ایرونا سیر برگذار کننده انواع تور های داخلی (تور مشهد و ... )

09198014097
02166320673
09194931590
02166320674
09194931580
02166758500
منو
موزه عراق: از سفر به گذشته‌های دور تا پایان تمدن اسلامی
اخبار گردشگری Û±Û³Û¹Û·/Û±Û±/Û°Û²
  1. ایرونا سیر
  2. موزه عراق: از سفر به گذشته‌های دور تا پایان تمدن اسلامی

ده هزار اثر باستانی Ùˆ تاریخی متعلق به دوره‌های مختلف، از عصر حجر تا پایان تمدن اسلامی در موزه ملی عراق وجود دارد.

موزه‌ عراق آثار باستانی Ùˆ تاریخی بسیاری از دوران گذشته این کشور تا پایان دوره عثمانی را در خود جای داده‌ است. از این موزه آثار بسیاری نیز به غارت رفته است Ú©Ù‡ جای تاسف بسیار دارد. «Ù„Ù…ÛŒ یاس الدوری» مدیر Ú©Ù„ موزه‌های عراق اشاره کرد Ú©Ù‡ همزمان با حمله آمریکا به عراق در سال۲۰۰۳ موزه ملی این کشور مانند دیگر نهادهای دولتی آسیب زیادی دید به طوری Ú©Ù‡ Û±Ûµ هزار قطعه اثر باستانی از آن ربوده شد Ùˆ تاکنون فقط Û´Û³Û°Û° قطعه از آن‌ها به موزه بازگشته است. مسئولان تا به امروز در Ù¾ÛŒ بازگردان بقیه آثار سرقت شده به موزه هستند. ÙˆÛŒ گفت:

وزارت فرهنگ عراق با همکاری دیگر نهادهای دولتی تاکنون اقدامات گسترده‌ای برای بازگرداندن آثار باستانی به غارت رفته عراق از زمان اشغال این کشور توسط آمریکا Ùˆ حمله داعش انجام داده است.

الدوری با اشاره به وجود چندین هزار اثر باستانی در انبارهای موزه ملی عراق واقع در منطقه العلاوی بغداد، تاکید کرد Ú©Ù‡ این موزه با Û²Ûµ سالن آثار باستانی تمدن‌ها Ùˆ دوره‌های تاریخی Ú©Ù‡ عراق شاهد آن بوده از جمله آثار ما قبل تاریخ با قدمتی بیش از Û¶Ûµ هزار سال قبل از میلاد را به نمایش گذاشته است. با این وجود Ùˆ با توجه به حجم بالای آثار باستانی عراق، موزه کنونی از گنجایش مناسبی برخوردار نیست. ÙˆÛŒ راه حل این مشکل را تخصیص زمین بزرگی در فرودگاه المثنی در بغداد با مساحتی افزون بر ÛµÛ° دونم (هر دونم Û±Û°Û°Û° مترمربع است) برای ساخت موزه جدید دانست Ùˆ محدودیت‌های مالی را مانع اجرای این طرح دانست. با این حال همچنان امید Ù…ÛŒ‌رود این طرح هرچه زودتر اجرایی شود.

موزه ملی عراق با تشکیل دولت این کشور در زمان سلطه انگلیس در سال Û±Û¹Û²Û³ احداث شد Ùˆ «Ø¯ÙˆÙ†Øª بیل» مشاور حاکم انگلیسی عراق Ú©Ù‡ خود ایده تاسیس موزه را مطرح کرده بود مدیریت آن را عهده‌دار شد. اما به دلیل Ú©ÙˆÚ†Ú© بودن ساختمان موزه Ùˆ افزایش آثار باستانی کشف شده، این آثار در سال Û±Û¹Û²Û· به ساختمان بزرگتری انتقال یافت Ùˆ با تداوم عملیات اکتشافی باستان شناسان، نیاز به تاسیس موزه‌ای بر اساس استانداردهای جهانی شدت گرفت Ùˆ در سال Û²Û°Û±Û· موزه جدید افتتاح شد. «Ø¹Ø§Ù…ر عبدالرزاق» باستان‌شناس، نسبت به وضعیت آثارغارت شده عراق اظهار تاسف کرد Ùˆ گفت:

از مشاهده آثار باستانی به غارت رفته عراق در موزه‌های دیگر کشورها در حالی Ú©Ù‡ از سرنوشت دیگر آثار خود نیز بی‌خبر هستیم بسیار متاثر Ù…ÛŒ‌شوم.

بازدیدکنندگان از موزه عراق با سفر به گذشته‌های دور Ú©Ù‡ از انسان‌های ماقبل تاریخ Ùˆ وسایل آنها شروع Ù…ÛŒ‌شود Ùˆ از تمدن سومری‌ها Ùˆ اسطوره‌های آن Ùˆ تمدن بابل، آشور Ùˆ اکدی‌ها عبور کرده، وارد مراحل مختلف تمدن اسلامی Ù…ÛŒ‌شوند با شیوه‌های زندگی در هر دوره زمانی از تاریخ آشنا Ù…ÛŒ‌شوند.