ایرونا سیر برگذار کننده انواع تور های داخلی (تور مشهد و ... )

09198014097
02166320673
09194931590
02166320674
09194931580
02166758500
منو

رویایی ترین سد (کارده) در مشهد

تازه های ناشناخته ۱۳۹۷/۰۷/۲۳
  1. ایرونا سیر
  2. مقالات
  3. رویایی ترین سد (کارده) در مشهد

میان هزاران کیلومتر فاصله و میان کوه های هزار مسجد و بینالود در شمال شرق ایران شهری عظیم و پر ابهت و مذهبی وجود دارد به نام مشهد مقدس این شهر با عظمت دارای مکان های دیدنی و گردشی زیادی هست که روح بیننده را محسور میکند یکی از این مکان های سد رویایی کاره مشهد است .یکی از این مناطق خوش آب و هوا، سد زیبای کارده است.رودخانه سد کارده با آب دائمی و مناظر زیبای کوهستانی و مجموعه تفریحی دنیای آبی در ساحل سد، یکی از بهترین تفریحگاه های خوش آب و هوای مشهد می باشد. سد کارده از رودخانه های رشته کوه هزار مسجد، تغذیه شده و علت انتخاب این نام برای سد، همجوار بودن آن با روستای راهبردی کارده می باشد. این سد همچنین به عنوان یکی از قدیمی ترین سدهای استان خراسان رضوی به حساب می آید.سد کاره مشهد

آدرس: ۴۲ کیلومتری شمال مشهد ، روستای کارده.سد کارده که در شمال مشهد واقع شده، به واسطه آب و هوای منطقه و نیز میزان آب کافی موجود در خود، توانسته مناظر شگفت انگیز و بسیار زیبایی را خلق کند. گنجایش دریاچه پشت سد کارده، چیزی بین ۳۱.۵ میلیون متر مکعب می باشد که بخشی از آب منطقه را فراهم می آورد. سد کارده به خاطر داشتن مناظر بسیار زیبا و کوهستانی، یکی از زیباترین تفریحگاه های شهر مشهد به شمار می آید و به دلیل داشتن محل استراحت موقتی، سکو، فروشگاه و… برای زائرین، مسافران و شهروندان مکان مناسبی می باشد.

سد کارده مشهد
رودخانه سد کارده ، یکی از بهترین تفریحگاه های خوش آب و هوای مشهد

در ۴۸ کیلومتری جاده مشهد به کلات، روی رودخانه کارده، سدی بتنی به چشم می خورد که با ظرفیت حدود ۳۶ میلیون متر مکعبی خود، به عنوان یکی از گردشگاه های آبی مشهد به حساب می آید. جنس سد کارده از نوع بتنی، دو قوسی متقارن با ارتفاع ۶۷ متر و طول تاج ۱۴۴ متر می باشد و این نکته را بایستی خاطرنشان کرد، که این سد گاهی اوقات توانسته ۴۴ میلیون متر مکعب آب را نیز در خود ذخیره نماید. سد کارده متشکل از ۱۵ بلوک ۱۰ متری با ارتفاع ۶۷ متر از پی و حجم ۳۲ هزار مترمکعب بتن ریزی می باشد.در استان خراسان رضوی به منظور بهره گیری بهینه از منابع آبی استان، سدهایی احداث شده است که علاوه بر سد کارده می توان به سد طرق در شهرستان مشهد، سد شهید یعقوبی در شهرستان تربت حیدریه و سد دوستی در مرز ایران و ترکمنستان اشاره نمود. این سد در قسمتی از دره نسبتا عریض، حد فاصل روستای اندرخ و کارده واقع شده است و دره آل را قطع می کند. هر دو سمت دره نیز جاذبه های طبیعی و زیبایی وجود دارد که توجه بینندگان را به سمت خود جلب می نماید.