ایرونا سیر برگذار کننده انواع تور های داخلی (تور مشهد و ... )

09198014097
02166320673
09194931590
02166320674
09194931580
02166758500
منو

باغ ملی شهر مشهد مقدس

تازه های ناشناخته ۱۳۹۷/۰۳/۱۲
  1. ایرونا سیر
  2. مقالات
  3. باغ ملی شهر مشهد مقدس

باغ ملی در هر شهر تقریبا جز نماد مراکز و اماکن گردشگری هر شهر می باشد .مشهد هم یکی از شهرهایی است که در یکی ازین میراث فرهنگی و گردشگری با نماد ملی مستثنی نیست و به دلیل وجود این گونه پارک ملی در بین مابقی شهرها قرار گرفته است .جایی که امروزه به دلیل بزرگ شدن شهر و تراکم جمعیت و موقعیت این مکان زیبا به مانند سایر پارک های ملی بزرگ نیست و برعکس سایر پارک های ملی سراسر کشور بلکه کوچکتر شده است .درصورتی که همسفران تور مشهد ، تمایل دارید تا به این مکان و فضای نوستالژی بروید کافیست اطلاعاتی درخور آن را بدانید و به آدرس صحیح آن مراجعه کنید .ما در این مقاله برای شما همسفران محترم اطلاعات جتمعی درباره باغ ملی مهیا کرده ایم و دعوت میکنیم تا پایان این مقاله با همراه باشید .

باغ ملی شهر مشهد

بوستان باغ ملی مشهد Ú©Ù‡ از پارک‌های قدیمی Ùˆ زیبای مشهد است در سال Û±Û³Û´Ûµ توسط حسین ملک به شهرداری مشهد واگذار شده است. پارک باغ ملی دارای مجموعه‌ای برای بازی کودکان نیز Ù…ÛŒ‌باشد. باغ ملی مشهد در یکی از خیابان‌های قدیمی مشهد به نام امام خمینی (ارگ) قرار دارد. انتهای خیابان جنت مشهد Ú©Ù‡  بازار معروف جنت در آن قرار دارد نیز به خیابان امام خمینی Ùˆ باغ ملی مشهد منتهی Ù…ÛŒ‌شود.به اکثر شهرهای قدیمی ایران Ú©Ù‡ سفر Ù…ÛŒ کنیم Ù…ÛŒ بینیم Ú©Ù‡ در این شهرها از یک باغ تحت عنوان باغ ملی یاد Ù…ÛŒ شود. مشهد مقدس نیز یکی از شهرهایی است Ú©Ù‡ از این قاعده مستثنی نبوده Ùˆ دارای باغی به همین نام Ù…ÛŒ باشد. بوستان باغ ملی مشهد در مرکز این شهر Ùˆ در کنار یکی از خیابان های قدیمی واقع شده است. این خیابان در زمان های قدیم ارگ نام داشته Ùˆ امروزه به نام امام خمینی (ره) شناخته Ù…ÛŒ شود.این باغ یکی از مهم ترین مکان های گردشگری مردم مشهد در گذشته به شمار Ù…ÛŒ رفت Ú©Ù‡ در آن زمان به وسیله آب قنات رکن آباد آبیاری Ù…ÛŒ شد. باغ ملی به دلیل نزدیکی با ارگ حکومتی مشهد Ùˆ همچنین قرار گرفتن در مرکز شهر، در گذشته محل اجرای برنامه های اجتماعی Ùˆ فرهنگی بوده است. پس از آن Ùˆ با توسعه Ùˆ گسترش شهر Ùˆ احداث پارک بزرگ Ùˆ جدید، در حال حاضر باغ ملی به صورت یک پارک محلی درآمده، با این وجود به دلیل قدمت زیاد خود، همچنان از اهمیت خاصی برخوردار است.ارگ دولتی Ú©Ù‡ ساختمان اولیه آن متعلق به ملک محمود سیستانی Ùˆ ساختمان بعدی آن متعلق به دوره قاجار است در کنار این پارک بوده است. با توسعه Ùˆ گسترش شهر Ùˆ احداث پارک بزرگ Ùˆ جدید، اکنون باغ ملی به صورت پارک محلی درآمده است، اما در عین حال به دلیل قدمت ازاهمیت خاصی برخوردار است. بخش های مختلف این پارک با انواع چنارهای قدیمی Ùˆ درختان مختلف Ùˆ گونه های گیاهی Ùˆ گلکاری Ùˆ چمن Ùˆ فضای سبز مزین شده Ùˆ محل تفرج Ùˆ تفریح Ùˆ استراحت شهروندان مشهد Ùˆ زائران امام رضا (ع) Ù…ÛŒ باشد.

باغ ملی شهر مشهد

ارگ دولتی Ú©Ù‡ ساختمان اولیه آن متعلق به ملک محمود سیستانی Ùˆ ساختمان بعدی آن متعلق به دوره قاجار است در کنار این پارک بوده است. با توسعه Ùˆ گسترش شهر Ùˆ احداث پارک بزرگ Ùˆ جدید، اکنون باغ ملی به صورت پارک محلی درآمده است، اما در عین حال به دلیل قدمت ازاهمیت خاصی برخوردار است. بخش های مختلف این پارک با انواع چنارهای قدیمی Ùˆ درختان مختلف Ùˆ گونه های گیاهی Ùˆ گلکاری Ùˆ چمن Ùˆ فضای سبز مزین شده Ùˆ محل تفرج Ùˆ تفریح Ùˆ استراحت شهروندان مشهد Ùˆ زائران امام رضا (ع) Ù…ÛŒ باشد.باغ ملی یا نخستین پارک شهر مشهد نیز از موقوفات شادروان ملک بود Ùˆ به شهرداری اهدا گردید. البته ابتکار ایجاد پارک از مسیو لولو بلژیکی است Ú©Ù‡ در آن زمان متصدی گمرک خراسان بود. این باغ اهدائی مظفرالدین شاه به پدر شادروان ملک بوده است.این باغ در حقیقت جزو املاک حاج‌حسین ملک، واقف بزرگ مشهد بوده،. مرحوم حاج‌حسین ملک، فرزند ارشد حاج محمدکاظم، ملک‌التجار ایران Ùˆ از دوستان نزدیک میرزا تقی‌خان امیرکبیر بوده Ú©Ù‡ سرای امیر در بازار تهران را به احترام Ùˆ به‌نام او بنا کرده است.

حاج‌حسین ملک در نهم ربیع‌الاول سال Û±Û²Û¹Û² هجری قمری در منزل اجدادی خود واقع در تهران، چشم به جهان گشوده Ùˆ از سال ۱۳۲۳قمری یا ۱۲۸۴خورشیدی مقیم مشهد شده Ùˆ در نزدیکی همین باغ ملی برای خویش خانه‌ای ساخته Ú©Ù‡ اکنون نیز قسمتی از ساختمان آن برجاست Ùˆ به خانه ملک شهرت دارد.او پس از گذراندن عمری پر تلاش در مرداد سال۱۳۵۱ شمسی دار فانی را وداع گفت.

در کتیبه ای که در ابتدای باغ نصب شده ؛ نوشته است :

«Ø¨Ù‡ پاس اعمال خیر Ùˆ خدمات نیکوکارانه جناب آقای حاج‌حسین آقای ملک Ú©Ù‡ باغ ملی مشهد نیز از جمله موقوفات بی‌شمار معظم‌له Ù…ÛŒ‌باشد، این لوح سپاس نصب گردید، تا ضمن حق‌شناسی از ایشان مشوّق دیگران در انجام کارهای خیر Ùˆ عام‌المنفعه باشد. شهریورماه۱۳۴۰٫ شهردار مشهد». Ùˆ ایراداتش را گوشزد Ù…ÛŒ‌کند Ú©Ù‡ این باغ در حقیقت موقوفه نبوده Ùˆ Ø·ÛŒ اتفاقاتی حاج‌حسین ملک آن را بخشیده است. یکی دیگر از مراحم حاج‌حسین ملک به مردم مشهد، اهدای باغ چهار هکتاری مشهور به ملی در جوار ارگ است Ú©Ù‡ قدیمی‌ترین باغ عمومی‌مشهد بوده Ùˆ هنوز هم تفرجگاه عامه مردم، به‌خصوص بازنشسته‌هاست.

متأسفانه زمان دقیق Ùˆ نحوه واگذاری این باغ معلوم نیست. آنچه مسلم است، این باغ ابتدا متعلق به حکام خراسان Ùˆ دولت مرکزی بوده Ùˆ در سال۱۳۱۹ قمری ازسوی مظفرالدین شاه قاجار به حاج‌کاظم ملک‌التجار واگذار یا اهدا شده است. سند این فرمان مظفرالدین‌شاه، اینک در اداره املاک شهرداری مشهد وجود دارد، اما اینکه این باغ Ú†Ù‡ زمان در اختیار شهرداری، یا به قول قُدما «Ø¨Ù„دیه» قرار گرفته، معلوم نیست!در اسناد آمده گردش‌کنندگان بیشتر عصرها تا اوایل شب به آن رجوع Ù…ÛŒ‌کردند Ùˆ اکنون در آن شعبه‌ای از کافه اتحاد Ú©Ù‡ کافه‌ای است موزیکال، دایر است Ùˆ قنات رکن‌آباد، آن را مشروب Ùˆ قنات شیخ فقط از آن عبور Ù…ÛŒ‌کند.در تاریخ عنوان شده در قدیم این محل باغ وسیعی بوده موسوم به باغ ایالتی Ùˆ ارگ Ú©Ù‡ گرد آن را بارویی احاطه Ù…ÛŒ‌کرده.شهر مشهد بر خلاف دیگر شهرها ارگ نداشت Ùˆ حرم مطهر همواره نقش ارگ را برای آن بازی Ù…ÛŒ‌کرد؛ یعنی در تصرف‌ها همیشه اول شهر فتح Ù…ÛŒ‌شد Ùˆ در آخر حرم به تصرف درمی‌آمد. آن زمان Ú©Ù‡ یک سیستانی مشهد را به دست گرفت، با سیستم این شهر آشنا نبود بنابراین اولین ارگ مشهد را او در این قسمت بنا کرد.

مختصر کوچکی از درختارن سپیدار در باغ ملی مشهد

نخستین‌بار آقای غلامحسین صاحب‌اختیار کاشانی درخت‌های سپیداری را Ú©Ù‡ هنوز بخش بزرگی از آن‌ها باقی است، در دور قسمتی Ú©Ù‡ اکنون باغ ملی نامیده Ù…ÛŒ‌شود، کاشت Ùˆ در واقع باغ ملی را ایجاد کرد. بعدها مرحوم سلطان حسین میرزا نیرالدوله در زمان ایالت دوم خود در خراسان(حدود سال ۱۳۳۳قمری یا  ۱۲۹۳خورشیدی) آن را آباد کرد. در سال‌های بعد اداره بلدیه در این باغ اصلاحاتی نموده Ùˆ عمارت زیبایی در آن بنا کرد Ú©Ù‡ همواره ازبهترین گردشگاه‌های شهر بوده است.مورد قابل توجه در این باغ چگونگی روند واگذاری یا تعلق باغِ پدری حاج‌حسین ملک به  بلدیه مشهد، این است Ú©Ù‡ شهرداری در سال۱۳۰۹ خورشیدی(Ú©Ù‡ ثبت املاک دایر شده) تقاضای ثبت باغ ملی را به نام خود کرده Ùˆ در سال۱۳۱۱ سند مزبور صادر شده است. ظاهراً سال‌ها بعد شهرداری معارضانی یافته، در نتیجه از حاج‌حسین ملک تقاضا کرده تا اسناد مربوط به مالکیت آن را در اختیار شهرداری قرار دهد.حاج‌حسین ملک نیز چنین کرده Ùˆ فرمان مظفرالدین شاه را(توسط پیشکار خود آقای مکرم) به شهرداری فرستاده، متقابلاً تقاضا کرده در محلی از باغ نوشته‌ای مبنی بر بخشش ÙˆÛŒ نصب شود. به این سبب شهردار وقت مشهد(آقای رضا سجادی) نامه‌ای به تاریخ ۲۰فروردین به استاندار Ù…ÛŒ‌نویسد Ùˆ مراتب را گزارش Ù…ÛŒ‌کند. استاندار نیز موافقت خود را ضمن تشکر از آقای ملک اعلام Ù…ÛŒ‌ کند. به این سبب در سال۱۳۴۰ لوحه‌ای سنگی به ابعاد تقریبی Û¶Û° در۸۰ سانتی‌متر تهیه Ùˆ در مدخل باغ ملی نصب Ù…ÛŒ‌شود.

این باغ Ú©Ù‡ در سال۱۳۵۰ بهای تقریبی آن ۲۰میلیون تومان برآورد ‌شده Ùˆ زمین آن ۴۰هزار مترمربع وسعت داشته، اکنون بر اثر دست‌درازی برخی نهادها به ۲۶هزار متر کاهش یافته، بخشی از زمین باغ ملی در سال‌های اخیر به اتاق بازرگانی اختصاص یافته، در انتهای آن هم صداوسیما برای خود استودیو ساخته است. باوجود این همه ناملایمت Ùˆ جبر زمانه در نادیده گرفتن ارزش این میراث معنوی Ùˆ ملی شهرمان همچنان «Ø¨Ø§Øº ملی» از استراحتگاه‌ها Ùˆ تفرجگاه‌های مرکزی شهر مشهد، به‌خصوص برای پیران Ùˆ بازنشستگان محسوب Ù…ÛŒ‌شود Ùˆ همواره در فهرست گردشگری شهری حرف اول را Ù…ÛŒ‌زند.

فرمان مظفرالدین شاه در باره اهدای باغ ملی

«ÙØ±Ù…ان همایون شد آنکه، چون جناب جلالت مآب فدوی زاده دولت گردون قباب حاجی محمدکاظم ملک‌التجار ممالک محروسه از  قدیمی‌چاکران آستان معدلت ارکان است Ùˆ همواره رعایت حالش منظور‌نظر اکسیر‌ اثر، لهذا یک قطعه باغ واقعه در مشهد را Ú©Ù‡ متعلق است به دیوان همایون اعلی Ùˆ محدود است به حدود اربعه ذیل : حدّی به باغ حاجی معتمد‌التولیه، حدّی به حصار باروی شهر، حدّی به ممرِّ عامِ میدان بزرگ ارگ Ùˆ حدّی به خندق بزرگ، به ملکیت ابدی به مشار‌الیه مرحمت فرمودیم Ú©Ù‡ ملک طلق خوددانسته، در وقف Ùˆ حبس Ùˆ انتقال Ùˆ سایر عقود شرعیه» مختار باشد.