ایرونا سیر برگذار کننده انواع تور های داخلی (تور مشهد و ... )

09198014097
02166320673
09194931590
02166320674
09194931580
02166758500
منو

روستای بزوشک در مشهد

تازه های ناشناخته ۱۳۹۷/۰۶/۲۷
  1. ایرونا سیر
  2. مقالات
  3. روستای بزوشک در مشهد

بعد از سیاحت و زیارت در مشهد نیاز به یک تنوع مکانی و آب هوایی  دارید در توابع بخش احمدآباد شهرستان مشهد روستایی همانند بهشت با بهترین آب و هوا، بهترین درختان و گیاهان زیبا که احساس تازه شدن روحتان را میکنید وجود دارد که جاذبه گردشی خاصی را دارد و باعث به جا گذاشتن یک خاطره خیلی خوب در ذهنتان می شود.قدمت هسته اولیه روستا به 500 سال قبل برمی گردد .منبع آب اشامیدنی روستا یک چاه آرتزین است که آب حاصله بهداشتی می باشد .منازل مسکونی در این روستا دو طبقه می باشد که طبقه اول به دام و توالت اختصاص دارد و از طبقه دوم برای سکونت استفاده می شود .
روستای بزوشک در مشهد

این روستای ییلاقی در مسیر جاده ولایت و جاده ابریشم واقع شدهاست.سابقه نام روستا باز مشک است، قبلاً در اطراف روستا گل و گیاه می‌روییده است که عطر و بوی خوبی داشته و به همین دلیل نام باز مشک و اخیراً بزوشک نام گرفته است. بزوشک، روستایی از توابع بخش احمدآباد و دهستان سرجام شهرستان مشهد در استان خراسان رضوی ایران است. این روستا در فاصلهٔ ۶۵ کیلومتری مشهد و ۶ کیلومتری دهستان سرجام واقع شده است. بزوشک روستایی است کوهستانی که در مسیر راه بین روستایی فرعی مشهد قرار دارد. این روستا از شمال به روستای سلمان آباد و بازه حور، از جنوب به جاده ملک‌آباد-باغچه، از غرب به اراضی کشاورزی و روستای مغان محدود می‌شود. این روستا را به اعتبار آثار و بناهای تاریخی پرتنوعش باید از زمره استثنایی‌ترین روستاهای ایران به شمار آورد. شکوه معماری بومی و سرشار از زیبایی این روستا، آن را در شمار نمونه‌های کم‌نظیر دیدنی‌های خراسان درآورده است بهترین مکان‌ها شاهراه و رباط علاقبندشاه عباسی وقبرستان قدیمی بالای قلعه درختان کهنسال گردو آسیاب آبی اخکان غار آقل پلنگون وخانه‏ ها تماماً بر روي دامنه پرشيبي بنا شده است به صورتي كه پشت بام مسطح خانه‏ هاي پايين دست، حياط خانه‏ هاي بالادست را به وجود آورده است. در نتيجه، بزوشک در وهله اول روستايي چند طبقه به نظر مي‏آيد. زندگي مردم بزوشک كشاورزي و دامداري است كه با روشهاي سنتي اداره مي‏شود.جمعیت این روستا دردهستان سرجام قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳9۵، جمعیت آن 335 نفر بوده‌است.

کاروانسرای باشکوه علاقه بند، روستای بُزوِشک ( پس از ده سرخ)، یادگاری از دوران تیموری در زمینی به پهنه ی دو هزار و پانصد متر مربع متر و اتاقها و تالارهای گوناگون و زیاد می باشد برای دسترسی باید از داخل ملک آباد بعد از اتوبان باغچه به سمت دهسرخ بروید بعد از عبور از ده سرخ و نرسیده به روستای بزوشک سمت چپ باقی مانده های این کاروانسراهای باشکوه را خواهید دید.