ایرونا سیر برگذار کننده انواع تور های داخلی (تور مشهد و ... )

09198014097
02166320673
09194931590
02166320674
09194931580
02166758500
منو

غذا های سنتی شیراز

تازه های ناشناخته ۱۳۹۷/۰۸/۰۷
  1. ایرونا سیر
  2. مقالات
  3. غذا های سنتی شیراز

به جرات می تون گفت غذای ها و خوراکی های شهر شیراز جز خوشمزه ترین غذا ها می باشد علل خصوص فالوده شیرازی معروف آن ایروناسیر در ادامه مطلب قصد دارد تا شمارا با جزئی از خوراکی وغذاهای اصیل شیراز شما عزیزان را آشنا کند.

۱ کلم‌پلو

اولین غذای خوشمزه محلی شیراز یکی از مهمترین و لذیذترین غذاهای محلی شیراز که مردم سراسر ایران و حتی جهانیان هم آن را می شناسند، کم پلوی شیرازی است. مواد اصلی تشکیل دهنده این غذا کلم قمری، برنج، پیاز، گوشت چرخ‌کرده، آرد نخودچی و سبزی (شوید، تره، ریحان و ترخون) است. کلم پلوی شیرازی به لحاظ ارزش غذایی هم کیفیت بالایی دارد و بسیار مغذی است. اکثر شیرازی‌ها این غذا را با ماست و سبزی‌خوردن مصرف می‌کنند. پس شما هم اگر به شیراز سفر کردید پیشنهاد می کنیم شدیدا این غذای لذیذ را امتحان کنید. مطمئن باشید پشیمان نمی شوید.

 کلم پلوی شیرازی

 ۲ دوپیازه آلوی شیرازی

از دیگر غذاهای محلی شیراز که باز هم بسیار لذیذ و خوشمزه است، دوپیازه آلوی معروف شیرازی است. این غذای ساده از سیب‌زمینی، پیاز داغ، گوجه‌فرنگی، رب گوجه‌فرنگی و ادویه تهیه می‌شود. برای پخت این غذا معمولاً به صورت عمل می شود که: سیب‌زمینی را اب‌پز می‌کنند و بعد از پخت و خرد کردن، با پیاز داغ،گوجه‌فرنگی یا رب گوجه‌فرنگی  و ادویه مخلوط می‌کنند. البته برخی از افراد هم برای تنوع با گوشت خردشده هم دوپیازه را طبخ می‌کنند. یک نکته اساسی این است که این غذا جزو غذاهای آسان شیراز است و سریع حاضر می‌شود. دوپیازه آلوی شیرازی میان شیرازی‌ها طرفدار زیادی دارد. اگر به شیراز سفر کردید، دوپیازه را حتما امتحان کنید.

 دوپیازه شیرازی غذای خوشمزه محلی شیراز

 ۳ شکرپلو

اگر به غذاهای شیرین علاقمند هستید حتماً این غذا را امتحان کنید. مردم شیراز با توجه به اقلیم منطقه‌ی خود، غذاهای شیرین زیاد طبخ می‌کنند و دوست دارند. یکی از غذاهای لذیذ شیرازی که می توان در این شهر میل کرد، شکر پلو است. برای پخت این غذا از برنج، شکر، زعفران و مغز پسته و بادام و خلال پوست نارنگی استفاده می‌شود.غذا های سنتی شیراز

 شکر پلو غذای خوشمزه محلی شیراز

 ۴ قورمه‌ به

از دیگر غذاهای خوشمزه که مسافران و گردشگران شیراز نباید از دست بدهند، قورمه به است. همان‌ طور که گفته شد، مردم این خطه با توجه به اقلیم خود، غذاهای شیرین زیاد طبخ می‌کنند، بنابراین این غذاهای جز غذاهای لذیذ شیرین محسوب می شود. برای طبخ این غذای لذیذ از قورمه به از گوشت، به، شکر، زعفران، پیاز و ادویه استفاده می‌کنند. اگر شما هم فکر می‌کنید این غذا با ذائقه‌تان جور است، حتما سری به شیراز بزنید و از میل کردن این غذا لذت ببرید. اگر خوشتان آمد به دوستانتان هم پیشنهاد کنید

 ۵ یخنی نخود

پنجمین غذای خوشمزه محلی شیراز اگر آبگوشت خور قهاری هستید پیشنهاد می کنیم حتماً از این غذا استفاده کنید. یخنی نخود هم غذایی منتسب به شیراز است و از گوشت، نخود، سیب‌زمینی، پیاز، نمک و زردچوبه تهیه می‌شود. روشی که ذکر شد برای پخت آبگوشت در بیشتر نقاط ایران استفاده می شود.

 یخنی نخود

 ۶ لوبیاپلو

اما بریم سراغ یک غذای لذیذ دیگر که کمتر کسی است که از آن لذت نبرد، درست حدس زدید: لوبیا پلو. ما ایرانی‌ها اغلب لوبیا پلو را با لوبیا سبز درست می‌کنیم اما شیرازی‌ها به جای آن از لوبیا چشم‌بلبلی استفاده می‌کنند. این غذای لذیذ و خوشمزه جز غذاهای اصیل و محلی شیراز محسوب می شود. برای پخت لوبیا پلوی شیرازی از برنج، لوبیا چشم‌بلبلی، شوید، زعفران، داریچن و نمک و فلفل استفاده می شود که  به همراه گوشت مرغ یا گوشت چرخ‌کرده سرو می‌شود. البته پیاز هم فراموش نشود.

 لوبیا پلو شیرازی

 ۷ رب پلو

از دیگر غذاهای معروف شیراز که بدون گوشت تهیه می شود، رب پلوی شیرازی است. برای طبخ این غذای لذیذ از برنج، رب انار، گردو، کشمش، شکر و پیاز استفاده می‌شود. اهمیت ارزش بالای غذایی رب انار و گردو باعث می شود که در عین سادگی، نیازهای بدن نیز تامین گردد.در شیراز این غذا به همراه سالاد شیرازی یا سبزی‌خوردن سرو می‌شود. پس شما هم امتحان کنید.

 رب پلو شیرازی

 ۸ شیرازی پلو

یکی دیگر از غذای شهر شیراز که ممکن است شما هم شدیداً عاشق آن شوید، شیرازی پلو است. برای پخت این غذای بسیار خوشمزه از برنج، مرغ، بادمجان، زعفران دم‌کرده، ماست، زرشک و نمک و فلفل استفاده می‌شود. در ادامه عکس این غذای لذیذ را ببینید و در برنامه های بعدی سفر خود، شیراز را فراموش نکنید.

 شیرازی پلو

 ۹ آب پیازک یا اشکنه شیرازی

یکی از غذاهای معروفی که در تمامی کشور ایران پخته می شود، اشکنه است، اما این غذا در هر شهری به شیوه خاص طبخ می شود. اشکنه شیرازی از غذاهای محلی شیراز است و قدیمی‌های این شهر هنوز هم این غذا را درست می‌کنند. برای طبخ این غذای ساده و خوشمزه و لذیذ از پیاز، تخم‌مرغ، شنبلیله، نعناع خشک، نمک و زردچوبه استفاده می‌کنند.

 آب پیازک

 ۱۰ هویج پلو

دهمین غذای خوشمزه محلی شیراز : اگر به آذربایجان سفر کرده باشید، حتماً خورشت هویج را خورده اید، در شیراز هم غذایی با هویج طبخ می شود با نام هویج پلوی شیرازی که جزو غذاهای شیرین این شهر محسوب می‌شود. در پلوی شیرازی از برنج، شکر، گوشت چرخ‌کرده، زعفران، پیاز، دارچین و نمک تهیه می شود و طعم بسیار مطبوعی دارد.

 هویج پلو شیرازی

 ۱۱ کوفته هلوی شیرازی

یکی از غذاهایی که مختص شیراز است و ممکن اسن در جای دیگری پیدا نکنید، کوفته هلوی خوشمزه شیرازی است. در پخت این غذا از گوشت چرخ‌کرده، آرد نخودچی، تخم‌مرغ، پیاز، هویج یا نرگسی  استفاده می شود. این موارد را باهم مخلوط کرده و به اندازه‌ی یک هلو از آن جدا کرده و مقداری پیاز داغ یا کشمش داخلش می‌گذارند و به شکل توپ‌های کوچک درمی‌آورند. این کوفته‌ها را سرخ کرده و نوش جان می‌کنند.

 کوفته هلو

 ۱۲ دمپختک شیرازی

دوازدهمین غذای خوشمزه محلی شیراز در جاهای مختلف ایران دمپختک‌ها انواع مختلفی دارد، اما در شهر شیراز با عدس و کلم می‌پزند. مواد لازم برای پخت این غذا: کلم‌پیچ، عدس، پیاز، هویج، ترخون،شوید، ریحان، نمک و زردچوبه. این غذا بسیار مغذی است و کسانی که علاقه‌ای به غذاهای گوشتی ندارند، این غذا در سفر به شیراز می‌توانید گزینه‌ی مناسبی باشد.

 دمپختک شیرازی غذای خوشمزه محلی شیراز

 ۱۳ کوفته سبزی

آخرین غذایی که باید معرفی کنیم، کوفته سبزی است،که یکی دیگر از کوفته‌های محلی شیرازی است. در پخت این غذا از گوشت چرخ‌کرده، پیاز، نخود و سبزی استفاده می شود. اندازه‌ی آن از کوفته هلو بزرگتر است و تقریبا به اندازه‌ی یک پرتقال می‌پزند.

 کوفته سبزی شیرازی

۱۴ یخنی عدس و کلم

یخنی عدس و کلماز دیگر غذاهای آبگوشتی شیراز، یخنی عدس کلم  است. برای پخت این غذای لذیذ از گوشت، عدس، کلم قمری یا کلم سر، پیاز، لیمو عمانی و ادویه استفاده می شود.

 ۱۵ قنبرپلو غذای خوشمزه محلی شیراز

یکی از غذاهای معروف و لذیذ شیرازی، قنبر پلوی شیرازی است. برای طبخ این غذای خوشمزه باید از  گوشت، نخودچی گل، مغز گردو، کشمش، شیره انگور، رب انار، پیاز، زردچوبه، نمک، برنج و روغن استفاده کرد.