ایرونا سیر برگذار کننده انواع تور های داخلی (تور مشهد و ... )

09198014097
02166320673
09194931590
02166320674
09194931580
02166758500
منو

روستای رنسانسی ایران

تازه های ناشناخته ۱۳۹۶/۰۹/۰۸
  1. ایرونا سیر
  2. مقالات
  3. روستای رنسانسی ایران

یک روستای تمام سنگی :  این چیزی است که در نگاه اول در روستای ورکانه همدان می بینید... سرزمین کوچکی که تمام خانه ها با سنگ های لاشه  ساخته شده اند و در گوشه وکنار کوچه ها هنوز هم خرده سنگ های قهوای به چشم می آیند و شما را به یاد نقاشی های به جامانده از اروپای دوران رنسانس می اندازند.

روستای رنسانسی ایران

همدان، روستای رنسانسی ورکانه

روستای رنسانسی ایران

یک روستای تمام سنگی :  این چیزی است که در نگاه اول در روستای ورکانه همدان می بینید... سرزمین کوچکی که تمام خانه ها با سنگ های لاشه  ساخته شده اند و در گوشه وکنار کوچه ها هنوز هم خرده سنگ های قهوای به چشم می آیند و شما را به یاد نقاشی های به جامانده از اروپای دوران رنسانس می اندازند.

عصرسنگی

روستای ورکانه،به جز سنگ های تیره ای که دارد در موقعیت جغرافیایی خاصی قرار گرفته که تابش آفتاب به خانه های آن رنگ های تیره و روشنی را به وجود می آورد،به همین دلیل است که این روستا را روستای سایه ها می دانند که دلیل درخشندگی آن چشم گردشگران زیادی را پر می کند.

برای دیدن روستای ورکانه باید به دهستان الوند کوه شرقی در شسرق شهرستان همدان سفرکنید و آن را در دامنه ببینید.کوه های سرده در سه کیلومتری شمال شرقی،کوه سرخ بلاغ در سه کیلومتری جنوب غربی و کوه قره داغ در چهار کیلومتری شرق این روستا قرار دارند.

بخشی از زیبایی این روستا،به طبیعت شگفت انگیزش برمی گردد و بخش دیگری از آن را باید مدیون تلاش بنیاد مسکن انقلاب اسلامی دانست که با حفظ معماری سنتی در این روستا،جلوه ای ویژه به آن داده است.اگر گذارتان به روستای ورکانه بیفتد،می بینیدکه قرارگیری این روستا در دامنه جنوبی زاگرس مرکزی باعث شده که آب وهوایی کوهستانی و طبیعتی بکر داشته باشد.طبیعتی که با دره های زیبای یوردصفرخان،دره خان،تخته سنگ،جن دره،سوبلاغ و دره بارانی جلوه بیشتری پیدا کرده است.

رودخانه های فصلی ورکانه هم از ارتفاعات یخچال هاسرچشمه می گیرند و بعد از عبور از اراضی سیمین ورکانه به رودخانه فصلی ارزانفود می ریزند.این طلبعت بکر،شما رابه شکل سخاوتمندانه مهمان درختان گردو،سیب وزردآلو می کند و به اهالی منطقه این فرصت را می دهدکه کشت وکار خانگی را تجربه کنند.در کوچه های ورکانه که قدم بزنید،دیوارهای سنگی، حیاط های سنگی و حتی بام های سنگی چشم تان را پر می کنند. خانه های این روستا با سنگ وملات گل ساخته شده اند و تنها عامل اتصال در دیوارهای سنگی این بنا،استفاده از تیرهای چوبی است .آن قدر که شاید در نگاه اول احساس کنید به روزگار حاکمیت سنگ و عصرسنگی بازگشته اید.