ایرونا سیر برگذار کننده انواع تور های داخلی (تور مشهد و ... )

09198014097
02166320673
09194931590
02166320674
09194931580
02166758500
منو

درباره ی شهر شیراز

تازه های ناشناخته ۱۳۹۷/۰۸/۱۳
  1. ایرونا سیر
  2. مقالات
  3. درباره ی شهر شیراز

شهر زیبای شیراز شهر شعر و ادب و تمدن است با قدمت تاریخی و آثار های معروف از مشهور ترین شهر ها محسوب میشود مثل ارگ کریم خانی،تخت جمشید، بازار و حمام وکیل ،عمارت های تاریخی مانند عمارت شاپوری بازار های معروف و قدیمی که زبان زد می باشد این شهر بزرگ گزینه خوبی برای سفر است و می تواند روز های شما را سرگرم کند و علاوه بر تفریح به اطلاعاتتان نیز افزوده شود شما می توانید با تور کامل و بی نظیر ایروناسیر یک از این شهر دیدن فرمایید در ادامه مطلب ماقصد داریم مختصر توضیحی در باره این شهر به شما عزیزان توضیح دهیم با ما همراه باشید.
یکی از شهرهای بزرگ ایران و کلان‌شهر زیبای این کشور و مرکز استان فارس است. جمعیت شیراز در سال ۱۳۹۵ خورشیدی بالغ بر ۱٬۵۶۵٬۵۷۲ تن بوده که این رقم با احتساب جمعیت ساکن در حومهٔ شهر به ۱٬۸۶۹٬۰۰۱ تن می‌رسد است و همچنین سیصد و بیست و یکمین شهر پرجمعیت جهان و بیستمین شهر پرجمعیت باختر آسیا به‌شمار می‌رود. کلان‌شهر شیراز نیز بیستمین کلان‌شهر پرجمعیت خاورمیانه است. شیراز در بخش مرکزی استان فارس، در ارتفاع ۱۴۸۶ متر بالاتر از سطح دریا و در منطقهٔ کوهستانی زاگرس واقع شده و آب و هوای معتدلی دارد. این شهر از سمت غرب به کوه دراک، از سمت شمال به کوه‌های بمو، سبزپوشان، چهل‌مقام و باباکوهی (از رشته‌کوه‌های زاگرس) محدود شده‌است.شیراز پس از تبریز (در سال ۱۲۸۷ خورشیدی) و تهران (در سال ۱۲۸۹ خورشیدی)، سومین شهر ایران بوده که در سال ۱۲۹۶ خورشیدی، نهاد شهرداری در آن تأسیس گردید. شهرداری شیراز به ۱۱ منطقهٔ مستقل شهری تقسیم شده و جمعاً مساحتی بالغ بر ۲۴۰ کیلومتر مربع را شامل می‌شود.نام شیراز در کتاب‌ها و اسناد تاریخی، با نام‌های مختلفی نظیر «تیرازیس»، «شیرازیس» و «شیراز» به ثبت رسیده‌است. محل اولیهٔ این شهر در محل قلعهٔ ابونصر بوده‌است. شیراز در دوران بنی‌امیه به محل فعلی منتقل می‌شود و به بهای نابودیِ اصطخر – پایتخت قدیمیِ فارس – رونق می‌گیرد. این شهر در دوران صفاریان، بوییان و زندیان پایتخت ایران بوده‌است.شیراز از دیرباز به واسطهٔ مرکزیت نسبی‌اش در منطقهٔ زاگرس جنوبی و واقع‌شدن در یک منطقهٔ به نسبت حاصل‌خیز، محلی طبیعی برای مبادلات محلی کالا بین کشاورزان، یکجانشینان و عشایر بوده‌است. همچنین این شهر در مسیر راه‌های تجاری داخل ایران به بنادر جنوب مانند بندر بوشهر قرار گرفته‌است.شیراز به سبب جاذبه‌های تاریخی، فرهنگی، مذهبی و طبیعی فراوان، همواره گردشگران بسیاری را به سوی خود فرامی‌خوانَد.شيراز، نگين درخشان فرهنگ و تمدن ايران زمين و يكي از زيباترين و نام دارترين مناطق ايران است. شيراز با سابقه تاريخي منحصر به فرد خود مجموعه‌اي از تمدن باستاني جهان را در برداشته، وارث تمدن اقليم پارس و نشانه اي از هويت باستاني و سهم بسيار ارزشمند ايران در تمدن و فرهنگ جهان است.

برخی از جاذبه های گردشگری شيراز عبارتند از:

شيراز با موقعيت خاص جغرافيايي خود كه سه فصل از فصل هاي سال، هوايي بهاري دارد؛آرامگاه حضرت سيد مير احمد(ع)، ملقب به شاهچراغ، برادر حضرت امام رضا(ع) و فرزند امام موسي کاظم(ع) در شيراز واقع شده است. احمد بن موسي(ع) در زمان خلافت مامون عباسي، براي ديدن برادرش امام رضا(ع) از مدينه به سوي طوس عازم شدو در اين مسير در نزديکي شيراز به شهادت رسيد و در اين شهر به خاک سپرده شد.شيراز سرزمين شعر و شاعري نيز هست و دو مرواريد بزرگ ادبيات جهان ( سعدي و حافظ) زادگاه اين سرزمين هستند و آرامگاه آن ها محفل هنردوستان است. شيراز با مناطق اطراف آن يعني تخت جمشيد، نقش رستم و شهرهاي ديرينه يكي از قديمي ترين مجموعه هاي تمدني جهان است و آثار تاريخي اطراف آن كه از عظيم ترين آثار باقي مانده در جهان است به تمدن كهن ايران، اعتباري خاص داده است.آثار پرافتخار زمان هخامنشي ها و ساساني‌ها، نمايش‌گر ذوق‌حجاري، معماري،كاشي‌كاري، نقاشي و مجسمه سازي مردم فارس پيش از اسلام است. بعد از اسلام نيز فارس ها به خصوص مردم شيراز به شيوه ديرين خود، در كسب هنر و آفريدن صنايع دستي كوشش فراوان به کار برده اند و در اين راه بسيار موفق عمل کرده اند.جاذبه هاي تاريخي متعدد که در گوشه و کنار اين شهرستان پراکنده شده اند، نشان از اهميت و عظمت اين منطقه در دوره هاي باستاني، اسلامي و معاصر دارند. آرامگاه کوروش کبير که در دشتي پهناور قرار گرفته و از سنگ هاي سفيد رنگ ساخته شده و قدمت آن به دوره هخامنشيان مي رسد، مسجد جامع عتيق که از كهن ترين مسجد هاي استان فارس و شهرستان شيراز است و قدمت آن به دوره هاي اوليه اسلام مي رسد، مسجد وکيل که از شاهكارها و آثار پر ارزش دوره زنديه است و دروازه قرآن که از شهرتي جهاني برخوردار است، نمونه هايي از آثار دوره هاي مختلف در شهرستان شيراز به شمار مي‌آيند. بازار وكيل شيراز که داراي ويژگي هاي خاص و زيبايي خيره کننده‌اي است به همراه باغ هاي مشهوري چون باغ عفيف آباد (باغ گلشن) و باغ ارم‌ که از مشهور ترين باغ هاي ايران در جهان است، در اين شهرستان واقع شده‌اند. نارنجستان قوام از ديگر بناهاي ارزشمند منطقه است که در آن اثر هفت هنر ايراني، (گچ بري، نقاشي سنتي، آينه كاري، آجركاري، سنگ تراشي، معرق كاري و منبت كاري) قابل مشاهده است. شهرستان شيراز از طبيعت بسيارغني، جذاب و ديدني نيز برخوردار است و وجود جاذبه هايي چون تنگ بوان با طبيعت زيباي پيرامونش، پارک ها و گردش‌گاه هاي طبيعي چون گردش‌گاه ميان كتل که زيستگاه گوزن زرد ايراني است، درياچه هاي زيبايي چون درياچه پريشان، چشمه هاي متعدد چون چشمه رچي، دره هاي سر سبز و … سبب شده اند که اين شهرستان توانمندي هاي قابل توجهي را در زمينه جاذبه هاي طبيعي داشته باشد و همراه با جاذبه هاي منحصر به فرد تاريخي خود، همواره پذيراي طبيعت دوستان و ايرانگردان باشد.
تخت جمشيد
از آثار دوره هخامنشيان در  45 کيلومتري شمال شرق شيراز قرار دارد. تخت جمشيد از آثار بجاي مانده از دوره هخامنشيان در کنار کوه رحمت در فاصله 45کيلومتري شمال شرق شهر شيراز ويرانه‌هايي از مجموعه تخت جمشيد برجاي مانده است. تخت جمشيد كه در استان فارس قرار دارد، نامي است که تاريخ‌ نگاران اسلامي بر اين مجموعه نهاده‌اند اما براساس کتيبه‌هاي موجود نام اصلي اين مکان پارسه و يا بقول يونانيان پرسپوليس بوده است. در ساخت اين بناي باشکوه، هنر و سليقه ايراني، نقش اصلي راداشته اما در جزئيات ساختمان و نقش‌هاي پرشکوه آن از هنرمندان و معماران کشورهاي تابع امپراطوري ايران همچون مصر و يونان نيز استفاده شده است. اين بناي عظيم و زيبادر زمان هخامنشيان و به دستور داريوش اول در سال 518 قبل از ميلاد بنيان نهاده شدهو ساخت آن 120 سال ادامه يافته است. تخت جمشيد که به‌طور کلي از سنگ ساخته شده استنزديک به 13هزار مترمربع وسعت دارد. در حد فاصل سنگهاي به کار رفته در اين مجموعه از هيچگونه ملاتي استفاده نشده است، اما در بعضي نقاط سنگها را با بستهاي آهني به هم اتصال داده‌اند. تخت جمشيد شامل هفت کاخ، تالار، نقوش برجسته، پلکان‌ها، ستون‌ها ودو آرامگاه سنگي است. در کتيبه‌هايي که به خط ميخي و به زبانهاي پارسي باستان وعيلامي کنده‌کاري شده، شرح ساختمان تخت‌جمشيد، اعتقادات مذهبي و شيوه تفکر شاهانهخامنشي بيان شده است. در اين مجموعه چندين کاخ نيز وجود داشته است. از جمله اين کاخ‌ها مي‌توان به آپادانا، هديش، مرکزي، تچر يا تالار آينه، کاخ اختصاصي و دروازه ملل اشاره کرد. بالاي تخت جمشيد در دامنه کوه رحمت دو آرامگاه سنگي وجود دارد که اردشير دوم و سوم در آن آرميده‌اند.