ایرونا سیر برگذار کننده انواع تور های داخلی (تور مشهد و ... )

09198014097
02166320673
09194931590
02166320674
09194931580
02166758500
منو

روستای دهسرخ مشهد

تازه های ناشناخته ۱۳۹۷/۱۰/۱۰
  1. ایرونا سیر
  2. مقالات
  3. روستای دهسرخ مشهد

از ییلاقات بسیار زیبای مشهد، میتوان به روستای دهسرخ اشاره کرد، این روستا بیش از2 هزار سال قدمت تاریخی داره. همچنین در حال حاضر جمعیت ده سرخ نزدیک به هزار نفره. از ویژگی های مهم این روستا  متبرك بودن آن به قدوم حضرت رضا علیه السلام هست.

روستای ده سرخ در کجای مشهد قرار گرفته؟

این روستا در کیلومتر 45 جاده مشهد- نیشابور در 17كیلومتری شهر ملك آباد در مسير عبور امام هشتم از نيشابور به سمت توس واقع شده.

دلیل نامگذاری روستای ده سرخ مشهد

روستای دهسرخ در قدیم به قریه الحمراء مشهور بوده و علت نام گذاری آن به واسطه خاک سرخ آن منطقه است که در ساخت خانه های روستا هم انعکاس یافته.

آب و هوای روستای ده سرخ مشهد

آب و هوای این روستا بسیار دلنشین و متعادل است. همچنین وجود چنین آب و هوایی در این روستا و بقاع متبرکه و جاذبه های طبیعی زیبا، آن را به مکانی مناسب و مطلوب برای سیاحت و زیارت مسافران و زائران عاشق به امام رئوفمان ، تبدیل کرده. بطوریکه در هر فصل از سال شما میتوانید از هوای مطبوع و دلنشین آنجا لذت ببرید.

مکان های زیارتی روستای ده سرخ مشهد

در نزدیك چشمه ای که در روایت ها گفته میشه، علی بن موسی ارضا، خودشون ساعت ها به  حفر اون مشغول بودن؛ محلی به نام مصلای امام وجود داره كه محل نماز خواندن امام رضا (ع) و یارانشان بوده. (لازم به ذکره، این مصلا نزدیک یک متر بالاتر از سطح زمین واقع شده که مردم منطقه این پدیده را معجزه میدونن). در فاصله سیصد متری چشمه و مرقد مطهر امامزاده سید عبد العزیز واقع شده که اخیرا باز سازی شده و زائران زیادی رو به خودش جذب کرده. این بقعه مطهر در بلندای روستا واقع شده که چشم انداز بسیار زیبای به طبیعت داره.روستای دهسرخ در کیلومتر 45 جاده مشهد- نیشابور در 17كیلومتری شهر ملك آباد در مسير عبور امام هشتم حضرت علی ابن موسی الرضا علیه السلام از نيشابور به سمت توس واقع شده است.این روستا بیش از2هزار سال قدمت تاریخی دارد و هم اکنون جمعیتی نزدیک به هزار نفر دارد. این روستا متبرك به قدوم حضرت علی ابن موسی الرضا علیه السلام است.ابوالصلت روایت كرده: كه چون امام رضا علیه السلام به دهسرخ رسیدند در زمانی كه به نزد مأمون می رفت گفتند: یابن رسول الله ظهر شده است نماز نمی كنید پس فرو آمد و آب طلبید گفتند آب همراه نداریم پس به دست مبارك خود زمین را كاوید آنقدر آب جوشید كه آنحضرت و هر كه با آن حضرت بود وضو ساختند و اثرش تا امروز باقی است.اکنون مؤمنان و شیفتگان حضرت از این آب به عنوان تبرك و شفا استفاده می كنند و باعث شفای بیماران زیادی شده است.و آن چشمه نام زمزم رضوی را تاج افتخار خود نهاده است.در نزدیك آن چشمه محلی به نام مصلای امام وجود دارد كه محل نماز گذاردن امام رضا علیه السلام و یارانشان بوده است. (لازم به ذکر است این مصلا نزدیک یک متر بالاتر از سطح زمین واقع شده است که مردم منطقه این پدیده را معجزه ای می دانند که که این محل متمایز از زمینهای اطراف مصلاست.در فاصله سیصد متری چشمه و مصلای امام رضا علیه السلام مرقد مطهرامامزاده سید عبد العزیز که از نوادگان سید الساجدین امام العارفین حضرت علی ابن حسین علیه السلام است؛ واقع شده است که اخیرا باز سازی شده و زائران زیادی را به خود جذب کرده است. این بقعه مطهر در بلندای روستا واقع شده است که چشم انداز بسیار زیبای به طبیعت دارد