ایرونا سیر برگذار کننده انواع تور های داخلی (تور مشهد و ... )

09198014097
02166320673
09194931590
02166320674
09194931580
02166758500
منو

دره ستارگان قشم

تازه های ناشناخته ۱۳۹۷/۰۷/۱۵
  1. ایرونا سیر
  2. مقالات
  3. دره ستارگان قشم

یکی از عجیب ترین مناطق طبیی که جهانی هم شده است، و در جنوب ایران دارد دره ستارگان قشم است. مردم محلی حرف های خاصی راجع به آن می‌زنند و تا موقعی که در این محل نباشید نمیتوانید متوجه اتمسفر عجیب این دره فوق العاده خواهید شد.قشم را می‌توان یکی از مهم‌ترین شهرهایی در ایران دانست که سرشار از جاذبه‌های طبیعی و عجیب و غریب است. شما در این جزیره زیبا می‌توانید با عناصر خاصی آشنا شوید که شاید در هیچ کجای ایران وجود نداشته باشد. همچنین فرهنگ جالب و خاص مردم منطقه باعث شده تا خیل عظیمی از گردشگران تعطیلاتشان را در این جزیره زیبا سپری کنند. در قشم مناطق دیدنی چون جنگل‌های حرا، غارهای خوربس، تنگه چاهکو، غار نمکدان و دره ستارگان وجود دارد که از دیدن آنها سیر نخواهید شد. ما در گروه گردشگری ستاره قصد داریم تا در این مطلب دره‌ای زیبا به نام دره ستارگان قشم را به شما معرفی کنیم و راه‌های رفتن به آن را نشان دهیم. پس ما را در ادامه همراهی کنید.دره ستارگان قشم کجاست؟

تا به حال فیلم مد مکس madmax را دیده‌اید؟ وقتی به دره ستارگان نگاهی می‌کنیم گمان می‌کنیم که این فیلم در اینجا پر شده است، فضایی کاملاً خاص و رؤیایی که لوکیشن‌های خاص و عجیب و غریب را به یادمان می‌آورد. دره‌ای شگفت انگیز که بخشی از ژئوپارک جزیره قشم است و به عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. یک فیلم ایرانی به نام اژدها وارد می‌شود نیز در این دره ساخته شده که همین امر باعث شناخت بیش از بیش آن به مردم ایران گردیده است.وجود این دره خاص با شکل عجیب سنگ‌هایش باعث شده تا بومیان ماجراجو چندین افسانه را به آن نسبت بدهند. برخی می‌گویند که این دره به خاطر شهاب باران به وجود آماده است و برخی به خاطر صدای عجیب حرکت باد در بین صخره آن را دره ارواحی می‌نامند که دائماً در حال زمزمه کردن هستند. اما بیشترین شایعه مرسوم آن بوده که در گذشته ستارهای از آسمان به زمین این منطقه افتاده‌اند و آن‌ها سبب به وجود آمدن چنین اشکالی در سنگ‌ها گشته‌اند. به همین دلیل است که امروزه به این منطقه دره ستارگان گفته می‌شود. اما از نظر علمی این دره بر اثر فرسایش آب‌های سطحی، بارش‌های رگباری فصلی و طوفان‌ها در طول گذر زمان بوجود آمده و باعث شده است که این شکل‌های جالب در کوه‌ها و سنگ‌های این منطقه شکل بگیرد. جنس اغلب صخره‌ها در دره ستارگان قشم از ماسه سنگ و سیمان آهکی است؛ همین امر باعث شده تا فرسایش آن‌ها بر اساس عوامل طبیعی به راحتی اتفاق بیفتد و احتمالا چندین میلیون سال این اتفاق به آرامی به طول انجامیده تا این مکان به شکل کنونی در آمده و به گوهری برای گردشگری جزیره بزرگ قشم تبدیل شده است. یکی از دیدنی‌های شبیه به دره ستارگان قشم تنگه چاهکوه است که در آن قرار گرفته است. این دره حدود 100 متر عمق دارد و دلیل نام گزاری آن احتمالاً وجود چاه‌های آبی بوده که درون آن وجود دارند. این تنگه محلی برای ذخیره طبیعی آب شیرین باران بوده است که در این منطقه کویری از ارزش بالایی نیز برخوردار است. گفته می‌شود احتمالاً این دره مربوط به شکستگی طاق دیس بزرگی است که باعث ایجاد گنبد بزرگ نمکدان هم شده است. جنس سنگ‌های این دره از سنگ‌های رسوبی و آهکی مربوط به رشته کوه‌های زاگرس است. وقتی باد به این منطقه می‌وزد بر اثر برخورد با سنگ‌ها و حفره‌های آن صداهای خاص و جالبی ایجاد می‌کند که تا حدودی نیز ترسناک هستند و مردم محلی به همین دلیل است که نسبت به این منطقه بسیار خرافاتی شده‌اند و آن را اقامتگاه ارواح نیز می‌دانند. چرا باید از دره ستارگان بازدید کنید؟

دره ستارگان یکی از عجایب هفتگانه قشم است که دیدنش شما را متعجب می کند. ظاهر این دره به نوعی یادآور کلوت‌ (برجستگی‌های بین شیارهایشکل U ) های کویر لوت است و همانند کویر که به هنگام شب در آن می‌توان ستاره‌ها را از نزدیک لمس کرد، اینجا نیز به هنگام شب ستاره‌ها نزدیک‌تر به نظر می رسند و جلوه ای بی نظیر دارند. این دره یکی از پدیده های منحصر به فرد زمین شناسی در جهان به شمار می رود. دره ستاره ها به عنوان یکی از جاذبه های مرموز ایران نیز شهرت دارد و شما را به دنیایی رازآلود و حیرت انگیز می کشاند. با قدم گذاشتن به دره متوجه راهی می شوید که با سنگ ریزه ها نشانه گذاری شده است تا مسیر بازدید را گم نکنید. پس نگران نباشید و با خیال آسوده به بازدید و عکاسی از این طبیعت شگفت انگیز بپردازید. نکات جالبی که باید درباره دره ستارگان بدانید!

هندسه منحصر بفرد و شگفت انگیز دره ستارگان موجب بیان روایات و افسانه های عجیب و جالبی در میان مردم بومی این منطقه، در طی سالهای اخیر شده است. بومیان قشم بعد از تاریک شدن هوا به سمت این دره نمی روند زیرا بر این باورند که شب ها با تاریک شدن هوا رفت و آمد روح های سرگردان در این منطقه بیشتر می شود. زمانی که در میان دره قرار می گیرید، پیچش باد در میان این تندیس ها صداهای عجیب و هراس آوری را ایجاد می کند. مردم بومی معتقدند این صدای ارواح سرگردان است که گذرشان به دره ستاره ها افتاده است. در دیگر افسانه های این دره آمده است که قرن ها پیش ستاره ای به دره برخورد کرده و باعث شگل گیری این دره شده است. دلیل نامگذاری دره ستارگان، اصابت ستاره به این مکان بوده است که باعث شگل گیری ستون ها و تندیس های شگفت انگیزی شده است.