ایرونا سیر برگذار کننده انواع تور های داخلی (تور مشهد و ... )

09198014097
02166320673
09194931590
02166320674
09194931580
02166758500
منو

روستای اخلمد در مشهد

تازه های ناشناخته ۱۳۹۷/۰۹/۲۸
  1. ایرونا سیر
  2. مقالات
  3. روستای اخلمد در مشهد

امروز قصد داریم یکی از روستا های زیبا و دیدنی در شهر مشهد را به شما عزیزان معرفی کنیم این روستا با آب و هوا و مردمان خوب خود معروفیت زیادی دارد همچنین مناطق تفریحی این روستا که بسیار زبان زد عام شده است در ادامه ی مطلب با ایروناسیر همراه باشید.در نزدیکی شهر مشهد و در شمال غربی این شهر با گذر از شهرستان چناران با تقریبا ۸۵ کیلومتر فاصله از مشهد، ۲۴ کیلومتر از چناران و در میان سلسله کوه های بینالود، روستایی زیبا با طبیعتی بکر به نام  اخلمد که یکی از مقاصد گردشگری مسافران است، در دسترس شما خواهد بود. روستای اخلمد دارای قدمتی چند هزار ساله است و دارای انواع گل ها و گیاهان زیبا ودرختان انبوه به همراه باغ های انبوه میوه می باشد، به همین دلیل مورد توجه گردشگران و طبیعتگردان زیادی قرار گرفته است. این منطقه به درختان میوه بویژه سیب و آبشار بلندش معروف است و مردم آن معتقدند که در حمله اعراب به خراسان، مردم برای در امان ماندن از سپاهیان دشمن به دره این روستا پناه می آوردند و به هنگام خطر برای اطلاع دادن به دیگران می گفتند: “خاد آمد، خالد آمد” که رفته رفته به نام اخلمد مشهور شد.

توصیف کلنل چارلز از این منطقه

اخلمد روستایی با چند آبشار

پیشینه تاریخی روستای اخلمد

از هزارها سال پیش آثاری دیده می‌شود که نشان از قدمت اخلمد دارد. یکی از این نشانه ها این است که اطراف این آبادی دامنه کوه باروهایی قطور و برج‌هایی عظیم است که بی‌شک هزارها سال قبل ساخته شده است. این باروها و حصارها که در بخش شرقی و جنوبی روستا مانده است در حدود ۲ کیلومتراز کف رودخانه و بخش های مسکونی فاصله و ارتفاع دارد و اینگونه به نظر می رسد که در زمان ساخت آنها، کف رودخانه بالا بوده است، در غیر این صورت امکان پذیر نیست که چنین قلعه‌های عظیمی در دامن کوه با آب رودخانه با وضع فعلی ساخته شده باشند، علاوه بر معروف بودن سیب در این روستا، کوه‌های اخلمد هم به دلیل ارتفاع و شمایل خاص و زیبایی فوق‌العاده هر سال سنگ‌نوردان، کوه‌نوردان و مسافران زیادی را میزبان است. جنس کوه‌های اخلمد آهکی است که باعث پیدایش حفره‌های ژرف مدور در زیر این آبشار شده است. این دره شامل دیواره‌های صخره‌ای با ارتفاع حدود ۲۰۰-۳۰۰ متر است که یکی از بزرگ‌ترین مناطق برای تفریح  و ورزش سنگ‌نوردی است و دارای چندین آبشار است که ۴ تای آن‌ها دائمی و مابقی فصلی است. آبشار اصلی اخلمد دارای ۴۰ متر ارتفاع است.

کوه های اطراف روستای اخلمد

آبشار و مناظر طبیعی و زیبای روستای اخلمد

این منطقه با سنگ‌های سفید آهکی و در قالب کوه و تپه دیوارکشی شده که برخی از آنها غریب ۱۰۰ متر و بلکه بیشترارتفاع دارند. این کوه ها در فصل بهار با گیاه‌های سبز زینت یافته و در موقع بارش باران از دامنه آن‌ها آبشارهای زیادی به ارتفاع ۱۰۰ متر و بیشتر و کمتر ایجاد می گردد که منظره ای بی نظیر را شکل می دهد، علاوه بر آن باغ های این روستا که در دو طرف رودخانه و بر دامنه کوه واقع است زیبایی آن را دو چندان می کند. و در جای جای این مناظر دیدنی مردم خانه بنا کرده‌اند که در لابلای درختان و کوه ها واقع شده که بسیاری از آن ها در بین درختان پنهان شده است. آبشار اخملد که بسیار معروف است در ۲ کیلومتری روستای قدیمی اخلمد جریان دارد که در اطراف آن هوای پاکیزه و ییلاقی‌ و انواع درخت های میوه‌ گیلاس و سیب به چشم می خورد.

رودخانه، و چشمه آب‌های معروف اخلمد

رودخانه اخلمد از محلی به نام پیش باغ و شیر مرغ سرچشمه می گیرد ومسیری را از پیچ‌وخم دره‌های کوه منیجه طی می کند تا نهایتا به دره اخلومد می‌ریزد. آب این رودخانه، در فصل بهار بسیار زیاد است، سال‌هایی که بارش برف و باران کمتر باشد، در فصل تابستان و پاییز، و زمستان کمتر می شود و با وجود این رودخانه باغات زیادی احداث شده و امور کشاورزی به انجام می‌رسد.

همچنین چشمه آب‌های معروف روستای اخلمد از نظر موقعیت و شهرت‌ عبارت است از : چشمه دیزبار، چشمه دراجی، چشمه خواهش، چشمه سربرج، چشمه غسل خانه، چشمه پونه‌زار، چشمه حاتم، چشمه حصار، چشمه سلیمه، چشمه دنبه، چشمه بلبل و…

موقعیت مکانی روستا

می توانید موقعیت مکانی روستای اخلمد را در نقشه گوگل زیر ببینید و برای خود نشانه گذاری کنید.

باغات، کوه ها، مزارع و مراتع اخلمد

این روستا از لحاظ مراتع و مزارع آبی در خراسان کم‌نظیر است، البته بخش مهمی از آن، مزرعه آبی و باغات موقوفه آستان قدس رضوی و غیره است که به آن قسمت دهنه اخلمد می‌گویند. همچنین سرزمینی به نام پیش باغ مرتع دامداران محلی است که در فصل تابستان در اینجا جمع می شوند. در حوالی پیش باغ، چشمه‌ها، و دره‌های پر آب دیگری نیز به چشم می خورد که هر کدام موقعیتی خاص، از نظر مراتع و درختان مثمردارند مانند: شیر مرغ، سلطان بازه، خوک دان (بزدان) سنگ سوراخ، سرحصار، چشمه آقا کریم و غیر ذالک که بعضی از این اماکن استراحتگاه‌های مشخصی است و به افراد شخصی تعلق دارد.کوهسار اخلمد عبارت از سه کوه است که به یکدیگر پیوسته و اخلمد را در میان گرفته‌اند. اهل محل، این کوه‌ها را، کوه میزان، و کوه منیجه، و کوه پرو می‌گویند. کوه میزان در جهت شرقی اخلومد قرار دارد، از آب، و آبادی بهره زیادی ندارد ولی از نظر مرتع فوق العاده است. کوه منیجه که قسمتی از آن در جهت شرقی و جنوبی اخلمد واقع است، کوهی سبز و خرم، دارای چشمه ها ، درختان و دره‌های زیبا که هر یک نام جداگانه‌ای دارد مانند: شیر مرغ، پیش باغ (بهشت باغ) که آب آبشار و رودخانه اخلمد از این کوه می‌جوشد. کوه پرو یا فاراب که در شمال غربی اخلمد قرار دارد، کوه بسیار وسیعی است که بخشی از آن هموار و صاف است و محل زراعت است که در تابستان اقامتگاه دامداران محلی و اطرافیان می باشد.

باغات روستای اخلمد

و اما گیاهان شگفت‌انگیز این کوهسار، به‌ویژه گیاهان غذایی و درمانی و صنعتی آن بسیار است، گیاهان غذایی مانند: قارچ، زیره، پونه، بیوک، کاکاتو، سکنگور، که بعضی از این‌ها مثل قارچ و زیره بفروش می‌رسد.و گیاهان درمانی و صنعتی مانند: پرسیاوشان، گلپر، گل بابونه، کاسنی، کنوچه، شاه تره، پونه کبود، خاکشیر، زرشک کوهی، تمشک، بابیرم، هواچوبه، چوبک، سریش، دمگاوی، بیرم نخودی، کتیرا و باریجه .