ایرونا سیر برگذار کننده انواع تور های داخلی (تور مشهد و ... )

09198014097
02166320673
09194931590
02166320674
09194931580
02166758500
منو

روستای تفریحی زشک

تازه های ناشناخته ۱۳۹۷/۰۵/۳۰
  1. ایرونا سیر
  2. مقالات
  3. روستای تفریحی زشک

هنگامی برای ثبت نام تور مشهد اقدام میکنید فارق از هدف که زیارت هست کمی هم دل رابه طبیعت بزنید و به سمت ارتفاعات و دره های کوه های بینالود و چشمه های خروشان و فوران آن که در روستا و رودخانه پر آب زشک قرار دارد بروید و یک روز را برای خالی کردن تمام خستگی کار و زندگی در اینجا بگذرانید .یادتان نرود که شما در دل طبیعت هستید و نیاز به اولیه های طبیعت برای شما به یک مهم تبدیل خواهد شد پس کوله پشتی و کیسه خواب یا چادر مسافرتی کوچک را با خود به دل این طبیعت زیبا در زشک ببرید و ساعاتی را در این منطقه خوش آب و هوا و دوست داشتنی به سر کنید .

روستای تفریحی زشک در مشهد

معنای زشک 

 زشک در لغت برگرفته از زو اشک به معنای چشمه های جوشان است. وجود چشمه سارهای متعدد و منحصر به فرد این روستا را به یکی از دیدنی ترین مکانها در خراسان تبدیل کرده است. در مسیر رودخانه اگر پیش بروید خواهید دید در مکانی رودخانه کاملاً خشک است در حالی که چند صد متر پایین تر آب فراوانی از دل زمین بیرون می جوشد و به خاطر این ویژگی است که زشک به چشمه های جوشان معروف شده است.

درباره روستای زشک 

روستای زشک در امتداد جنوب شرقی رشته کوه بینالود و در سرچشمه دره شاندیز و حدودا در فاصله ۲۰ کیلومتری از شهر مشهد قرار گرفته است. این روستا در شهر شاندیز واقع شده و بر اساس سرشماری که توسط مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵ انجام گرفت، جمعیت روستای زشک، ۲۱۷۱ نفر اعلام گردید. جمعیت این روستا در تابستان، به دلیل آب و هوای بسیار مطبوعی که دارد، افزایش پیدا می کند و به حدود ۸۰۰۰ نفر می رسد.

روستای زشک به دلیل دارا بودن چشم اندازهای بسیار زیبا، آب و هوای معتدل و نیز باغ های سرسبز میوه به عنوان یکی از بهترین مناطق ییلاقی شهر مشهد شناخته می شود. به علت وجود چشمه سارهای متعدد در این منطقه، آب کافی برای کاشت انواع محصولات باغی موجود می باشد. گیلاس، سیب، گلابی، زردآلو، گردو، آلو قرمز و هلو از جمله محصولات باغی روستای زشک می باشند. علاوه بر میوه های این روستا، می توان به نان های محلی که در زشک پخت می گردد نیز اشاره کرد که طرفداران بسیاری داشته و باعث ورود گردشگران زیادی به این روستا  می گردد. برای رفاه حال مسافران و گردشگران ، بخش های خدماتی بسیاری مانند رستوران و چایخانه های سنتی نیز در این منطقه دایر شده است علاوه بر باغ ها و زمین های کشاورزی که خود موجب محصولات بسیاری می شود دارای پوشش گیاهی خودرو از جمله گیاهان دارویی، خارها و علف ها است. در کوهپایه های این روستا می توانید به راحتی وجود جانوران زیادی را احساس کنید، این در صورتی است که شکار در این منطقه نیز ممنوع است. حیواناتی از جمله خرگوش، گراز یا همان خوک وحشی، جوجه تیغی و ... در این منطقه زندگی می کنند.

کار و پیشه مردم روستای زشک، باغ داری، پرورش دام و طیور و شیلات و صنایع دستی می باشد. به دلیل مسیرهای خاص کوهنوردی که در این روستا وجود دارد، کوهنوردان می توانند به راحتی از مسیرهای ایجاد شده به بالای کوه های زشک صعود نمایند، به همین دلیل است که این مکان، به محل مناسبی برای کوهنوردان تبدیل شده است. روستای زشک از طریق یک بزرگراه و با عبور از کنار دهکده المپیک ثامن الائمه و قلعه باستانی ویرانی به مشهد دسترسی دارد. رودخانه دائمی این منطقه از جنوب روستا گذشته و وجود باغ های بسیار زیبا و نیز هوای مطبوع این منطقه هر بیننده ای را مجذوب و محسور خود خواهد کرد. زشک از معدود ییلاقات شهر مشهد می باشد که با وجود حفظ نفوذ جامعه شهری و نیز همجواری با شهر مشهد مقدس توانسته است همچنان هویت طبیعی خود را حفظ نماید.

تله کابین زشک 

نخستین تله کابین منطقه شمال شرق کشور می باشد و از جمله طرح های گردشگری و در حال اجرای این منطقه بوده که به گفته کارشناسان، این پروژه می تواند در ماندگاری مسافران در شهر مشهد نقش بسیار زیادی ایفا نماید. پروژه تله کابین منطقه زشک شهر مشهد با قابلیت جابه جایی بین ۸ تا ۱۰ هزار نفر گردشگر در طول روز یکی از بزرگترین و مجهزترین پروژه های تله کابین در کشور تلقی خواهد شد.

چشمه قلقلی 

چشمه «قلقلی»، میعادگاه طبیعت گردهای مشهدی است. این چشمه یکی از پرآب ترین و دیدنی ترین چشمه ها در ییلاقات اطراف مشهد است. آب این چشمه، مثل لوله آبی ترکیده، با قُل قُل از زمین می جوشد. برای رسیدن به چشمه باید از روستا در امتداد بالادست رودخانه، به طرف روستای «حیطه» رفت. از زشک تا چشمه قلقلی، چهار کیلومتر راه خاکی است. چشمه قلقلی ابتدای راه صعود به قله های «چمن»، «فِلِسکه» و «شیرباد» هم هست.

قلل زیبای ارتفاعات بینالود

قله چمن

«قله چمن» با سه هزار و 40 متر ارتفاع، یکی از قله های کوهستان بینالود است که روستای زشک در دامنه های شمالی آن قرار دارد. این قله با شیب ملایمی که دارد، یکی از مناسب ترین قله ها برای راهپیمایی و کوهنوردی های سبک است. همچنین دامنه های قله چمن، یکی از بهترین رویشگاه های گیاهان خوراکی و دارویی در اطراف زشک است. عمده سبزی های کوهی و گیاهان دارویی که مخصوصا در بهار در این منطقه عرضه می شود از دامنه های قله چمن، چیده شده اند.

قله شیرباد

«قله شیرباد»، بلندترین قله کوهستان بینالود است، این قله با ارتفاع سه هزار و 339 متر از سطح دریا، بلندترین قله رشته کوه بینالود است و راه صعود به آن از زشک می گذرد. زشک و حیطه، آخرین روستاهای این مسیر هستند. راه صعود به قله، یک مسیر پاکوب است که از حاشیه رودخانه به سمت ارتفاعات می رود. جان پناه شیرباد هم در این مسیر و ارتفاع سه هزار متری قرار دارد. قله شیرباد بلندترین ارتفاع را در بین سه استان خراسان دارد و به همین دلیل به «بام خراسان» شهرت دارد.

دره نِهِل

«دره نهل»، در دامنه های شرقی قله شیرباد، دره ای سرسبز است که سرچشمه رودخانه زشک در آن قرار دارد. «چشمه نهل» یک چشمه پرآب است که در چمنزاری موسوم به «اولنگ» قرار گرفته است. یکی دیگر از مسیرهای صعود به قله شیرباد هم از همین دره و از کنار چمشه پرآبش آغاز می شود. حاشیه رودخانه زشک در دره نهل، رویشگاه گل های بابونه هم هست.