ایرونا سیر برگذار کننده انواع تور های داخلی (تور مشهد و ... )

09198014097
02166320673
09194931590
02166320674
09194931580
02166758500
منو

روستای کنگ در مشهد

تازه های ناشناخته ۱۳۹۷/۱۰/۰۲
  1. ایرونا سیر
  2. مقالات
  3. روستای کنگ در مشهد

یکی از روستا های زیبا در مشهد Ú©Ù‡ همانند ماسوله است روستای Ú©Ù†Ú¯ است Ú©Ù‡ بسیار شهرت دارد این روستا با ساختار Ùˆ زیبایی Ú©Ù‡ دارد مانند سرسبزی ØŒ آب Ùˆ هوا جز روستا های خوب مشهد محسوب Ù…ÛŒ شود در ادامه ÛŒ مطلب با ایروناسیر همراه باشید.قدمت "Ú©Ù†Ú¯" Ú©Ù‡ به ماسوله خراسان شهرت دارد به پیش از اسلام باز Ù…ÛŒ گردد؛ این روستای تاریخی با معماری پلکانی Ùˆ چهره‌ای شکست خورده Ùˆ تکیده در آینه صاف Ùˆ بی آلایش سرزمین آفتاب رخ Ù…ÛŒ‌نماید. این روستا نه خیلی دور Ùˆ نه خیلی نزدیک است Ùˆ Ù…ÛŒ‌توان در کنار رودهای جاری آن چشم‌ها را شست Ùˆ جور دیگری به زندگی نگریست.روستای تاریخی Ú©Ù†Ú¯ در پهنه سبزگون باغ‌های گیلاس Ùˆ کوه های سربه فلک کشیده خودنمایی Ù…ÛŒ کند Ùˆ هنوز هم ردپای تاریخ در دل این روستای کهنسال چشم‌ها را خیره Ùˆ درون متلاطم آدمی را آرام Ùˆ آسوده Ù…ÛŒ سازد. قدمت این روستا به پیش از اسلام باز Ù…ÛŒ گردد Ùˆ به قول ساکنان این منطقه "آفتاب عمر "Ú©Ù†Ú¯" بر لب بام است" .... اما با اینکه پیری Ùˆ فرسودگی بر پیکره این روستا زخمه فراموشی زده بازهم Ù…ÛŒ توان به Ú©ÙˆÚ†Ù‡ پس Ú©ÙˆÚ†Ù‡‌ها Ùˆ معماری با اصالتش، عاشقانه دلسپرد.چهره این روستایی قدیمی با معماری پلکانی Ùˆ مردمانی Ú©Ù‡ هر روز Ùˆ هر لحظه چشم به راه مهمانان ناخوانده بهار هستند، نمادی از صلح Ùˆ دوستی Ùˆ رسم مهمان نوازی مردمان این سرزمین است.بافت تاریخی Ùˆ فرهنگی روستای Ú©Ù†Ú¯ Ùˆ معماری پلکانی آن موجب شده تا از دوران پیش از اسلام تاکنون این روستا Ú©Ù‡ در 19 کیلومتری غرب طرقبه Ùˆ 29 کیلومتری مشهد قرار دارد در نقش یکی از پرجاذبه ترین مناطق ییلاقی خراسان مورد توجه گردشگران Ùˆ مسافران باشد.این روستا به دلیل استقرار سکونت گاه های آن بر روی کوهپایه با عنوان روستایی پلکانی Ùˆ ماسوله ای خراسان شناخته شده Ùˆ این موضوع نقش بسزایی در جذب توریسم خارجی داشته است.این روستا در دامنه کوه بینالود قرار گرفته Ùˆ به سبب موقعیت جغرافیایی Ùˆ پلکانی بودن منظره Ú©Ù†Ú¯ Ùˆ به لحاظ زیبایی شناسی Ùˆ ساختار معماری در نوع خود بی نظیر Ùˆ قابل بررسی است.Ú©Ù†Ú¯ با دره های سرسبز Ùˆ آب وهوایی مطلوب Ùˆ قرار گرفتن سکونت گاه ها بر روی کوهپایه، شباهت بسیاری به شهر ماسوله دارد Ùˆ از سویی قدمت این روستا Ùˆ وجود گورستان قدیمی، مسجد، تکیه Ùˆ رباط شاه عباسی، جلوه این روستا را در نظر بیننده بیشتر نشان Ù…ÛŒ دهد.این رباط در انتهای دره Ú©Ù†Ú¯ Ùˆ بر دامنه ای مشرف به رودخانه Ú©Ù†Ú¯ واقع شده است. رباط شاه عباسی در زیرزمین کنده شده Ùˆ سقف آن هم تراز با شیب دامنه کوه است Ùˆ بنا به گفته مردم روستا، روزگاری راه قدیم نیشابور به مشهد از کنار این رباط عبور Ù…ÛŒ کرده است.روستای Ú©Ù†Ú¯ در کنار تمامی جاذبه های فراوان، دارای درختان میوه Ùˆ داروهای گیاهی است. مهمترین درخت میوه در این روستا درخت گیلاس Ùˆ آلبالوست Ùˆ همچنین در ارتفاعات این منطقه گیاهان دارویی نظیر پرسیاووشان، خاکشیر، Ú¯Ù„ گاوزبان، گیاهان بالشتکی Ú¯Ù„ سفید Ùˆ صورتی Ú©Ù‡ به زبان محلی به آن ها "خارکوله" Ùˆ نوعی گیاه شبیه به Ú¯Ù„ گلایل Ú©Ù‡ در زبان محلی به آن ها "سرشک" Ù…ÛŒ گویند یافت Ù…ÛŒ شود.

روستای پلکانی کنگ

شغل Ùˆ پیشه مردم این روستای تاریخی، باغداری، دامداری، کشاورزی Ùˆ فرش بافی است Ùˆ بسیاری از اهالی این روستا نقش گسترده ای در تولیدات دامی Ùˆ میوه ای منطقه دارند.این روستا از دو جاده به روستاهای زشک Ùˆ جاغرق مرتبط شده است؛ این پوشش سبز کوهستانی؛ مکان بکری برای گردشگران است Ùˆ از سویی مسافران بسیاری در سفر به این منطقه دل به کوه ها Ùˆ طبیعت آن Ù…ÛŒ سپارند."Ú©Ù†Ú¯" به سبب داشتن پوشش سبز Ùˆ متنوع گیاهی در دامنه های کوهستانی Ùˆ 2رودخانه دارای مناظر بدیعی است Ùˆ به عنوان استراحتگاه ییلاقی منحصر به فرد یکی از مقاصد گردشگران است.در دل این منطقه تاریخی رودخانه پرآب Ú©Ù†Ú¯ در کنار درختان میوه چشم انداز بدیعی را ایجاد کرده Ùˆ ارتفاعات، باغ سرسبز Ùˆ حاشیه رودخانه یکی از مهمترین ظرفیت های این منطقه محسوب Ù…ÛŒ شود Ùˆ این منطقه به درختان میوه اش معروف است.این روستا کوهپایه ای است Ùˆ با بافت مسکونی متراکم در دامنه کوه Ùˆ به Ø´Ú©Ù„ پلکانی، چشم‌ها را مجذوب Ù…ÛŒ‌کند. سقف خانه‌های این روستای قدیمی، مسطح Ùˆ دیوارهای آن Ú¯Ù„ÛŒ است Ùˆ اغلب از سنگ، خشت Ùˆ چوب برای ساخت این خانه ها استفاده شده است.این روستای کوهپایه یی Ú©Ù‡ با بیش از 3 هزار Ùˆ پانصد نفر در فاصله 36 کیلومتری غرب مشهد واقع شده است Ùˆ اغلب بناهای روستای Ú©Ù†Ú¯ بیش از دو یا سه طبقه است Ùˆ این بنا ها از پایین به بالا با اتصال محکم کف ساختمان به زمین توسط Ù¾ÛŒ های سنگی برآمده از زمین ساخته شده Ùˆ در بدنه شامل سطوح کاهگلی دیوار هایی است Ú©Ù‡ در ترکیب با پنجره های مربع Ø´Ú©Ù„ Ùˆ ایوان های چوبی زیبا، منظره چشم نواز را بوجود آورده Ùˆ در حقیقت شاخص ترین عنصر معماری در بافت روستای کنگ، ایوان های منازل است Ú©Ù‡ اصطلاحا پیشگاه خوانده Ù…ÛŒ شوند.روستای Ú©Ù†Ú¯ با 184 هکتار دارای رودخانه Ùˆ قنوات Ùˆ چشمه هاست Ùˆ باغات این روستا در یک آرایش خطی به صورت دو رشته در میان دو دره اصلی محدوده روستا Ùˆ تحت تأثیر Ø´Ú©Ù„ منابع اصلی آب روستا، اعم از دو رودخانه امتداد یافته اند.راه‌های باغی Ùˆ کشاورزی روستا حدود 73 کیلومتر است. نحوه قرار گرفتن بستر سنگی، مصالح سنگی بدنه ها Ùˆ کف مسیر معابر، ایوان های چوبی نه چندان منظم Ùˆ زمخت خانه ها همه نشانگر مشکلات اقلیمی این روستاست.سوغاتی های این روستای هزار ساله شامل زرشک، زعفران، نبات Ùˆ انواع میوه های سردرختی است Ùˆ مهمترین غذاهای سنتی Ùˆ محلی این منطقه؛ آش شله قلم کار، شله ماش، بلغور Ùˆ آش مخصوص با سبزی کوهی Ùˆ پخت نوعی نان مخصوص با سیب زمینی است.
جغرافیا

روستای پلکانی Ú©Ù†Ú¯ در یکی از دامنه‌های شمال شرقی ارتفاعات بینالود Ùˆ در Û±Û¹ کیلومتری غرب طرقبه Ùˆ Û²Û¹ کیلومتری مشهد قرار دارد Ùˆ آخرین روستا در محور دره رودخانه Ú©Ù†Ú¯ Ù…ÛŒ‌باشد Ú©Ù‡ از طریق یک جاده آسفالته در محور مشهد طرقبه نغندر به روستای نغندر Ùˆ سپس شهر طرقبه Ùˆ از آنجا به شهر مشهد مرتبط Ù…ÛŒ‌شود Ùˆ ماسوله‌ای دیگر را از دوران قبل از اسلام به نمایش Ù…ÛŒ‌گذارد. Ú©Ù†Ú¯ به دلیل وجود کوه‌های مرتفع درختان فراوان Ùˆ نوزیدن بادهای خشک از آب Ùˆ هوای معتدل برخوردار است. از مکان‌های مهم مذهبی این روستا مزار شیخ عبدالله‌است Ú©Ù‡ یکی از عرفای این دیار بوده Ùˆ در سال Û±Û²Û¶Û¶ Ù‡.Ù‚ متولد Ùˆ به تحصیل علم Ùˆ دانش در مشهد، قم Ùˆ عتبات عالیات پرداخت Ùˆ در Ú©Ù†Ú¯ چشم از دنیا فروبست.
جمعیت

این روستا در دهستان جاغرق قرار دارد Ùˆ براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن Û±Ù¬Û´Û·Û² نفر (Û³ÛµÛ´ خانوار) بوده‌است. ولی در سال Û±Û³Û¹Û° جمعیت این روستا به Û·Û¹Û¹ نفر (Û²Û·Û± خانوار) کاهش یافته‌است.کار Ùˆ پیشه مردم روستا، باغداری، دامداری، کارگری Ùˆ فرشبافی است. همچنین مشاغلی نظیر نجاری Ùˆ تراشکاری نیز موجود Ù…ÛŒ‌باشد. به دلیل نبود زمین مسطح مناسب برای زراعت کشاورزی Ùˆ وجود زمین‌های شیب‌دار اکثراً باغداری Ùˆ مشاغل وابسته به آن جزو فعالیت‌های درآمدی روستا محسوب Ù…ÛŒ‌شوند.