ایرونا سیر برگذار کننده انواع تور های داخلی (تور مشهد و ... )

09198014097
02166320673
09194931590
02166320674
09194931580
02166758500
منو

شهر زیبای بار در همسایگی مشهد

تازه های ناشناخته ۱۳۹۷/۰۳/۱۰
  1. ایرونا سیر
  2. مقالات
  3. شهر زیبای بار در همسایگی مشهد

در مقالات قبلی که برای شما همسفران تور مشهد درج کردیم ، به کررات از مناطق و دیدنی های استان خراسان رضوی به مرکزیت مشهد مقدس صحبت کرده ایم اما تا چند روز پیش که بیشتر عناوین مشهد ما بیشتر به سمت نیشابور نشانه رفته شده بود با تغییری متفاوت به سمت روستایی زیبا و بکر که کمی دور و کمتر دیده شده است سری زدیم و از اتفاقات و زیبایی های این منطقه گردشگری بویژه برای کوهنوردان و مسافران تورهای مشهد اطلاعاتی را برای درج بیان کرده ایم که منجر به آشنایی بیشتر شما همسفران محترم ایرونا با این منطقه و روستای گردشگری بار می شود .در 55 کیلومتری نیشابور و در بین ارتفاعاتی از جنس قلل بینالود و همچنین منطقه ای سرشار از باغ های میوه خوش طعم که تمامی دور تا دور روستا را فراگرفته اند در دره ای خوش آب و هوا منتظر نگاه زیبای شما هستیم . به این روستای زیبا بروید و تفاوت های زندگی مدرن و سنتی را در روحتان به چالش بکشید .اینجا صدای شنیدن آب در رودخانه بار زنگ متفاوتی دارد .اینجا میوه ها خوش مزه تر و هوا دلپذیر تر است .اینجا روستای زیبای بار یکی از مناطق گردشگری خراسان رضوی و مشهد مقدس است .

شهر زیبای بار

بار شهری در بخش مرکزی شهرستان نیشابور استان خراسان رضوی ایران است و در دره‌های رشته‌کوه بینالود، با فاصله ۵۵ کیلومتری شمال غرب نیشابور قرار گرفته‌است. این شهر در مختصات جغرافیایی ۵۸ درجه و ۴۳ دقیقه طول شرقی و ۳۶ درجه و ۳۰ دقیقه عرض شمالی، در ۲۷ کیلومتری شمال غربی شهر نیشابور و ۸۰ کیلومتری شهر مشهد قرار گرفته‌است. رودخانه بار نیز در کنار این روستا واقع شده‌است.

جغرافیا شهر بار

شهر بار دارای آبشاری زیباست که در دل کوه و میان باغهای گردو قرار گرفته‌است که به‌عنوان جاذبه‌های بار می‌توان نام برد.از میوه‌های اصلی و وافر آن می‌توان به سیب، هلو، گردو، گلابی، زردآلو و آلو اشاره کرد. آواز محلی آن‌ها به زبان کردی بوده و همچنین رقص محلی کردی دارند. مردم بار به چهار طایفه تقسیم می‌شوند: قاضی، عرب، غضنفری، عام و به سه دسته سید حسینی، سید رضوی و عام (باری) تقسیم می‌شوند. زنان در بار با رنگ شالهایشان شناخته می‌شوند، بدین صورت که کسانیکه شال سبز سر می‌کنند سید و شال سفید، آبی، و قهوه‌ای نشانه عام بودن آنهاست. بار دارای ۴ امامزاده می‌باشد. شهر بار از سطح دریا ۱۶۷۰ متر ارتفاع دارد و آب و هوای آن، معتدل و کوهستانی با زمستان‌های سرد و تابستان‌های معتدل است. آرامگاه‌های چندین امامزاده در داخل و اطراف شهر بار از قدمت چند صد ساله آن حکایت دارد.

گویش و دین و اقتصاد شهر بار

مردم شهر بار به زبان فارسی با لهجه نیشابوری سخن می‌گویند، مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.درآمد مردم شهر بار از فعالیت‌های زراعی، باغداری و دامداری تأمین می‌شود. گروهی نیز، در امور خدماتی و صنایع دستی اشتغال دارند. زمین‌های زراعی به شیوه آبی و دیم کشت می‌شوند. مهم‌ترین محصولات زراعی و باغی شهر شامل گندم، جو و میوه‌های آلوسیاه، آلوزرد، گیلاس، هلو، گلابی، شلیل، آلبالو، و سیب است. سیب شهر بار شهرت فراوانی دارد و به خارج از ایران صادر می‌شود. مراتع غنی و سرسبز پیرامون شهر موجبات رونق دامداری و تولید گوشت و فراورده‌های لبنی را فراهم آورده‌است. پرورش زنبور عسل نیز، در این شهر رواج دارد. مردم شهر بار به ویژه زنان، ضمن همکاری در فعالیت‌های زراعی و دامداری به تولید صنایع دستی قالی و فرت می‌پردازند.

شهر بار در دامنه کوه استقرار یافته و پیرامون آن را ارتفاعات فراگرفته‌اند. این شهر، بافت مسکونی متراکم و فشرده‌ای دارد و از دو بافت سنتی و مدرن تشکیل شده‌است. معابر و کوچه‌های شهر، در قسمت قدیمی عموماً کم عرض و پیچ در پیچ، و در محله‌های جدید پهن با امکان تردد وسائط نقلیه موتوری است.شرایط اقلیمی و نوع فعالیت و معیشت خانوارها، از عوامل مؤثر در شکل‌گیری خانه‌های این شهر می‌باشند. از فضاهای مشترک خانه‌های شهر می‌توان به اتاق‌های خواب و استراحت، آشپزخانه، سرویس بهداشتی، انبار علوفه اشاره کرد. سقف اغلب خانه‌ها مسطح است و با کاهگل یا قیرگونی، اندود شده‌اند. مصالح به کار رفته در ساخت بناهای قدیمی، سنگ، خشت، آجر، گل و چوب است. در ساخت خانه‌های جدید از مصالحی مانند سیمان، گچ، آجر و تیرآهن استفاده شده‌است.

شهر و زیبای بار

باغ‌های فراوان میوه گرداگرد شهر را فراگرفته‌اند. تنوع رنگ‌های طبیعی در باغ‌ها، در فصول مختلف سال، تابلوهای طبیعی رنگارنگ و رؤیایی پدیدمی‌آورند. ارتفاعات اطراف شهر با پوششی از انواع گیاهان مرتعی و دارویی در تمام طول سال، کوهنوردان بسیاری را به سوی خود جلب می‌کنند. آبشار زیبای بار در ارتفاعات شمال شهر قرار دارد. طبیعت سرسبز و پرطراوت حواشی آبشار همراه با موسیقی ریزش آب، فضای دلپذیری پدیدآورده و در فصول مساعد سال، گردشگران بسیاری را به سوی خود فرامی‌خواند. شهر بار، در مسیر حرکت ایل توپکانلو واقع شده‌است. ایل توپکانلو در اوایل فروردین ماه در ییلاقات منطقه سرولایت نیشابور مستقر می‌شود، در تیر ماه به «میان بند» نقل مکان می‌کند و در مهر ماه به سمت قشلاق (منطقه سرخس و کاشمر) رهسپار می‌شود.منظره استقرار چادرهای عشایر، زنان و مردان در حال کار و کوچ بهاره و پاییزه، از جلوه‌های زندگی عشایری است که جاذبه گردشگری منحصربه‌فرد این شهر نیز محسوب می‌شود. آرامگاه امام‌زاده آبکوزه در ۵ کیلومتری شهر قرار دارد. مردم این شهر برای انجام مراسم مذهبی و نیایش و دعا به این امام‌زاده مراجعه می‌کنند. آرامگاه امام‌زاده بنام در داخل شهر و مقبره امام‌زاده باغ چاه نیز در میان باغ‌های شهر قرار دارند. مردم شهر بار در اعیاد ملی و مذهبی به جشن و سرور و در ایام محرم و شهادت ائمه به عزاداری می‌پردازند. از مراسم ویژه این شهر می‌توان به مراسم شبیه‌خوانی در ماه محرم و مراسم دعای باران در هنگام خشکسالی اشاره کرد.

بهره‌گیری از انواع آوازها و آهنگ‌های محلی و موسیقی مقامی و ترانه‌های دشتی، با همراهی سازهای محلی سرنا، دهل و قوشمه در مراسم و جشن‌های مردم شهر متداول است. دوبیتی خوانی نیز، در شهر رواج دارد. از رقص‌های محلی این شهر می‌توان به رقص اسب چوبی، چوب بازی و رقص محلی اشاره کرد.یک قل دو قل، تیله بازی، جوز بازی (بازی با گردو)، خر بلقیس، کبدبدی و کشتی باچوخه، از بازی‌ها و ورزش‌های محلی شهر بار به‌شمار می‌روند.بیشتر مردم شهر بار از لباس محلی استفاده می‌کنند. پوشاک معمول مردان شهر، شامل عرقچین، شال سبز و جلیقه است. لباس محلی زنان نیز مشتمل بر شلوار مشکی (معمولاً کج‌راه)، دامن چین‌دار (شلیته) از جنس کرباس با تزیینات زیبا در حاشیه و الخاق (نوعی کت از جنس مخمل زری دوزی) می‌باشد. سربند زنان به رنگ مشکی با حاشیه‌ای قرمز و از جنس ساتن است که به آن کلاغی می‌گویند. زنان شهر از روسری سبز رنگی که به صورت بال بالی می‌بندند نیز استفاده می‌کنند.

سوغات و صنایع دستی روستای بار

از صنایع دستی شهر بار می‌توان به قالی و قالیچه با طرح و نقش زیبا و خوش رنگ اشاره کرد. معروف‌ترین سوغات شهر بار، روغن حیوانی، نان محلی و خشکبار است. از غذاهای محلی و خوش‌طعم شهر بار می‌توان به انواع اشکنه، کشته جوش، زیرک جوش، بلغور شیر، حلوا، حلیم، حلوا برنج، فطیر مسکه، انواع نان تفدون (تافتون) و کشک اشاره کرد.

بشار بار نیشابور در استان خراسان رضوی واقع است. شهر بار در استان خراسان رضوی و در دره‌های رشته‌کوه بینالود، با فاصله ۵۵ کیلومتری شمال غرب نیشابور قرار گرفته است.

آبشاری زیباست که در دل کوه و میان باغهای گردو قرار گرفته است که به‌عنوان جاذبه‌های بار می‌توان نام برد. از میوه‌های اصلی و وافر آن می‌توان به سیب، هلو، گردو، گلابی، زردآلو و آلو اشاره کرد. آواز محلی آن‌ها به زبان کردی بوده و همچنین رقص محلی کردی دارند. مردم بار به چهار طایفه تقسیم می‌شوند: عرب، غضنفری، قاضی، عام و به سه دسته سید حسینی، سید رضوی و عام(باری) تقسیم می‌شوند. زنان در بار با رنگ شال‌هایشان شناخته می‌شوند، بدینصورت که کسانیکه شال سبز سر می‌کنند سید و شال سفید، آبی، و قهوه‌ای نشانه عام بودن آن‌هاست.

روستای بار از سطح دریا 1670 متر ارتفاع دارد و آب و هوای آن، معتدل و کوهستانی با زمستان‌های سرد و تابستان‌های معتدل است. ارتفاعات بینالود در این قسمت تبدیل به آهک‌های کارستی می‌شود که همچون یک اسفنج آب را به درون خود میکشند و به آرامی آن را پس می‌دهند اما در این بخش از میانه ستیغ کوه آب بیرون می‌زند و آبشاری با طول بالغ بر 300متر را می آفریند که در دامان کوه رها و یک واحه جنگلی پدید میاورد.

سرچشمه اصلی این رود بار، کوه و چشمه پرآبی است که آبشار زیبای بار را تشکیل داده و به دلیل شرایط مناسب ارتفاع و آفتابگیر نبودن، تا اواخر بهار دارای برف بوده که ذوب تدریجی برف ،آب این رودخانه را تامین می کند. البته در مسیر چند چشمه دیگر به این رود می پیوندند. این رودخانه تا حدود 20 کیلومتری سرچشمه در داخل کوهستان بوده و حالت دایمی دارد که در این مسیر از شهر بار و روستاهای اریه، دامنجان، چهارباغ و خانلق عبور می کند. در سه کیلومتری جنوب روستای خانلق رود، وارد منطقه هموار و دشت شهرستان تحت جلگه می شود و حالت فصلی به خود می گیرد. مسافتی حدود 35 کیلومتر این گونه بوده و در نزدیکی روستای رهن کاریز از توابع بخش مرکزی شهرستان تحت جلگه به رود فصلی کالشور نیشابور می‌پیوندد. در این قسمت به دلیل فراهم شدن خاک‌های آبرفتی و حاصلخیز در طول زمان‌های گذشته، روستاها و اراضی کشاورزی زیادی به وجود آمده است. سیلاب (حالت فصلی) رودخانه بار به کالشور می رسد.

چشمه : مظهر رودخانه ذکر شده چشمه‌ی است که برای گردشگران قابل رویت است و از دبی بالای 300 لیتر بر ثانیه برخوردار است. این موضوع بر جذابیت منطقه می افزاید ، آب زلال این چشمه که از بخش زیرین دیواره ای صخره ای و مرتفع فوران می‌کند برای گردشگران خاطره ای ماندگار به جای می‌گذارد .

آبشار بار یکی از زیباترین آبشار های منطقه نیشابور است . وجود پوشش گیاهی متنوع غنای بصری آن را بیشتر کرده است. لازم به ذکر است که آبشار بار پلکانی بوده و ارتفاع آن یک جا قابل دیدن نیست. دره باز و وجود باغات گسترده: با وجود ارتفاعات بسیاری که در این منطقه قرار گرفته دره بار فضای بسیار باز و گسترده ای دارد و چشم انداز های بسیار زیبایی را به باز دیدکنندگان هدیه می‌دهد،همچنین باعث به وجود آمدن باغات گسترده در این منطقه شده است. وجود باغات به سرسبزی منطقه و آب و هوای آن کمک شایانی کرده است.