ایرونا سیر برگذار کننده انواع تور های داخلی (تور مشهد و ... )

09198014097
02166320673
09194931590
02166320674
09194931580
02166758500
منو

روستای زیبای اخلمد در مشهد

تازه های ناشناخته ۱۳۹۷/۰۲/۲۳
  1. ایرونا سیر
  2. مقالات
  3. روستای زیبای اخلمد در مشهد

امروزه با بالارفتن سطح سلیقه مسافران در تورهای داخلی و خارجی و بازدید از دیدنی هایی که تا کنون به آن مقصد نرفته در حال افزایش می باشد و میل گردشگرها نه تنها به اماکن تاریخی بیشتر به کشف یا پیدا کردن دیدنی های بکر در این زمینه بیشتر از قبل قابل احساس است .و بطور معمول علاقه به مناطق طبیعت گردی سهم بیشتری را سبت به سایر دیدنی های گردشگری از قبیل تاریخی یا سیاحتی دارد و از طرفی تصور کنید به مکانی قرار است سفر کنید که تا قبل از آن هیچوقت آن مکان را ندیده اید و یا حتی اسمش را نشنیده اید و از شروع این سفر دچار هیجان وصف ناپذیری هستید .ما در تورهای داخلی تور مشهد به اجرای زیارتی و سیاحتی آنان پرداخته ایم و از طرفی با توجه به میل همسفران تور مشهد خود اقدام به معرفی اماکن گردشگری کرده ایم که یا کمتر شنیده اید یا کمتر دیده اید و به عنوان یک تجربه ناب برای شما اطلاعات مفیدی گرده هم آورده ایم .یکی از این اماکن گردشگری و طبیعت گردی که کمتر دیده شده روستای اخلمد می باشد که در حدود 80 کیلومتری شهر مشهد واقع شده است .روستایی که به جهت منابع طبیعی بکر و داشتن مجموعه ای که شاید تا به امروز هنوز بصورت انسانی امکان ساخت آن میسر نشده باشد  ، در نوع خود بینظیر می باشد تصور کنید وجود چندین آبشار دائم و فصلی و دره ای که چشم انداز زیبایی برای شما بوجود می آورد .رویش گل ها و گیاهان طبیعی و درختانی سر به فلک کشیده در کنار آبشار های پرآب و فوران زیبایی و همچنین وجود کوه های تلفیق شده با هم و بوجود آوردن غر زیبایی به نام غار اخلمد .همه اینها در روستای زیبای اخلمد بخوانید .

دره  اخلمد در ۱۷ کیلومتری جنوب غربی شهرستان چناران در نزدیکی روستای اخلمد قرار گرفته است. اخلمد ، به عنوان یکی از مکان های گردشگری طبیعی اطراف شهر مشهد ، دارای قدمتی چند هزار ساله بوده و در دره ای در میان کوه بینالود واقع شده است. در ابتدای دره، انواع گل ها و گیاهان زیبا و همچنین درختان بی شمار به همراه باغ های فراوان میوه به چشم می‌خورد. پس از گذشت از مسیری طولانی ، آبشار اول که دارای ۲۳ متر ارتفاع است به چشم می خورد. پس از آن و با گذر از این آبشار و در فاصله یک کیلومتری از آبشار اول، آبشار اصلی اخلمد با ارتفاعی حدودا ۴۰ متر مشاهده می شود و آبشار سوم و چهارم نیز در بالای این آبشارها قرار دارند.

 روستای زیبای اخلمد

آهکی بودن جنس کوه‌های اخلمد ، باعث پیدایش حفره های عمیق مدور در زیر این آبشار شده است. آبشار اخلمد ، دارای دیواره های صخره ای با ارتفاع حدود ۲۰۰-۳۰۰ متر می باشد که به عنوان یکی از بزرگترین مناطق برای ورزش مفرح سنگ نوردی در ایران به شمار می آید. از دیواره های معروف آن می‌توان به دیواره سفید ، الله اکبر ، عقاب و… اشاره نمود. علاوه بر آن ، کوه های اخلمد نیز به دلیل ارتفاع و مسطح بودن و زیبایی فوق العاده آن ، هر ساله سنگ نوردان، کوه نوردان و مسافران زیادی را نیز به سوی خود جلب می کند.این دره دارای چندین آبشار می‌باشد که ۴ تای آنها دائمی و مابقی ، آبشار فصلی هستند. آبشار اصلی اخلمد حدود ۴۰ متر ارتفاع دارد. بند اخلمد و غار اخلمد از دیگر جاذبه های این منطقه گردشگری است که هر ساله گروه زیادی از گردشگران مشهدی و دیگر شهرها را برای دیدار از طبیعت خارق العاده اخلمد و آبشارهای زیبای آن ، به این منطقه می کشاند. از روستای اخلمد تا آبشار حدود ۳ کیلومتر فاصله است که این مسیر باید پیاده طی شود. در انتهای رودخانه پر آب آن ، دو آبشار وجود دارد. آبشار بزرگ که ۴۵ متر و آبشار کوچک که ۲۳ متر ارتفاع دارد و در تمام فصول جاری است. در وسط این آبشار محل وسیعی وجود دارد که به تخت شاه عباس معروف است. بعد از آبشار بزرگ، رودخانه ای به امتداد ۲ کیلومتر قرار دارد که بسیار تنگ و احاطه شده در کوه های صاف و مرتفع می باشد و در آخر دره ، کوه منیژه با کوه فاراب به یکدیگر متصل شده و در انتهای رودخانه اخلمد است.

هوای پاکیزه و ییلاقی‌ و انواع میوه های گیلاس و سیب درختی اخلمد مشهور است. در محل ورود به دره اخلمد ، بندی است که در زمان با یسنقر میرزای تیموری فرزند شاهرخ و حاکم توس در نیمه اول سده نهم ساخته شده است. به طور یقین می توان گفت مسیر آبشار اخلمد یکی از زیباترین مکانهای ایران است و می توان از آن به عنوان بهشتی در این جهان خاکی نام برد.

 روستای زیبای اخلمد مشهد

کمی درباره بند اخلمد

بند اخلمد مربوط به دوران‌های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان چناران، روستای اخلمد واقع شده است. بند اخلمد بر روی سنگ‌های آهکی دوران دوم زمین‌شناسی با مصالح سنگ، آجر و ملات ساروج ایجاد شده است و طول این بند تاریخی که با گذشت حدود ۷۰۰ سال از قدمت آن و فرسودگی بخش‌هایی از آن هنوز سالم و پابرجاست، ۲۲۵ متر و عرض آن در تاج ۱۱ متر و در بستر رودخانه ۱۳٫۵ متر و ارتفاع آن ۱۲ متر می‌باشد همچنین لازم است ذکر شود هرچند این سد در حال حاضر به دلیل پر شدن دریاچه پشت آن قابل استفاده نیست اما یکی از تفرجگاه‌های مردم مشهد و گردشگران به ویژه در فصل تابستان می‌باشد.بند اخلمد که مربوط به دوره تیموریان است از جمله بناهای ساخته شده توسط سلطان حسین بایقرا آخرین پادشاه تیموری می‌باشد. این اثر در تاریخ ۱۰ مهر ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۴۰۳۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

غار زیبای اخلمد

غار اولیدر اخلمد در کوه های غربی اخلمد قرار گرفته است؛ و چون به تازگی کشف شده، جویندگان، از معرفی و بازگو کردن آدرس و مشخصات کامل آن طفره می روند. کوهنورد و صخره نورد و غارنورد بومی اخلمد، هادی جعفرپور، این غار را کشف کرده و قول داده بزودی پس از ثبت آن به نام خودش، مشخصات کامل تری را در اختیار ما قرار دهد.اولیدر (owlidar) نامی است که ایشان برای این غار انتخاب کرده است.محمد ایروانی نیز از دیگر کوهنوردان بومی اخلمد، در این صعود هادی را همراهی کرده است.اخلمد به دلیل داشتن کوه ها و آبشاره ها از هوای لطیفی برخوردار است. به همین خاطر اخلمد از شدت گرمای تابستان و سرمای زمستان در امان است. به علت ارتفاع زیاد و بارندگی فراوان اخلمد ، در ابتدای هر سال دارای بیشترین مقدار آب بوده و زیبایی فریبنده ای دارد. اخلمد در ۸۴ کیلومتری مشهد و در امتداد جاده مشهد- قوچان واقع شده است و فاصله جاده فرعی آن تا بزرگراه آسیایی حدود ۱۶ کیلومتر است.