ایرونا سیر برگذار کننده انواع تور های داخلی (تور مشهد و ... )

09198014097
02166320673
09194931590
02166320674
09194931580
02166758500
منو

عمارت زیبای بخردی در اصفهان

تازه های ناشناخته ۱۳۹۷/۰۸/۰۳
  1. ایرونا سیر
  2. مقالات
  3. عمارت زیبای بخردی در اصفهان

یکی از قطب های بزرگ صنعتی و گردگشری اصفهان می باشد که علاوه مکان های دیدنی تاریخی زیادی می باشد که نشان دهنده آیین کهن ایران زمین می باشد اینبار میخواهیم یکی از این مکان های دیدنی را که از آثار معماری زیبایی در آن کاربرده شده است معرفی کنیم به نام عمارت بخردی
درباره خانه تاریخی بخردی
خانه ی تاریخی بخردی در محلّه ی سنبلستان یا سنبلان (شمال شهر اصفهان کنونی) واقع شده است. این محلّه در دوران پیش از اسلام از روستاهای مجموعه ی سپاهان بوده است و در دوران اسلامی در پی پیوند این مجموعه روستاها شهر اصفهان به وجود می آید.محلّه ی سنبلان در جبهه ی شمال غربی شهر واقع می شود و زمانی که علاءالدوله ی کاکویه، از حکمرانان آل بویه، شهر را محصور می نماید محلّه ی سنبلان در داخل حصار واقع می گردد.
معماری
 براساس مطالعات و بررسی های انجام گرفته، این خانه از آثار اوایل دوره ی صفویه بوده و با گذشت زمان در آن تغییرات و تحولاتی به وجود آمده است. این خانه در منتهی الیه غربی باغ جمیلان ساخته شده و طول محوطّه ی اصلی آن به اندازه ی عرض باغ بوده است.این خانه از نوع خانه های ایوان دار متعلّق به اوایل دوره ی صفویه می باشد. این گونه خانه ها اصولاً دارای ایوان در قسمت میانی و تالار اصلی در جبهه ی شمالی ایوان و اتاق ها در طرفین شرقی و غربی آنبوده اند. از این شیوه ی معماری در خانه های قدیمی اصفهان به خصوص در محله ی جلفاتعداد قابل توجّهی شناخته شده و شاید قدیمی ترین نمونه از این فضای معماری را بتوان در مرحله دوم توسعه کاخ چهل ستون در جبهه شرقی کاخ شناسائی کرد.تزئینات خانه ی تاریخی بخردی دارای اصالت، خلوص و سادگی سبک معماری اوایل دوره ی صفویه هستند.

عمارت بخردی در اصفهانطرح کاربری
 هم زمان با اجرای پروژه ی مرمت خانه ی تاریخی بخردی، طراحی داخلی این بنا به منظور تبدیل آن به یک اقامتگاه سنتی نیز به اجرا در آمده است. در این طراحی سعی بر آن بوده است تا تسهیلات رفاهی لازم برای میهمانان همراه با حفظ اصالت معماری بنا در نظر گرفته شوند.فضاهای ایجاد شده برای پاسخ به نیازهای یک اقامتگاه سنتی عبارتند از حمام و سرویس های بهداشتی درون اتاق ها، آشپزخانه، پذیرش، حیاط و باغچه.خانه ی تاریخی بخردی تنها و اولین خانه ی تاریخی دوره ی صفویه است که به منظور اقامتگاه سنتی در ایران مورد استفاده قرار گرفته است.

درباره مرتضی بخردی
مرتضی بخردی متولّد اصفهان و دانش آموخته ی رشته های معماری داخلی و مرمت آثار تاریخی است. در آستانه ی هفتاد سالگی، بیش از نیم قرن در زمینه ی معماری داخلی و مرمت تجربه دارد و به مدًت بیست و پنج  سال در دانشگاه هنر اصفهان به تدریس هنر‌های سنتی و مرمّت ابنیه ی تاریخی‌ پرداخته است. وی همچنین مؤسس و صاحب اولّین نگارخانه ی شهر اصفهان (گالری کلاسیک اصفهان) می باشد.مرتضی بخردی از سال ۱۳۷۹به مدّت پنج سال به مرمت و بازسازی خانه ی تاریخی‌ بخردی، به منظور تبدیل آن به یک اقامتگاه سنّتی‌، پرداخته است.