ایرونا سیر برگذار کننده انواع تور های داخلی (تور مشهد و ... )

09198014097
02166320673
09194931590
02166320674
09194931580
02166758500
منو

سراب گیان از جاذبه های گردشگری

تازه های ناشناخته ۱۳۹۷/۰۹/۳۰
  1. ایرونا سیر
  2. مقالات
  3. سراب گیان از جاذبه های گردشگری

یکی از زیباترین و پرآب‌ترین سرآبهای استان همدان ایران است. این چشمه در شهرستان نهاوند و ۱۸ کیلومتری جنوب غربی شهر نهاوند و ۲ کیلومتری تپه باستانی کیان و در شمال شهر گیان قرار گرفته‌است و دارای آب بسیار غنی و مرغوب و درختان چنار کهن و جنگلی زیبا است. تپه گیان درختان بلند و تنومندی دارد.سرآب گیان سی و یکمین اثر طبیعی ملی است که توسط سازمان میراث فرهنگی در ۲۶ اسفند ۱۳۸۷ در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفت.  می بایست به شهر نهاوند سفر کنید. از نهاوند به سمت شهر گیان و پس از طی ۵ کیلومتر دیگر به سراب گیان می‌رسید. گیان واژهٔ کردی به معنای جان است و به دلیل زیباییهای منطقه به سراب جان یا سراب گیان شهرت یافته است. این گوشه مطرود و مغفول بهشت به وسیله جاده باریکی به نهاوند وصل می‌شود که در دو سوی آن بقایای ۲۰۰ هکتاری جنگلهای قدیم زاگرس چشم‌انداز و تابلویی فوق العادهٔ زیبایی از کوه جنگل و دشت‌های وسیع و خرم ضلع غربی جاده را به نمایش گذاشته است. از دو مسیر می‌توان به سراب گیان رسید، یکی از مسیر جاده کرمانشاه سه راهی دهفول سپس روستاهای برزول و گیل آباد و در آخر گیان و دیگری از میدان عارف نهاوند مسیر روستای دهنو و ادامهٔ مسیر برای دسترسی به سراب گیان ازروستای گیان که به نزدیکی‌های دامنهٔ کوه‌ها می‌رسید. دو طرف جاده مانند شمال ایران پوشیده از درختان بلوط و پوشش گیاهی سبز است. از دل کوه و از دل صخره‌های بزرگ سنگی آب زلال از قسمت‌های مختلف بیرون می‌آید درختان کهنسال چنار نشان از قدمت طولانی منطقه دارد آب چشمه در بالای سراب از دل کوه بیرون می‌آید و از پایین تا بالای سراب جنگل‌های بلوط و میوه‌های کوهی وجود دارد که بقایای جنگل‌های زاگرس می‌باشد در انتهای سراب گیان یک مسیر کوه نوردی به قلهٔ گاچال وجود دارد و یک جان پناه نیز در میانهٔ مسیر می‌باشد این سراب از جنوب به کوه‌های گرین و از غرب به روستاهای مظفر آباد و مهین آباد می‌رسد تپهٔ باستانی گیان نیز در دو کیلومتری این سراب واقع شده استَ کل مسیر ۲۰ کیلومتری آسفالت بوده و ۵ کیلومتر آخر طبیعت زیبا و سبزی دارد. جاده سراب گیان جاده زیبایی است، وقتی از کنار گیان وارد جاده می‌شوید طبیعت تماماً سبز می‌شود، بعضی از مسافران همین جاده را برای اقامت و استفاده از طبیعت آن انتخاب می‌کنند.

بهترین فصل سفر

بهترین وقت رفتن به این منطقه اردیبهشت تا اوایل آبان ماه است. در پاییز برگ‌های درخت‌ها زرد و نارنجی شده‌اند و زمین اطراف سراب را می‌پوشانند. مسیر دسترسی

پاییز سراب گیانپاییز سراب گیان

 فاصله تهران تا نهاوند ۴۱۱ کیلومتر چیز در حدود ۵ ساعت است. برای رفتن به سراب گیان میدان عارف نهاوند را به سمت روستای دهنو بروید، در ادامه مسیر برای دسترسی به سراب از روستای گیان به نزدیکی‌های دامنه کوه‌ها می‌رسید.