ایرونا سیر برگذار کننده انواع تور های داخلی (تور مشهد و ... )

09198014097
02166320673
09194931590
02166320674
09194931580
02166758500
منو

جزیره هندرابی کیش

تازه های ناشناخته ۱۳۹۷/۰۷/۱۹
  1. ایرونا سیر
  2. مقالات
  3. جزیره هندرابی کیش

اگر به کیش سفر کردید توصیه ما اینه حتما به جزیره هندرابی بروید و خاطره خوشی را برای خود ثبت کنید.جزیره (هندورابی) یکی از جزایر ایرانی خلیج‌فارس است. این جزیره از توابع بخش کیش شهرستان بندر لنگه در استان هرمزگان واقع در جنوب ایران است.هندورابی در حد فاصل بین جزیره کیش و جزیره لاوان قرار گرفته و طول آن ۷ مایل و پهنایش ۴ مایل است و ۲۲٫۸ کیلومترمربع مساحت دارد.فاصله هندرابی تا بندر چیرویه ۹ کیلومتر، تا جزیره کیش ۲۸ کیلومتر، تا بندر لنگه ۱۳۳ کیلومتر و تا بندرعباس ۳۲۵ کیلومتر است.این جزیره سرزمینی هموار و تقریباً بدون عوارض طبیعی است.در بهمن‌ماه ۱۳۸۹ قانون الحاق جزایر هندورابی و فارور کوچک و بزرگ به محدوده منطقه آزاد کیش از سوی رئیس جمهور ابلاغ شد.جزیره هندرابی کیشمحتویات
جمعیت
منابع آب
آثار تاریخی
توسعه هندورابی
فرودگاه و بندرگاه هندورابی
منابع
جستارهای وابسته
پیوند به بیرون
جمعیت
در ۱۳۹۵ جمعیت جزیره هندرابی ۱۹۱نفر شامل ۱۴۱مرد و ۵۰ زن بوده‌است. عمده جمعیت این جزیره عرب‌تبار بوده و به عربی و فارسی گفتگو می‌کنند. فعالیت اقتصادی اکثر اهالی در جزیره هندورابی، صید و غواصی است.
منابع آب
منابع تأمین آب در جزیره بسیار محدود و کم است و آب مصرفی آن از طریق چاه و آب‌انبار (برکه) تأمین می‌شود. آب چاه‌هایش نسبتاً شیرین است در حالات استثنائی و کمبود آب برای آشامیدنی می‌توان مصرف کرد. بیشتر خانه‌های جزیره قدیمی و از سنگ و گچ و گل و لای ساخته شده‌است.
آثار تاریخی
در جزیره هندرابی روستایی است به نام روستای «هندرابی» هست که در نزدیکی این روستا آثار خرابه‌های قریه‌ای به نام «الدورات» دیده می‌شود.همچنین در یک کیلومتری جنوب‌غربی این روستا آثار قریه دیگری نیز وجود دارد که به‌نام «الصراة» معروف است، در این خرابه‌ها آثار گوناگونی از دوران بسیار دور یافت شده‌است.در سال‌های ۹۰۸ ه. /۱۵۰۲ م تا ۱۵۰۸ خ. /۱۶۴۸ م. که پرتغالی‌ها کنترل مناطق جنوب ایران را در دست داشتند جزیرهٔ هندرابی نیز از از پایگاه‌های لشکری و بازرگانی آنان بود و در آن سازه‌ها و تأسیسات دفاعی و مسکونی بنیاد کردند. ویرانه‌های دهکدهٔ پرتغالی‌نشین و یک دژ امروزه در نزدیک روستای کنونی جزیره دیده می‌شود.در سال ۱۲۱۲ قمری، یعنی در زمان پادشاهی فتح‌علی‌شاه قاجار، هندرابی از توابع ایالت فارس بود.
توسعه هندورابی
پس از الحاق جزیره هندورابی به منطقه آزاد کیش، توسعه این جزیره با رویکرد گردشگری در دستورکار قرار گفت.از پایان سال ۱۳۹۲ توسعه جزیره زیبای هندورابی با راه‌اندازی هتل‌های چادری برای گردشگران آغاز شد  و در سال ۱۳۹۳ با بازدید حسن روحانی ریس‌جمهوری توسعه هندورابی در دستور کارجدی قرار گرفت. به گفتهٔ مونسان مدیرعامل منطقه آزاد کیش؛ مطالعات طرح جامع هندورابی با همکاری مشاور آلمانی آغاز شد و برای تسریع در امور بر اساس دستور رییس‌جمهوری از مشاور خواستیم عملیات احداث فرودگاه و بندرگاه هندورابی را زودتر شروع کند.
فرودگاه و بندرگاه هندورابی
تیرماه ۱۳۹۶ بندر و فرودگاه هندورابی با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری افتتاح شد.حجم سرمایه‌‌گذاری و اشتغال‌زایی مستقیم در فرودگاه هندورابی به ترتیب ۵۱۵ میلیارد ریال و ۱۵۰ نفر و نیز حجم سرمایه‌‌گذاری و اشتغال‌زایی مستقیم در مورد بندرگاه هندورابی به ترتیب ۵۶۵ میلیارد ریال و ۱۴۰ نفر است.برای سفر به هندورابی از دو مسیر دریایی و هوایی می‌توان تردد کرد اما بیشتر جابه‌جایی‌ها از طریق دریا صورت می‌گیرد.برای سفر دریایی شناورهای بزرگی با ظرفیت حدود ۳۵۰ نفر از جزیره کیش به هندورابی در نظر گرفته شده‌است.همچنین دو فروند هواپیمای کوچک برای انجام سفرهای هوایی وجود دارد.