ایرونا سیر برگذار کننده انواع تور های داخلی (تور مشهد و ... )

09198014097
02166320673
09194931590
02166320674
09194931580
02166758500
منو

دشت میشان در همدان

درباره سفر ۱۳۹۷/۰۹/۰۹
  1. ایرونا سیر
  2. مقالات
  3. دشت میشان در همدان

میدان میشان یا دشت میشان یکی از دشت‌های کوهستان الوند است. این میدان در مسیر اصلی صعود به قلهٔ الوند قرار دارد و وسعت آن حدود یک هکتار و ارتفاع آن از سطح دریا ۲۶۰۰ متر است. در قدیم عشایری که دورهٔ ییلاق خود را در دامنهٔ شمالی الوند می‌گذراندند، در میدان میشان که دارای آب‌های روان، چمن زار و مناظر زیبای طبیعی است، چادر می‌زدند. در کوهستان الوند علاوه بر قلل مرتفع و شیب‌دار، دشت‌های کوچکی وجود دارد؛ که سطح آن‌ها از چمن‌زار پوشیده شده و چشمه‌های بسیار در آن‌ها جریان دارد. با توجه به این که این دشت‌ها نسبتاً مسطح هستند، به صورت جایگاهی مناسبی برای استراحت و اتراق کوهنوردان مورد استفاده قرار می‌گیرند. مهم‌ترین این دشتک‌ها عبارتند از: میدان میشان و تخت نادر، چمن شاه‌نظر و تخت رستم.

مسیر دسترسی به میدان میشان

در شهر همدان از میدان امام (میدان مرکزی شهر) وارد خیابان مهدیه شده و از آنجا به سمت دانشگاه بوعلی سینا همدان بروید. بعد از عبور از چهار راه دانشگاه به سمت میدان قائم حرکت کنید و پس از رسیدن به میدان قائم به سمت راست بروید. بالاتر به یک دو راهی می‌رسید که یکی به سمت عباس‌آباد و دیگری به سمت کتیبهٔ باستانی گنجنامه می‌رود. مسیر گنجنامه را ادامه دهید. چند متر قبل از پیاده راهی که به سمت گنجنامه می‌رود ورودی مسیر کوهپیمایی را در سمت راست خود خواهید دید. هیجان انگیزترین قسمت این سفر به طبیعت کتیبه باستانی گنجنامه است که در انتهای جاده و درست قبل از شروع مسیر کوه پیمایی در نزدیکی آبشاری به ارتفاع ۱۲ متر نیز قرار دارد. این کتیبه متعلق به به دوره ی داریوش و خشایارشاه است. مسیری که برای رسیدن به آن طی می ‌کنید همان راهی است که کاروان های پادشاهی که در زمان هخامنشیان از آن عبور می کردند و پادشاهان و همراهیانشان از آن عبور می‌کرده اند. گنجنامه با قدمتی چندین هزار ساله از دیگر جاذبه‌ های گردشگری در این منطقه ‌ی کهن است. برای کوه پیمایی چند متر قبل تر از این کتیبه باید راهتان را آغاز کنید. با آغاز مسیر و حرکت به سمت قله الوند و دشت میشان، هر چه بالاتر می ‌روید منظره ‌ی پشت سر زیباتر و گستره ‌ی دید وسیع ‌تر می‌شود. در طول مسیر کوه و استراحت نمایید با نگاه به منظره پشت سرتان، خیلی سریع تر از آنچه که تصور می کردید خستگی ‌تان را فراموش می‌کنید و شوق رسیدنتان به دشت میشان بیشتر و بیشتر خواهد شد. دو پناه گاه در دشت میشان استان همدان وجود دارد که برای پذیرایی و استراحت کوهنوردان بسیار گزینه های مناسبی هستند. با خوردن چای و کمی استحرات در این ایستگاه ها حال و هوای ویژه ای بدست خواهید آورد. اولین ایستگاه، یک بالکن با نمای بسیار زیبایی از دره دارد که اگر در روزهای ابری روی آن بایستید اقیانوسی از ابر در برابر دیدگانتان حاضر می‌بینید. برای رسیدن به دشت میشان تله کابین هم موجود است که به نوعی ایستگاه دوم تله کابین گنج ‌نامه همدان هم در آنجا قرار دارد. کوهستان الوند علاوه بر دشت میشان، دشت های کوچک و دره‌های بسیار زیبای دیگری مانند تخت نادر، چمن شاه نظر، دره مراد بیگ، دره حیدریه، دره گوساله و دره دیوین را نیز در خود جای داده که هر کدام چشمه سارها و زیبایی‌های طبیعی خاص خود را دارند. بهترین زمان برای بازدید از دشت میشان

برای بازدید از دشت میشان در استان همدان فصل بهار و تابستان بدلیل شرایط آب و هوایی مساعدی که برقرار است می تواند بهترین فصل برای سفر شما به این منطقه گردشگری باشد. همچنین توجه باشید که آخر هفته ها معمولا جمعیت زیادی برای گذراندن اوقات فراغت به این دشت می آیند. بهار دشت میشان، از نظر آب و هوا و سرزندگی طبیعت آن با دیگر فصل‌هایی که از سر می‌گذارند قابل مقایسه نیست، اما پاییز هر جاذبه طبیعی نیز روایت خاص خود را دارد. به طور خاص می‌توان از  اوایل بهار تا اواسط تابستان و از اواسط مهر تا اواسط آبان ماه را به عنوان بهترین زمان ها برای سفر به این منطقه دانست.
دسترسی به دشت میشان در استان همدان

به منظور دسترسی به دشت میشان در استان همدان باید حدود ۴ ساعت از تهران به سمت همدان رانندگی کنید. زمانی که به این شهر رسیدید از سمت میدان مرکزی به سمت میدان قائم حرکت کنید و زمانی که به میدان قائم رسید باید به سمت راست بپیچید. کمی بالاتر به یک دو راهی می ‌رسید که یکی به سمت عباس آباد و دیگری به سمت گنج‌ نامه می‌رود. مسیر گنج ‌نامه را ادامه دهید تا به ابتدای مسیر کوه ‌پیمایی برسید.