ایرونا سیر برگذار کننده انواع تور های داخلی (تور مشهد و ... )

09198014097
02166320673
09194931590
02166320674
09194931580
02166758500
منو

روستای عجیب آب ملخ در اصفهان

تازه های ناشناخته ۱۳۹۷/۰۷/۱۷
  1. ایرونا سیر
  2. مقالات
  3. روستای عجیب آب ملخ در اصفهان

میخواهیم یک شاهکار طبیعت را به شما عزیزان معرفی کنیم جایی همانند بهشت رنگ سبز پوشش انجا باعث شده احساس کنید در جایی هستید که انگار خواب هستید ایروناسیر با تور اصفهان شمارا به این منطقه زیبا همراهی میکند .روستای آب ملخ در شهرستان سمیرم در ۱۶۰کیلومتری جنوب غربی اصفهان قرار دارد. روستای آب ملخ در دامنه کوه دنا سرشار از چشمه‌سارهای گوارا و سرد و آبشارهای خروشانی است که آب خود را از ذوب شدن برف کوه دنا تامین می‌کند.  روستای آب ملخ در شهرستان سمیرم در ۱۶۰کیلومتری جنوب غربی اصفهان قرار دارد. روستای آب ملخ در دامنه کوه دنا سرشار از چشمه‌سارهای گوارا و سرد و آبشارهای خروشانی است که آب خود را از ذوب شدن برف کوه دنا تامین می‌کند.آبشارآب ملخ، یکی از عجیب‌ترین آبشارهای ایران است که ترکیبات خاص موجود در آب آن، تمام ملخ‌های مهاجم را درجا نابود می‌کند. این روستا و چشمه آن نیز به همین علت آب ملخ نام گرفته‌اند.به گفته اهالی روستا سال‌ها قبل، وقتی مزارع گندم روستاهای اطراف مورد تهاجم ملخ‌ها قرار گرفت، از آب این چشمه بزرگ برای دفع آفت استفاده کردند و آنها را یکجا نابود کردند.این آبشار به آبشار تخت سلیمان نیز معروف است. وجه تسمیه این منطقه به دلیل قطعه سنگ بزرگ و طبیعی است که به مانند یک پل روی رودخانه آب ملخ قرار گرفته است و دو دره را به یکدیگر متصل می‌کند.برخی از اهالی این منطقه اعتقاد دارند که این پل به مانند یک تخت، محل استراحتگاه حضرت سلیمان بوده است. منظره خیال انگیز و بی مانند تخت سلیمان روی رودخانه آب ملخ همچون تخت طاق مانندی که بر بالای رودخانه قرار گرفته است مانند پلی زیبا و طبیعی مسافران و گردشگران را به غار داخل کوه هدایت می‌کند.از دهانه غارطبیعی که در تخت سلیمان وجود دارد، چشمه‌ای با آب زلال و گوارا می‌جوشد و از اطراف این تخت به رود پایین دست آن می‌پیوندد.ر محل تخت سلیمان، طی یک پدیده نادر طبیعی، آب رودخانه ماربر برای مدتی ناپدید شده و سپس کمی جلوتر در بستر خود هویدا می شود.این پدیده منحصر بفرد، صدها سال پیش طی ریزش عظیمی از کوه در این محل ایجاد شده و جلوی عبور آب را مسدود کرده است. سپس جریان آب توانسته در همان بستر قبلی خود راهی تونل مانند به طور تقریبی هشتاد متر باز کرده و به جریان خود ادامه دهد اما آنچه که زیبایی خاصی به این پدیده بخشیده است وجود چشمه یا سرابی با آبدهی فراوان است که از دیواره های شمالی بالای سقف تونل خارج شده به شکل آبشاری آبپاش مانند، هر دو دهانه تونل را پوشانده است. در حقیقت آب ملخ نام همین آبشار یا سراب خروشان است.آبشار آب ملخ از دو بخش تشکیل شده است. اولین قسمت آن سرچشمه آبشار است که از دل کوه بیرون می‌آید و بخش دیگر که در زیر سرچشمه آن قرار گرفته، طاقدیسی سبز رنگ است که مثل پل روی رودخانه ماربر خم شده است.پشت آبشار پرتگاه خطرناک و زیبایی وجود دارد که آب ملخ را به یکی از خطرناک‌ترین آبشارهای ایران تبدیل کرده است. بهترین زمان بازدید از آبشار آب ملخ فصل‌های بهار و تابستان است.  شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که موقعیت جغرافیایی روستای آب ملخ مانع از آن می شود که آفتاب بیش از سه ساعت در این روستا توقف کند. بنابراین، شما در آب ملخ ظرف سه ساعت هم طلوع خورشید را خواهید دید و هم غروب آن را. به همین دلیل است که این روستا به روزستای نیمروز نیز معروف است.مسیر دسترسی
اگر از سمت استان اصفهان راهی آب ملخ می شوید، باید از شهرهای اصفهان و سمیرم بگذرید و این شهر را به سمت یاسوج ترک کنید. در جاده سمیرم- یاسوج، بلافاصله بعد از روستای چهار راه، جاده ای خاکی می بینید که در مسیر آن دو دوراهی وجود دارد. در هر دو مورد راه سمت چپ را در پیش بگیرید و حدود ۷ کیلومتر در آن پیش بروید، تا به روستای آب ملخ برسید. روستایی در شمالی ترین قسمت خط الراس دنا و مردمی که اصالتشان بختیاری است.
چرا آبشار آب ملخ
آب ملخ یکی از آبشارهای منحصر به فرد ایران می باشد که بر اثر سقوط یک سنگ در راه رودخانه شکل گرفته است.
آب ملخ مانند یک آبشار دوطرفه است که از دو سوی آن آب جریان دارد و به داخل رودخانه می ریزد.
دیدنی ها و تفریحات
تماشای جلوه ی شگفت انگیز این آبشار و گوش فرا دادن به صدای سقوط آب یکی از لذت های این سفر محسوب می شود.

با رفتن به بالای آبشار و طاق آبشار بر روی رودخانه قرار می گیرید. این پل راه به داخل غاری دارد که سرچشمه ی آبشار است و بسیاری را برای تماشا به درون خود می کشاند.
عکاسی از چنین منظره ای یکی از تجربیات لذت بخش شما در این سفر را می سازد پس دوربین خود را برای ثبت تصاویر آماده کنید.
برخی با لوازم ماهیگیری به کنار رودخانه می آیند و در کنار لذت بردن از تماشای طبیعت ماهی هم صید می کنند.
با بردن وسایل لازم برای پیک نیک می توانید روز خوشی را در کنار دوستان یا خانواده تان در کنار آبشار داشته باشید.
کوهنوردان و طبيعت گردان نیز راهی این منطقه می شوند و  با یک برنامه ريزي سه روزه ابتدا از دره اتابکي خود را به قلل قدويس می رسانند و پس از صعود در راه برگشت از کنار رودخانه و جنگل به سوی آبشار ادامه ی مسیر می دهند.
شکل گیری آبشار | اعجاز طبیعت
آنچه پیش روی شما قرار گرفته است پدیده ای منحصر به فرد می باشد که صدها سال پيش با ريزش تکه ی بزرگی از کوه در اين محل به وجود آمده است. این تکه سنگ بزرگ با مسدود کردن جریان آب، جلوی جوش و خروش رودخانه را می گیرد. در این میان رودخانه با جریان آب راهی را  از میان این تکه سنگ باز نموده و راهی ۸۰ متری را به صورت تونل باز می کند و به مسیر خود ادامه می دهد.
اعجاز طبیعت در جایی به نهایت خود می رسد که چشمه های موجود در دل کوه آب خود را بر روی ديواره هاي شمالي بالاي سقف تونل جاری می سازند و از دو سوی این تونل طبیعی به داخل رودخانه می ریزند.