ایرونا سیر برگذار کننده انواع تور های داخلی (تور مشهد و ... )

09198014097
02166320673
09194931590
02166320674
09194931580
02166758500
منو

بسطام در شاهرود

تازه های ناشناخته ۱۳۹۷/۰۹/۱۳
  1. ایرونا سیر
  2. مقالات
  3. بسطام در شاهرود

در شاهرود یک شهر معروف در آن به نام بسطام که با آثار تاریخی خود  می تواند شما را روز ها سرگرم کند حال ما می خواهیم در این مقاله شما را با این شهر با ارزش آشنا کنیم با ایروناسیر همراه باشید.
بسطام نام شهری در شهرستان شاهرود استان سمنان در ایران است. این شهر در ۶ کیلومتری شمال شرقی شاهرود جای دارد. جمعیت بسطام بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵، برابر با ۷٫۷۲۴ نفر بوده‌است.

پیشینه تاریخی

تاریخ این شهر قبل از ورود اسلام به ایران مشخص نیست. بنابر یک روایت حاکم خراسان در زمان خسروپرویز که نام وی «بسطام نام» بود، این شهر را بنا گذاشته‌است. با توجه به این روایت این شهر را باید شهرهای تأسیس‌شده در دوران شاپور دوم ساسانی دانست. در دورهٔ عباسیان، این شهر دومین شهر ایالت قومس و تالی دامغان بود و پس از حملهٔ مغول رو به انحطاط رفت. قدمت این شهر به ۸۰۰۰ سال قبل می‌رسد و آثار معروف آن از تپه معروف سنگ چخماق در شمال بسطام دیرینگی این شهر را به نمایش می‌گذارد. در گذشته رشته قنات‌های بسیاری در این شهرجاری بوده که تماماً دارای آبی گوارا و شیرین بود و در حال حاضر قنواتی مانند قنات صادق خان که قدمت آن به حدود بیش از ۵۰۰ سال می‌رسد هنوز از اهمیت بسیاری برخوردار است و آب شیرین آن در تابستان بسیار سرد و در زمستان گرم است.

شرایط طبیعی

شهر بسطام آب و هوایی مطبوع در تابستان و سرد در زمستان دارد. باغات زردآلو سراسر شهر را احاطه کرده‌اند. عمده در آمد مردم از همین طریق است. این شهر از سویی به سبب مجاورت کوه‌های شاهوار و ابر دارای زمستانهای سرد و طولانی است و از طرفی دیگر به دلیل همجواری با کویر دارای آب و هوایی کوهپایه‌ای است و بی شک یکی از خوش آب و هواترین نقاط استان سمنان است

در جلسهٔ هیئت وزیران در تاریخ ۲۳ خرداد ۱۳۸۶ که در سمنان بر‌گزار شد، این شهر به استناد مادهٔ ۸ قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، به‌عنوان شهر نمونهٔ گردشگری بین‌المللی تعیین شد.
آثار تاریخی

این شهر از نقاط گردشگری استان سمنان است و آثاری به شرح زیر دارد:

 آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی (ایلخانی)

تپه کولی

تپه سیاه ریگی (نوسنگی)

برج و باروی قلعه نو (قاجار)

یخدان‌ها (قاجار)

کهنه قلعه (ساسانی)

قلعه شهر آباد (کاروانسرا - قاجار)

قلعه‌نوخرقان دارای پنج اثر تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی ایران است:

آرامگاه و مسجد شیخ ابوالحسن خرقانی با شمارهٔ ثبت ۶۴۵  مربوط به دوره ایلخانی

تپه سیاه ریگی ۱ با شمارهٔ ثبت ۴۲۵۴ مربوط به دوره پیش از تاریخ

تپه سیاه ریگی ۲ با شمارهٔ ثبت ۵۸۴۸ مربوط به دوره پیش از تاریخ

تپه قبر کولی با شماره ثبت ۲۲۱۵۹ مربوط به دوره میانه اسلامی

تپه کهنه قلعه با شماره ثبت ۲۲۱۶۵ مربوط به دوره میانه اسلامی