ایرونا سیر برگذار کننده انواع تور های داخلی (تور مشهد و ... )

09198014097
02166320673
09194931590
02166320674
09194931580
02166758500
منو

آب انبار دوقلو با پنج بادگیر کیش

تازه های ناشناخته ۱۳۹۷/۰۷/۲۴
  1. ایرونا سیر
  2. مقالات
  3. آب انبار دوقلو با پنج بادگیر کیش

آب انبار

آب انبار همان حوض یا استخر سرپوشیده ایی می باشد که برای جمع آوری و ذخیره آب در زیر زمین استفاده می شود که بنا به شرایط جوی در هر منطقه این آب انبارها به گونه ایی پر می شوند، معماری این آب انبارها تحت تاثیر معماری و مصالح بوم آورد هر محلی ساخته می شود. 

دلایل ساخت آب انبار

1-ذخیره و جمع آوری آب برای زمان های بحرانی جنگ و خشکسالی

2-خنک ماندن آب در فصول گرم سال 

آب انبار دوقلو با پنج بادگیر کیش

آب انبار دوقلو با پنج بادگیر، از دیگر جاذبه های گردشگری جزیره ی کیش در استان هرمزگان و در شمال جزیره واقع شده، در گذشته بنا به شرایط محیطی کیش برای نگهداری و ذخیره آب آشامیدنی مردم استفاده می شده که به مرور زمان جای خود را به تصفیه خانه ها  داده و اکنون بعنوان جاذبه ی دیدنی استفاده می شود.مردم ایران به دلیل شرایط جوی منطقه و ریزش باران کم در گذشته برای ذخیره و نگهداری آب آشامیدنی آب انبار و یخچال ها را ساختند، با این وجود بقایا و آثار بجا مانده از گذشته هنوز بجا مانده بخصوص در مناطق کم باران و کویری ایران.

 موقعیت جغرافیایی

آب انبار پنج بادگیر جزیره کیش (دوقلو)  در نزدیکی مجموعه درخت سبز کیش و شهر تاریخی حریره و مجموعه ورزشی المپیک و در شمال جزیره کیش واقع شده است و هنگام بازدید از این بادگیر زیبا امکان بازدید از این مجموعه ها را نیز دارید.تاسیس این آب انبار در سال 1372 بوده و بر روی پایه های یک آب انبار باستانی که برای جمع آوری آب های سطحی بوده بنا شده است، این آب انبار از پنج بادگیر و دو گنبد تشکیل شده و سبک معماری آن همانند معماری سنتی یزد بوده، از پنج بادگیر این بنا برای خنک کردن فضای داخلی آب انبار استفاده می شده، دلیل استفاده از روزنه ها در بالای ورودی آب انبار، متعادل سازی هوای داخل بنا و خنک کردن آب موجود در مخزن در تابستان بوده.

ویژگی‌ها

این آب انبار در محله‌ای به همین نام در شهرستان یزد قرار دارد. این بنا دارای دو ورودی (یکی در شمال و دیگری در جنوب مخزن)، شش بادگیر و مخزن بزرگی به حجم دو هزار متر مکعب است. این آب انبار پنجاه و پنج پله دارد. ورودی آب انبار در قسمت جنوبی است و بین پله‌های بیست و پنج و بیست و شش آن، از بالا یک هشتی با سنگ‌فرش آجری قرار دارد و طاق آب انبار بعد از هشتی شروع می‌شود. شیر آن نیز در قسمت ورودی شمالی است. ورودی شمالی نسبت به مخزن شیر، قرینه ورودی جنوبی است. آب انبار دارای گنبد تخم مرغی شکل است.ارتفاع مخزن آب آن ۶/۱۲ متر و ارتفاع بادگیرها ده متر است. آب انبارها از جمله تأسیسات وابسته به قنات هستند که برای ذخیره‌سازی در زمستان و استفاده در تابستان کاربرد داشته‌اند. این آب انبار بزرگ و پرحجم بالغ بر ۲٬۰۰۰ متر مکعب گنجایش داشته و دو عدد شیر یا راه دسترسی به شیر آب انبار دارد که یکی برای استفاده مسلمین و دیگری برای استفاده اقلیت مذهبی زرتشتی می‌باشد.این آب انبار دارای شش بادگیر است، سه بادگیر آن از ابتدا ساخته شده بود و سه بادگیر دیگر بعدها به آن الحاق شده‌است. با کمی دقت در شکل بادگیرها تفاوت سه بادگیر قدیمی با دیگر بادگیرهای آن مشهود است. شش بادگیر آب انبار با توجه به شرایط اقلیمی و جهت باد در این منطقه به شکل ۸ وجهی می‌باشند. برای شهرهای کویری همچون یزد ارزش آب بیش از هر جای دیگر احساس می‌شود. در این شهر بیش از ۷۵ آب انبار وجود دارد ۱۸۰سال پیش در دوره قاجاره ساخته شده‌است.