ایرونا سیر برگذار کننده انواع تور های داخلی (تور مشهد و ... )

09198014097
02166320673
09194931590
02166320674
09194931580
02166758500
منو

غار عجیب هندل آباد در مشهد

تازه های ناشناخته ۱۳۹۷/۰۷/۱۸
  1. ایرونا سیر
  2. مقالات
  3. غار عجیب هندل آباد در مشهد

شهر مقدس مشهد علاوه بر زیارتی مکان های دیدنی زیادی دارد و از نظر تاریخ و قدمت حائز اهمیت است یکی از مناطق دیدنی و تاریخی مشهد غار هندل آباد است.
تاریخچه : غار هندل آباد در شمال شرقی مشهد در ناحیه تبادکان واقع شده است و فاصله روستا تا غار تقریبا دو ساعت پیاده روی دارد. دهانه غار به سمت جنوب و مربعی شکل است. آب چشمه غار هندل آباد نزد مردم جنبه شفا بخشی پیدا کرده و اعتقاد دارند که آبله گوسفندان را درمان می کند.این غار از یک مسیر اصلی به طول حدود ۹۰ متر تشکیل شده است که در قسمت هایی به صورت تالار بزرگ و در بخشی بصورت راهرو به عرض و ارتفاع ۲ متر است.از نکات جالب توجه در این غار وجود تعداد زیادی وزغ و خفاش است. غار هندل آباد به اوله هم شناخته می شود. دهانه کوچک و مستطیل شکل غار در فاصله ۱۲ کیلومتری شمال غرب روستا رو به جنوب قرار گرفته است. غار هندل آباد (اوله) به طول نود متر در شمال شرق مشهد واقع شده و در فاصله کوتاهی از روستای هندل آباد قرار دارد.آب چشمه درون غار نزد مردم جنبه شفا بخشی پیدا کرده و اعتقاد دارند که آبله حیوانات را درمان می کند. درون این غار ستون های آهکی استاگتیت و استالاگمیت وجود دارد. دیدار از این غار را در تور مشهد از دست ندهید.مرقد منور دو سید جلیل القدر و عظیم الشان و بانوی محترمه کبری مادر سیدین مذکور و دو نفر از انبیاء سلف در این مکان که منحصر به یک گنبد و صورت یک قبر که جزء آثار باستانی می باشد قرار دارد.
منابعی که از این بقعه ذکر شده است شامل موارد زیر می باشد:
در کلاس پرونده 50-4 روستای هندل آباد اداره اوقاف خراسان نوشته در این بقعه پنج نفر دفن شده اند دو نفرشان از انبیاء الهی و دو امامزاده و بی بی کبری هندل آباد مادر این دو امامزاده در یک بقعه می باشند و نام دیگر این بقعه را خضرک هم گویند.
در فهرست بقاع متبرکه سازمان اوقاف و امور خیریه خراسان صفحه 55 نیز همین مطلب ذکر شده است.آیت الله محمد مهدی بحرالعلوم این بقعه را از بقاع متبرکه کل کشور در صفحه 45 آورده است.
این بقعه در فهرست بقاع متبرکه کل کشور سازمان اوقاف و امور خیریه به شماره کد 1915414740 می باشد.آقای علی اصغر عمرانی این بقعه را در لیست بقاع متبرکه امامزادگان خراسان در صفحه 93 آورده است.
در دفتر مشخصات بقاع متبرکه اداره و امور خیریه مشهد صفحه 155 آمده امامزادگان عبادالله الصالحین در روستای هندل آباد قرار دارد.هالی این روستا دست در دست هم گذاشته تا بقعه امامزادگان را بازسازی کنند و از لحاظ خدماتی زائرین توسعه دهند. در این طرح توسعه صحن امامزاده گسترش می یابد با ساختاری جدید و قابل به ذکر است. بنایی که هم اکنون بر روی امامزاده است تنها به جهت محفوظ ماندن از بارش های آسمانی است. اگر در تور مشهد شرکت کردید حتما از این غار زیبا و آرامگاه هندل آباد مشهد بازدید نمایید.غار هندل آباد در شمال شرقی مشهد در ناحیه تبادکان واقع شده است و فاصله روستا تا غار تقریبا دو ساعت پیاده روی دارد. دهانه غار به سمت جنوب و مربعی شکل است. آب چشمه درون غار نزد مردم جنبه شفا بخشی پیدا کرده و اعتقاد دارند که آبله گوسفندان را درمان می کند.

غار هندل آباد مشهد از یک مسیر اصلی به طول حدود ۹۰ متر تشکیل شده است که در قسمت هایی به صورت تالار بزرگ و در بخشی بصورت راهرو به عرض و ارتفاع ۲ متر است. برای صعود به کوه ها و غارها باید از تجهیزات لازم و کافی استفاده کنید و در کنار آن حتما از بهترین کفش ها بهره بگیرید، برای انتخاب بهترین کفش ها در صورت نیاز می توانید راهنمای خرید کفش کوهنوردی را مطالعه کنید.
امام زاده هندل آباد مشهد
دهانه کوچک و مستطیل شکل غار هندل آباد در فاصله ۱۲ کیلومتری شمال غرب روستای هندل آباد مشهد رو به جنوب قرار گرفته است. غار هندل آباد به اوله هم شناخته می شود. غار هندل آباد (اوله) به طول نود متر در شمال شرق مشهد واقع شده و در فاصله کوتاهی از روستای هندل آباد قرار دارد. مرقد منور دو سید جلیل القدر و عظیم الشان و بانوی محترمه کبری مادر سیدین مذکور و دو نفر از انبیاء سلف در این مکان که منحصر به یک گنبد و صورت یک قبر که جزء آثار باستانی می باشد قرار دارد.از نکات جالب توجه در این غار هندل آباد مشهد وجود تعداد زیادی وزغ و خفاش است. خفاش ها در دسته های بزرگ زندگی می کنند آنها در روزها پنهان می شوند و در شب غذای خود را تأمین میکنند. توصیه می شود در فصل تولید مثل حیوانات در غارها بی سرو صدا حرکت کنید به صورتی که زیست جانوری و حیطه قلمرو آنان خدشه وارد نشود. به طور مثال فصل بهار بیشتر خفاشان جفت گیری می کنند. خفاش ها گونه های زیادی دارند به طوری که 20 درصد از پستانداران را به خود اختصاص می دهند و این نشانه از آن است که تمامی آنها خون خوار نیستند بلکه گاهی دیده می شود بعضی از آنها گیاه و میوه خوار هستند.آب چشمه درون غار هندل آباد نزد مردم جنبه شفا بخشی پیدا کرده و اعتقاد دارند که آبله حیوانات را درمان می کند. درون این غار ستون های آهکی استالاکتیت (چکنده) و استالاگمیت (چکیده) وجود دارد. استالاگمیت ها به صورت ستون و چکیده شده در کف غار ها و در زیر استالاکتیت ها بوجود می آید و خود استالاکتیت ها به صورت قطرات آهکی از سقف آویزان می شوند و گاهی این دو به یکدیگر رسیده و ستون های محکم آهکی را تشکیل می دهند.دیدن این غار زیبا را به شما توصیه میکنیم مثل سایر غارهای موجود در استان خراسان رضوی از جمله غار مغان مشهد که در روستای مغان وجود دارد، غار بزنگان مشهد نیز جزو غارهای مهم در این استان می باشد.