ایرونا سیر برگذار کننده انواع تور های داخلی (تور مشهد و ... )

09198014097
02166320673
09194931590
02166320674
09194931580
02166758500
منو

برج زیبای رادکان در مشهد

تازه های ناشناخته ۱۳۹۷/۰۷/۲۶
  1. ایرونا سیر
  2. مقالات
  3. برج زیبای رادکان در مشهد

شهر مشهد شهریسا مذهبی و تاریخی که در جهان معروف می باشد از این حیض دارای مکان های دیدنی ، تاریخی و تفریحی بسیار می باشد علاوه بر آن آرامگاه افراد مشهور در آن نیز می باشد که از جمله فردوسی حافظ  میخواهیم یکی از مکان های دیدنی و تاریخی متفاوت را به شما عزیزان معرفی کنیم به نام برج رادکان توس با ایروناسیر همراه باشد تا از این مکان دیدن فرمایید و خاطره خوشی را در ذهن خود ثبت کنید.
برج رادکان توس ، اثر ریاضی دان، ستاره شناس و دانشمند بزرگ ایرانی، حکیم خواجه نصیرالدین توسی است. برج رادکان مشهد یا میل رادکان بر روی دشت میان توس و رادکان قرار گرفته و همتای دیگر آن در شهر کردکوی واقع شده که به رادکان غربی مشهور است.

این بنا که از آثار قرن هفتم هجری قمری بوده ، در فاصله ۷۴ کیلومتری شمال مشهد و ۲۶ کیلومتری شمال غربی چناران واقع شده است. میل رادکان دارای گنبدی مخروطی شکل است که ساختمان آن احتمالا در سال ۶۰۷ هجری قمری به پایان رسیده است.برج رادکان مشهد دارای گنبد مخروطی شکل است و ارتفاع این برج ، ۳۵ متر، قطر داخلی‌اش ۱۴ متر و قطر خارجی آن ۲۰ متر می‌باشد. منظر بیرونی بنا تا ارتفاع ۲.۵ متری به شکل ۱۲ ضلعی و از آن جا تا زیر گنبد به صورت ۳۶ ترک نیم ستونی ساخته شده است. برج رادکان ، ۱۲ دیوار خشتی پهن و بلند دارد که برج را به ۱۲ بخش ۳۰ درجه ای تقسیم می کنند. یعنی هر دیواره ۳۰ درجه از زاویه افق را در بر می گیرد. این در حالی است که دیوارها دو به دو با هم موازی هستند و بر هر کدام از آنها، ۳۶۵ ترک نیم ستونی وجود دارد که برج را به ۳۶ ترک ۱۰ درجه ای تقسیم می کنند.

برج رادکان مشهد دارای گنبد مخروطی شکل با ارتفاع ۳۵ متر می‌باشد.

زیباترین قسمت برج رادکان در بخش فوقانی آن واقع شده که دو ردیف قطار بندی و دو کتیبه کوفی و پهلوی که در میان تزئینات آجرکاری و گچ بری که نام سازنده و تاریخ ساخت بر روی آن نوشته شده‌ است را شامل می شود. بدنه این برج بسیار ساده و دارای آجرچینی معمولی و دارای تزئینات آجرکاری و گچ بری است. به منظور استحکام بیشتر ، حد فاصل بندهای آجرها با فشار انگشت دست به داخل فشرده شده که قابل توجه می باشد. در فواصل معین ، سوراخ هایی به چشم می‌خورد که جای داربست بوده که در هنگام احداث بنا تعبیه شده است. طرح داخلی گنبد رادکان مدور و دارای نمایی ساده و اندود گچ و آهک است. در تمام بدنه بنا ، آجر و ملات گچ و آهک بکار رفته ‌است.

طرح داخلی گنبد رادکان مدور و دارای نمایی ساده و اندود گچ و آهک است.

این برج دو ورودی دارد و یکی از آنها رو به ویرانه‌های عمارتی باز می‌شود که اعتماد السلطنه احتمال داده است که مسجد جامع شهر بوده باشد. این بنا در گذر زمان آسیب دیده به طوری که قسمت فوقانی سردر و گنبد داخلی تقریبا خراب شده بود. به همین جهت، در سال ۱۳۴۶ شمسی سازمان ملی حفاظت آثار باستانی ایران آن را مرمت کرد.معماری منحصر به فرد و کارکرد نجومی آن، برج رادکان را به یکی از جاذبه های مهم گردشگری استان و کشور تبدیل کرده است. به گونه ای که هر ماه ، گردشگران خارجی زیادی برای بازدید از برج ، به چناران سفر می کنند. تاکنون اتباع بیش از ۴۵ کشور عمدتا اروپایی، آمریکایی و جنوب شرق آسیا از برج بازدید کرده اند و نکته جالب اینکه در برخی از موارد ، برج رادکان تنها مقصد گردشگری آنها در ایران بوده است.