ایرونا سیر برگذار کننده انواع تور های داخلی (تور مشهد و ... )

09198014097
02166320673
09194931590
02166320674
09194931580
02166758500
منو

اولین موزه نان ایران د ر مشهد

تازه های ناشناخته ۱۳۹۷/۰۷/۱۶
  1. ایرونا سیر
  2. مقالات
  3. اولین موزه نان ایران د ر مشهد

میخواهیم اولین موزه نان را در ایران به شما معرفی کنیم که یک جایی متفائت ئ بی نظیر است شما میتوانید باخرید تور مشهد از ایرونا سیر از این موزه دیدن فرمایید.
موزه نان برای اولین بار در سطح کشور و خاورمیانه با همت بخش خصوصی (شرکت نان صنعتی گندم دشت مشهد) در شهر مشهد در سال ۱۳۹۰ تاسیس شده است. در موزه نان مشهد بازدیدکنندگان با ابزار تهیه نان مانند دستاس، آسیاب بادی، آسیاب آبی و مراحل تهیه آرد مانند بذر افشانی، گندم چینی، خرمن کوبی، چک زدن و شیوه پخت انواع نان سنگک، نان تنوری ساج و نان تنوری سفال توسط تنور سنگی، انواع تنور سفال (تنور مال، تنور عشایری، تنور حیاطی یا ایستاده، تنور ساج) نیز در این موزه موجود است. در موزه نان مشهد یکی از رقص‌های آیینی خراسان که به نام رقص اپر شناخته شده انجام می شود که منطبق با باورهای زراعی مردم منطقه است. در ساخت موزه نان اساس معماری سنتی – ایرانی در نظر گرفته شده که توسط ساده ترین مصالح (آجر ایرانی، کاهگل، گچ و چوب) به اجرا درآمده است. در موزه نان مانکن‌ها و المان مختلف برای زیبایی و درک بهتر مخاطب وجود دارند. معماری موزه نان مشهد
با تکیه بر معماری سنتی با هدف فعالیت فرهنگی و سیاست تبلیغاتی شرکت و نیاز کارفرما مطرح شده است . در طراحی موزه اساس طراحی با معماری سنتی-ایرانی با استفاده از ساده ترین مصالح (آجر ایرانی ، کاهگل ، چوب و گچ) و هنر استاد کاران در خلق رسمی بندی و گره چینی ها و . . . مورد نظر قرار گرفته است.
انواع نان های موزه نان مشهد
نان سفید:از آرد سفید تهیه می شود؛ آرد سفید آردی است که در تهیه آن فقط از دانه غلات استفاده می شود.نان قهوه ای:به دلیل آنکه در تهیه آن، دانه و ۱۰ درصد پوسته دانه (سبوس) به کار می رود به نان قهوه ای معروف است.نان جوانه گندم:به آرد این نان در هنگام پخت پودر جوانه گندم اضافه می شود.نان غلات:در آرد این نان که قهوه ای رنگ است انواع غلات را به صورت دانه کامل اضافه می کنند.نان لواش:نان لواش که متشکل از آرد، آب، خمیر مایه و نمک است بسیارنرم، تخت و نازک می باشد. نان لواش اصلی، بسیار نازک است و به محض قرار گرفتن در جریان هوا تازه به راحتی وسریع خشک میشود.نان سنگک:این نان دارای ضخامت بیشتری نسبت به لواش است و فقط در ایران پخت می شود. به نان سنگک نان خمیری نیز می گویند.نان بربری:این نان نسبت به سنگک و لواش سفت تر است. به اعتقاد برخی افراد این نان متعلق به قبیله ای عشایری به نان بربر بوده است که توسط یکی از شاهان قاجار در سده گذشته در جنوب تهران اسکان داده شده اند.نان روغنی:این نان با نام نان خشک (خشکه) نیز شناخته میشود. این نان از خمیر فطیر به همراه روغن گوسفند تهیه می شود. این نان پس از پخت، خشک و ترد شده و مانند بیسکویت می شود. نان روغنی به دو صورت پخت میشود در نوع ساده آن از کنجد استفاده میشود و درنوع شیرین آن شیره انگور یا شکر اضافه میشود.نان شیرمال :این نان به لحاظ بافت بسیارنرم و ظریف است. اغلب این نان را در روزهای عید مصرف می کنند.نان سبوس دار:نان سبوس دار جزو غنی ترین نان ها محسوب میشود. این نان به طور متوسط دارای دو برابر ویتامین، مواد معدنی و مواد فیبری نسبت به نان سفید است. فیبر موجود در این نان برای رفع یبوست بسیار مفید است علاوه بر آن علیه امراض میکروبی روده اقدام می کند و سیستم ایمنی بدن را فعال می نمایند. فیبرهم چنین کلسترول و مواد سمی حاصل از تجزیه مواد غذایی را جذب کرده و از روده دفع می کنند.

بخشهای موزه نان مشهد

غرفه کشاورزی
این غرفه یکی از زیباترین غرفه های این موزه است که زحمات فراوان کشاورزان را تداعی می کند که شامل: بذر افشانی ، خرمن کوبی، گندم چینی و چک زدن می شود.

آسیاب بانی
نمایش آسیاب بانی در این موزه برای نمایان کننده قدرت بازوان و همت زنان و مردان ایرانی در گذشته است: دستاس، آسیاب و آسباد از جمله ابتدایی ترین ابزار آلاتی است که مردم در گذشته از آنها برای ساخت آرد استفاده می کردند.
آتش
همانطور که می دانید آتش آخرین عنصر چهار گانه طبیعت است .در این غرفه از نمایشگاه چند نوع تنور و نان به نمایش گذاشته شده است که شامل تنورسنگی، انواع تنور سفالی،تنورمال، تنورعشایری، تنور حیاطی یا ایستاده و تنور ساج می باشد.
آدرس موزه نان مشهد
مشهد، کیلومتر ۱۷ بزرگراه آسیایی، بعد از سه راه فردوسی، کوچه شهید یزدی، کارخانه گندم دشت مشهد