ایرونا سیر برگذار کننده انواع تور های داخلی (تور مشهد و ... )

09198014097
02166320673
09194931590
02166320674
09194931580
02166758500
منو

شهرستان کلات در مشهد

تازه های ناشناخته ۱۳۹۷/۰۷/۰۹
  1. ایرونا سیر
  2. مقالات
  3. شهرستان کلات در مشهد

در استان خراسان رضوی ، یکی از شهرستان های آن به نام کلات این شهرستان بهشت گم شده است با درختان مثمر، فراوان آب و هوایی بی نظیر مردمانی خونگرم ، رویش های گیاهی زیبا از همه مهم تر آبشاری که دارد مهم ترین جاذبه این شهرستان است.در سال ۱۳۸۵، این شهرستان تعداد ۴۰٬۶۶۷ نفر جمعیت داشته است. این شهرستان درشمال شرقی ايران و خراسان قرار گرفته كه از شمال بوسيله تپه ماهورهای نسبتاً پست به طول ۱۸۰ كيلومتر با كشور تركمنستان همجوار است. و ازجنوب به كوه هزارمسجد و شهرستان مشهد، از شرق به شهرستان سرخس و از سمت غرب به شهرستان درگز محدود می‌شود. فاصله اين شهر با مشهد ۱۴۵ كيلومتر، با جاده‌ای كوهستانی است. اين شهرستان در منطقه نيمه معتدل كوهستانی قرار دارد و دارای زمستان های سرد و تابستان های گرم و در مناطق پست هوايی معتدل در كوهپايه‌هاست. بلندترين نقطه آن ۳۰۵۹ متر از سطح دريا در ارتفاعات هزار مسجد و پست ترين نقطه آن ۴۵۰ متر در محل خروجی رودخانه چهچه در مرز تركمنستان است.کلات نادری

کلات نادری به رغم نامش که قلعه و قصر نادر معنی می دهد، چيزی بيش از قصر است، و حتی قرنها پيش از سلطنت نادرشاه  که نام خود را از آن گرفته دارای اهميت بوده است.  کلات نادری فلات وسيعی است و بخشی از دشت خاوران. کلات درست در مرز شمال خراسان امروزی قرار گرفته و محدوده شمالی آن در خاک ترکمنستان است.  شهر مشهد در ۱۷۰ کيلومتری جنوب غرب آن واقع شده است. دور تا دور فلات توسط کوهها و صخره های پرشيب احاطه شده و کمتر جای نفوذ به داخل دارد، از اين رو به درستی دژ طبيعی نام گرفته است.از آنجايی که کلات در نزديکی جاده ابريشم بين شهرهای ماورا النهر(فرارود) و نواحی مرکزی فلات ايران قرار داشت از ديرباز دارای اهميت بود. اين فلات همچنين مسير عبور ارتشهای مهاجم بود. درقرن چهاردهم ميلادی( اواخر قرن هشتم قمری) قشون تيمورلنگ در آغاز گسترش سلطه خود به سمت غرب، اين فلات را محاصره و کلات را تسخير کردند.  سلطان محمد خوارزمشاه در نظر داشت در اين فلات مقابل مغولها بايستد. اما در عوض به سمت غرب فراری شد.

معرفی و تحلیل دهستان

دهستان پساکوه کلات دارای ۷ روستا با جمعیت ۳۶۷۰ نفر و ۱۰۵۵ خانوار، که ۸ درصد از جمعیت شهرستان کلات را شامل می شود و شغل بیش از ۹۰ درصد مردم این دهستان دامداری و کشاورزی می باشد.محصولات اصلی دهستان عبارتند از  : ۱- لبنیات (شیر، ماست، کره، پنیر، روغن زرد، ماست چکیده، ماست خیکی، دوغ ) ۲- گوشت  ۳-پشم.در حوزه محصولات کشاورزی می توان گندم، جو، کنجد، یونجه، حبوبات، پنبه، برنج، و گوجه را نام برد. همچنین محصولات باغی این دهستان شامل هلو، سیب، زرد آلو، گوجه سبز و گردو می باشد. عمده صنایع دستی قالی بافی و گلیم بافی می باشد که در سال های أخیر به واسطه عدم توسعه بازار و فروش محصول از رونق افتاده است. مشاغل بنایی، جوشکاری و برخی مشاغل خدماتی در روستاها وجود دارد. دهستان پساکوه در جنوبی­ترین قسمت شهرستان کلات و نزدیک­ترین دهستان به مشهد مقدس می باشد. این دهستان در بخش زاوین با مرکزیت روستای امیرآباد قرار دارد. 

كلات نادري شامل:

  بخش زاوين سفلي , دهستان امير آباد ,دهستان جليل اباد, روستا هاي چنار, طاهر آباد, قلعه نو, بالان, حمام قلعه, جليل آباد, قله زو ,آقداش, ژرف, دربند, گرو, چرم, برده, قره تكان,چهچه, المتو, سر جنگل ,خواجه روشنايي ,نيشابورك ,بلغور و .....

آب خور

مننطقه اي  رويايي و زيبا كه جاده انحراف  كوهپايه زيبا همرا كوههاي سر به فلك كشيده مسير  جاده كلات نادري كه بين گوجگي و قهوه خانه بابا خان بسيار سرد و متنوع مي باشد.در مسیر مکان های زیبایی وجود دارد که

نشستن و استراحت كردن در  اين  جاها خستگي  را از تن شما بيرون مي آورد  بلاخص حاشيه رودخانه اي كه در بين اين كوهها جاري مي باشد.ي آن بعد از گوجگي از جاده كلات نادري جدا مي شود.

زاوين

زاوين يكي از بخشهاي كلات نادري كه در حاشيه جاده مشهد-كلات نادري  در 110 كيلو متري مشهد مقدس واقع شده است. زبان مردم اين روستا فارسي با لهجه مخصوص مي باشد .شغل مردم روستا به تعداد محدود كشاورز و دامپرور و به تعداد كثير كارمند و جوانان روستا اكثرا جوياي كار در شهر هاي بزرگ مي باشند. جديدا در انتهاي روستا شهرك صنعتي احداث شده كه نقش مهمي در جذب نبروي جوان داشته است.

چنگل زيبا و مرزي چهچه :

چنگلي انبوه و زيبا در نزديكي روستاي چهچه و مرز ايران و تركمنستان واقع شده است.جنگل چهچه از  درختان پسته و مرتع تشكيل شده است.فاصله جنگل تا روستاي چهچه حدود 5 كيلو متر مي باشد.حيوانات  وحشي همچون گرگ, روباه, خوك ,آهو ,گوزن و بتعداد محدود پلنگ هم در اين جنگل زيست مي كنند.