن یک ظرفیت بزرگ است Ùˆ همه باید Ú©Ù…Ú© کنیم تا هم گردشگری داخلی تقویت شود Ùˆ هم تورهای ورودی به کشور افزایش یابد تا درآمدزایی بیشتری نصیب کشور شود.»

او گفت: «Ù†Ù‚اط بی‌نظیری در کشور وجود دارد Ú©Ù‡ چون به‌خوبی برای مردم کشورمان معرفی نشده است، برخی از افراد این جاذبه‌ها را در خارج از کشور دنبال Ù…ÛŒ‌کنند؛ بنابراین درخواست من از همه افراد این است Ú©Ù‡ Ú©Ù…Ú© کنند تا شاهد توسعه Ùˆ رونق صنعت گردشگری در کشور باشیم.»

مونسان افزود: «Ù†Ú¯Ø§Ù‡ مثبت دولت به این صنعت انصافاً تغییرات شگرفی را به دنبال داشته است Ùˆ در پنج سال گذشته این صنعت در حوزه زیرساخت جهش‌های بسیار خوبی را داشته است Ùˆ اکنون صنعت گردشگری در سند چشم‌انداز نظام Ùˆ برنامه ششم توسعه به‌عنوان پیشران اقتصاد دیده شده است.»

او گفت: «Ø¯Ø± زمینه سرمایه‌گذاری نیز فرصتی طلایی برای این صنعت از طریق منابع صندوق توسعه ملی، منابع اشتغال پایدار روستایی، اشتغال فراگیر، تسهیلات رونق تولید (سامانه بهین‌یاب) Ùˆ منابع تبصره 18 لایحه بودجه 97 به‌وجود آمده است.»

او افزود: «Ø¯Ø± حال حاضر 1700 پروژه در دست ساخت داریم Ú©Ù‡ عمدتاً غیردولتی است Ùˆ امید داریم با همکاری بخش‌های مختلف 1250 پروژه Ú©Ù‡ نیمی از آن‌ها هتل Ùˆ تأسیسات اقامتی است به‌مرور به بهره‌برداری برسد.»

تأمین ارز از طریق دفاتر خدمات مسافرتی

مونسان در بخش دیگری از صحبت‌های خود به موضوع ارز اشاره کرد Ùˆ افزود: «Ø¯Ø±Ø¨Ø§Ø±Ù‡ موضوع ارز باید بگویم Ú©Ù‡ مدل جدیدی بسته شده است Ú©Ù‡ البته دولت نیز قبول دارد Ú©Ù‡ این مدل Ú©Ù‡ در شرایط خاص بسته شده نواقصی دارد Ùˆ در همین خصوص با معاون اول رئیس‌جمهوری صحبت کردم Ùˆ با دستور دکتر جهانگیری به رئیس‌Ú©Ù„ بانک مرکزی مقرر شد Ú©Ù‡ در جلسه‌ای با حضور معاون گردشگری سازمان میراث‌فرهنگی Ùˆ معاون بانک مرکزی این مسئله موردبررسی قرار گیرد.»

او افزود: «Ø§ÛŒÙ† جلسه امروز برگزار شد Ùˆ بر اساس تصمیمی Ú©Ù‡ در این جلسه اتخاذ شده است مقرر شد تمام ارز مسافرتی از طریق دفاتر مسافرتی تأمین شود.»

مونسان در ادامه به تعداد گردشگران خروجی اشاره کرد Ùˆ افزود: «Ø¨Ø± اساس آمارها حدود 9میلیون گردشگر خروجی داریم Ú©Ù‡ نیمی از آن‌ها زائران عتبات عالیات هستند Ùˆ ارزبر نیستند.»

او گفت: «Ù…وضوع مالیات یکی دیگر از موضوعات مهم مرتبط با صنعت گردشگری است Ú©Ù‡ خوشبختانه بر اساس تصمیم نمایندگان مجلس مقرر شد نرخ ترجیحی ارزش افزوده از 9درصد به 3درصد در بخش هتلی کاهش یابد Ùˆ امیدواریم بتوانیم با همکاری مجلس این موضوع را به دفاتر خدمات مسافرتی نیز تعمیم دهیم.»

معاون رئیس‌جمهوری گفت: «Ù‡Ù…Ù‡ باید Ú©Ù…Ú© کنیم تا قیمت تمام‌شده را Ú†Ù‡ در تورهای ورودی Ùˆ Ú†Ù‡ در گردشگری داخلی کاهش دهیم Ú©Ù‡ اگر همه زنجیره صنعت گردشگری به هم Ú©Ù…Ú© کنیم این موضوعات نیز قابل‌حل است.»

او خطاب به مدیران دفاتر خدمات مسافرتی افزود: «Ø¨Ø§ Ú©Ù…Ú© شما Ú©Ù‡ بازوان اجرایی ما هستید Ù…ÛŒ‌توانیم کار کنیم Ùˆ ایام خوبی را برای صنعت گردشگری رقم بزنیم Ùˆ در پایان دولت دوازدهم شاهد ارتقای جایگاه صنعت گردشگری باشیم Ùˆ اعتقاد دارم این مقطع زمانی مقطع مهم Ùˆ فرصت تاریخی است تا صنعت گردشگری از این فرصت بهره ببرد.»

 Ø¹Ø¨Ø§Ø³ آخوندی

سخنان وزیر راه و شهرسازی جناب آقای عباس اخوندی

او افزود: «Ø§ØªÙØ§Ù‚ات بزرگی در صنعت حمل‌ونقل از طریق Ø¢ÛŒ‌تی رخ داده است Ùˆ فکر Ù…ÛŒ‌کنم در حال حاضر بخش عمده‌ای از بلیت‌هایی Ú©Ù‡ تهیه Ù…ÛŒ‌شود، دیگر از طرق آژانس‌ها صورت نمی‌گیرد Ùˆ حتی علاوه بر صنعت هوایی بخش عمده بلیت‌های اتوبوس Ùˆ قطارها نیز از طریق آنلاین تهیه Ù…ÛŒ‌شود Ùˆ کارکرد تأمین بلیت در حوزه آژانس‌ها تا حد زیادی مفهوم خود را از دست داده است؛ بنابراین نکته مهمی Ú©Ù‡ وجود دارد این است Ú©Ù‡ آژانس‌ها Ú†Ù‡ ارزش افزوده‌ای دارند Ùˆ Ú†Ù‡ خدمتی را برای مردم خلق Ù…ÛŒ‌کنند؟»

آخوندی افزود: «Ø´Ø§ÛŒØ¯ چالش اصلی آژانس‌ها نحوه تعریف این خدمت Ùˆ ارزش افزوده‌ای است Ú©Ù‡ به مردم ارائه Ù…ÛŒ‌کنند Ùˆ مردم را قانع Ù…ÛŒ‌کنند تا به آن‌ها مراجعه کنند.»

عمده گردشگران ورودی به ایران، فرهنگی هستند

وزیر راه Ùˆ شهرسازی ادامه داد: «Ø¹Ù…ده گردشگرانی Ú©Ù‡ به ایران Ù…ÛŒ‌آیند، گردشگران فرهنگی است Ú©Ù‡ این گردشگران علاقه‌ای به فهم فرهنگ ایران دارند، تصور من این است Ú©Ù‡ فردی Ú©Ù‡ به ایران سفر Ù…ÛŒ‌کند تمایل دارد Ú©Ù‡ یک فهم از ایران به‌دست بیاورد Ùˆ برای ما فرصت ایجاد Ù…ÛŒ‌کند Ùˆ اگر اشتباه متوجه شود، Ù…ÛŒ‌تواند برای ما یک تهدید باشد.»

او افزود: «Ø¯Ø± برگزاری تورهای گردشگری ورودی باید تورها را با مفهوم حوزه تمدنی ایران تعریف کنیم Ú©Ù‡ در این صورت باید بتوانیم یک حمل‌ونقل آسان Ùˆ روان با کشورهای حوزه تمدنی ایران داشته باشیم. درحالی‌Ú©Ù‡ این حمل‌ونقل در حال حاضر وجود ندارد.»

آخوندی گفت: «Ø§Ú¯Ø± قرار است در صنعت گردشگری یک جهش داشته باشیم باید همه افرادی Ú©Ù‡ دست‌اندرکار هستیم رویکردمان را تغییر دهیم از من Ú©Ù‡ در صنعت حمل‌ونقل فعالیت Ù…ÛŒ‌کند تا فردی Ú©Ù‡ کار ویزا را انجام Ù…ÛŒ‌دهد تا سایر بخش‌ها باید بتوانیم رویکرد را تغییر دهیم.»

تسهیل حمل‌ونقل در حوزه تمدنی ایران

وزیر راه Ùˆ شهرسازی افزود: «Ø¯Ø± شبکه‌های جدیدی Ú©Ù‡ قرار است ایجاد کنیم باید تغییر رویکردی نسبت به شبکه‌های پیشین ایجاد کنیم Ú©Ù‡ بتواند حوزه تمدنی ایران را در بر گیرد. بنابراین توصیه‌ای Ú©Ù‡ دارم Ùˆ آماده‌ایم در وزارتخانه در این خصوص سرمایه‌گذاری کنیم، تسهیل حمل‌ونقل در حوزه تمدنی ایران است.»

او در بخش دیگری از صحبت‌های خود به حوزه بازآفرینی شهری Ùˆ نقش آن در صنعت گردشگری اشاره کرد Ùˆ افزود: «ÛŒÚ©ÛŒ از روش‌های خوب برای بازگرداندن زندگی به حوزه‌هایی Ú©Ù‡ ارزش میراثی Ùˆ فرهنگی Ùˆ معماری دارند، حوزه تورگردانی است Ùˆ آماده هرگونه همکاری در این خصوص هستیم. قطعاً هتل‌های لوکس جای خودشان را دارند، اما شما بهتر از من Ù…ÛŒ‌دانید کسی Ú©Ù‡ به ایران سفر Ù…ÛŒ‌کند بیشتر تمایل دارد ایران را بشناسد Ùˆ شناخت ایران با اقامت در هتل‌های لاکچری محقق نمی‌شود Ùˆ رفتن در دل جامعه ایران برای گردشگران خارجی جذابیت بیشتری دارد.»

آخوندی گفت: «Ø¯ÙˆÙ„ت برای جذب ثروت بیشتر تمایل به جذب گردشگر دارد تا خارج شدن گردشگر. وزارت راه Ùˆ شهرسازی آماده هرگونه همکاری است Ùˆ در این میان درخواست من این است Ú©Ù‡ در برگزاری تورهای گردشگری خارجی به حوزه تمدنی ایران بیش‌ازپیش توجه شود.»

 Ù…حمدرضا پور ابراهیمی

سخنان رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی جناب آقای محمد رضا پور ابراهیمی

درآمدهای گردشگری، جایگزین درآمدهای نفت

محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس نیز در این مراسم گفت: «Ø±ÙˆÙ†Ø¯ فعالیت‌های اقتصادی در کشور ما در سالیان متمادی مبتنی بر درآمدهای غیرعملیاتی بوده است Ú©Ù‡ این درآمدها به دلیل پایان‌پذیری منابع Ùˆ نیز مسائل منطقه‌ای تحت تأثیر قرار Ù…ÛŒ‌گیرد.»

او افزود: «ÛŒÚ©ÛŒ از مسائلی Ú©Ù‡ اخیراً در مجلس Ùˆ دولت موردتوجه قرار گرفته است توجه به درآمدهای پایدار Ùˆ غیرنفتی مانند صنعت گردشگری است.»

این نماینده مجلس افزود: «Ø§Ú¯Ø± Ù…ÛŒ‌خواهیم برای صدها Ùˆ هزاران نفر از جوانان اشتغال ایجاد کنیم برای ایجاد هر شغل در صنایع بزرگ گاه به یک‌میلیارد تومان نیاز داریم Ùˆ در صنایع متوسط حداقل 100میلیون تومان برای ایجاد هر شغلی نیاز داریم اما صنعت گردشگری ظرفیت بسیار مناسبی برای ایجاد اشتغال با سرمایه‌گذاری اندک است Ú©Ù‡ یک ویژگی بسیار مهم است.»

پورابراهیمی در ادامه گفت: «Ø§Ù…روز اعتقاد ما در مجلس این است Ú©Ù‡ این ظرفیت را به یک اتفاق مثبت تبدیل کنیم تا حوزه گردشگری سهم مشخصی را در حوزه خدمت ایفا کند Ùˆ لازمه این موضوع تدوین یک سند جامع است.»

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به سوابق فعالیت‌های مونسان در منطقه آزاد کیش افزود: «Ø¨Ø¹Ø¯ از انتصاب آقای مونسان به‌عنوان معاون رئیس‌جمهوری Ùˆ رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی Ùˆ گردشگری با توجه به سوابق مدیریتی ایشان در منطقه آزاد کیش از این انتصاب بسیار خوشحال شدم Ùˆ در جلسات اولیه با رئیس سازمان میراث‌فرهنگی مقرر شد موضوعات مرتبط با این سازمان علاوه بر کمیسیون فرهنگی در کمسیون اقتصادی نیز پیگیری شود Ùˆ در اولین روزهای فعالیت دولت دوازدهم نشست مشترک کمیسیون اقتصادی با هدف بررسی مأموریت‌های سه‌گانه سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی Ùˆ گردشگری برگزار کردیم.»

پورابراهیمی در ادامه گفت: «Ø¯Ø± طرح اشتغال روستایی 12هزار میلیارد تومان به این حوزه اختصاص یافته است Ú©Ù‡ با توجه به حضور آقای مونسان به‌عنوان یک فرد مدیر Ùˆ مدبر در سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی Ùˆ گردشگری از این رقم، 2400میلیارد تومان به این سازمان در دو حوزه صنایع‌دستی Ùˆ گردشگری اختصاص یافته است.»

او در ادامه گفت: «Ø®ÙˆØ´Ø¨Ø®ØªØ§Ù†Ù‡ مجلس برای حمایت هرچه بیشتر از صنعت گردشگری اقدامات خوبی را در دست اقدام دارد Ú©Ù‡ از آن جمله Ù…ÛŒ‌توان به کاهش نرخ ترجیحی ارزش افزوده در بخش هتلداری از 9درصد به 3درصد، موضوعات مرتبط با ارز Ùˆ... اشاره کرد.»