ایرونا سیر برگذار کننده انواع تور های داخلی (تور مشهد و ... )

09198014097
02166320673
09194931590
02166320674
09194931580
02166758500
منو

پارک تفریحی ایران کوچک

تازه های ناشناخته ۱۳۹۷/۰۲/۱۲
  1. ایرونا سیر
  2. مقالات
  3. پارک تفریحی ایران کوچک

برای سفری به یک شهری خودرا آماده کرده اید و لیستی از دیدنی های آن شهر را آماه کرده اید تا وقتی سفر خود را آغاز کردید بتوانید اماکن گردشگری و تفریحی یا تاریخی آن شهر را ببینید اما شاید زمان یا مدت سفر شما امکان بازدید از همه اماکن دیدنی را به شما ندهد و شما نتوانسته اید تمام لیست خود را بازدید کنید و اینکه هدفتان از سفر دچار اختلال شده ، ازین رو در شهرهای مختلف دنیا که تردد مسافر در آن زیاد است اقدام به احداث مجموعه هایی کردند که نماد تاریخی ، طبیعی و گردشگری آن شهر و کشور را در ابعاد کوچکتر و بسیار مشابه قرار میدهند و شما به جای بازدید از کلی اماکن دیدنی به یک جموعه با کلی اماکن دیدنی یک کشور میروید و با یک یا دو روز از تمام دیدنی های یک شهر بازدید به عمل می اورید . یکی ازین شهر ها که سال 1395 مورد توجه مسئولین بوده شهر مشهد مقدس می باشد که سالانه چیزی حدود 30 میلیون نفر برای زیارت و سایحت به مشهد میروند و از زیبایی ها و مخصوصا حرم مطهر حضرت رضا (ع) بازدید می کنند و زیارت را پیشینه ادوخته خود میکنند اما امروزه مشهد در حال تحول بسیار زیادی شده است . همسفران تورهای مشهد که به این شهر میروند در گشت های داخل شهر میرند از اماکن زیبای آن هم دیدن میکنند و این یعنی شروع یک عصر گرشگری جدید .ازین رو ما امروز برای شما همسفران تور مشهد یکی از پارک های مینیاتوری جهان که در حال تکمیل شدن این پروژه می باشد و در شهر مشهد هست را به شما معری میکنیم و امیدواریم با تکمیل این پروزه سنبل ایران را در مشهد ببینیم .

پارک مینیاتوری مشهد

پارک مینیاتوری اولین بوستان مینیاتوری شرق کشور به مساحت ۸ هکتار با هزینه‌ای بالغ بر ۲۸ میلیارد تومان اعتبار در مشهد احداث شد. پارک مینیاتوری، ایرانی کوچک است و آثار باستانی از گوشه و کنار کشورمان در مقیاس کوچک در این پارک به نمایش درمی‌آید.

 بوستان مینیاتوری مشهد

در این بوستان ۵۸ نماد فرهنگی، مذهبی و نقاط دیدنی شهرهای مختلف ایران به صورت مینیاتور شده در معرض دید عموم شهروندان قرار می‌گیرد که در هنگام افتتاح نه المان آن به بهره‌برداری رسید. المان‌های تخت جمشید، آرامگاه فردوسی مشهد ، پل خواجو، فرودگاه بین‌المللی شهید هاشمی‌نژاد، آرامگاه عطار نیشابوری، راه‌آهن مشهد، روستای کندوان، باغ شاهزاده ماهان کرمان و سد کارون تا کنون رونمایی شده‌اند. از جمله امکانات این بوستان که می‌توان به تراس تماشا، زمین بازی کودکان با طراحی بازی‌های بومی و محلی، مسیر تردد قطار، فضای سبز و… اشاره کرد. در ادامه با هم تصاویری از این پارک زیبا را می‌بینیم.در این بوستان ۴۳ هزار مترمربع فضای سبز با بهره‌گیری از سیستم آبیاری تحت فشار طراحی و اجرا شده است. همچنین ۹۶ مترطول نیز رمپ تماشا برای شهروندان احداث شده است. همچنین ۴۹۲۸ مترمربع فضای ایجاد پارک خودرو برای شهروندان ایجاد شده است. در کنار این مهم مسیر قطار به طول ۹۲۰ متر که به بازدیدکنندگان اجازه می‌دهد با حرکت در این مسیر از ماکت‌های طراحی شده بازدید کنند نیز اجرا شده است.

افتتاح پارک ایران کوچک پارک ایران کوچک (بوستان منیاتوری) در مشهد در ۱۶ خرداد ۱۳۹۵ افتتاح شد که در آن زمان ۹ المان ایرانی به بهره برداری رسید . در سال ۹۲ ، به میزان ۷۰ هکتار گل‌کاری در سطح مشهد وجود داشت، ۶۰ درصد از این گل‌ها دایمی و ۲۰ درصد گل‌های فصلی بودند که این میزان در بهار ۹۵ به ۱۰۰ هکتار گل‌کاری افزایش یافت به طوری که ۸۰ درصد از آن‌ها گل‌های دائمی و ۲۰ درصد گل‌های فصلی بودند.پارک موضوعی مینیاتور مشهد بزرگترین پارک مینیاتوری کشور است که هدف آن معرفی بناهای تاریخی و آثار شاخص  معماری در ایران است و در افق این طرح ۵۸ ماکت مینیاتوری با موضوع ایران‌شناسی دیده شده است.

 پارک مینیاتوری مشهد

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، سابقه‌ طراحی و اجرای پارک‌های مینیاتوری در جهان به سال ۱۹۸۰ در کشور ایتالیا برمی‌گردد و از آن تاریخ تاکنون ۱۰ پارک مینیاتوری در کشورهای مختلف جهان از جمله هند، سنگاپور، چین و ترکیه با هدف معرفی و انتقال فرهنگ و تاریخ ملل اجرا شده ‌است. این پارک با مساحت ۸۰ هزار متر مربع شامل دریاچه مصنوعی، فضای سبز، زمین بازی کودکان و مسیر مینیاتوری مخصوص است. علاوه بر مسیر مینیاتوری، مسیر قطار با ۳ ایستگاه نیز در آن پیش‌بینی شده ‌است که در آینده امکان بازدید گردشگران را به صورت سواره فراهم خواهد آورد. در پارک مینیاتوری مشهد فضای بازی کودکان با هدف ایجاد محیطی مفرح و شاد از بازی‌های اصیل ایرانی برای کودکان، با مساحت حدود ۴۰۰‌ متر مربع در نظر گرفته شده است که خود شامل مسیر رالی ماشین‌های اسباب بازی و فضای منچ و مارپله است که کودکان در آن بازی می‌کنند. در قسمت مرکزی این پارک ساختمان تراس تماشا به ارتفاع ۱۴.۶ و با طراحی خاص و سنتی، چشم‌اندازی زیبا از قسمت‌های مختلف این پارک ارایه می‌دهد و نیز به تازگی دوربین‌های شکاری مخصوص به‌منظور ایجاد دید مناسب و بررسی دقیق‌تر المان‌ها، در جلوی این ماکت‌ها نصب شده است. نکته جالب توجه در پارک مینیاتوری مشهد، وجود انواع گونه‌های گیاهی و تزیینی در کنار دریاچه مصنوعی با مساحت ۲ هزار متر مربع در این پارک است که به محیط پارک مینیاتوری زیبایی خاصی بخشیده است.همچنین به‌منظور راحتی بازدیدکنندگان فضای پارکینگ در قسمت غربی پارک و با گنجایش ۲۰۰ خودرو در نظر گرفته شده ‌است.

صادق آرام، یکی از باردیدکنندگان این پارک در گفت‌وگو با ایسنا با انتقاد از تعداد کم المان‌ها در این پارک، اظهار کرد: به طور اتفاقی و از طریق دوستانم در دانشگاه با پارک مینیاتوری آشنا شدم و اکنون نیز با استفاده از ردیاب جی پی اس توانستم مکان دقیق این پارک را بیابم. درختان پارک کوتاه هستند و فضای مسقف و مناسبی برای استراحت بازدیدکنندگان در روزهای آفتابی وجود ندارد.علیرضا طوسی، یکی دیگر از بازدیدکنندگان پارک مینیاتوری عنوان کرد: دستیابی مردم به این پارک به خصوص برای زائران دشوار است زیرا این پارک از مرکز شهر بسیار دور است، درباره محل دقیق پارک نیز که از مردم سوال می‌کردیم اغلب اظهار بی‌اطلاعی می‌کردند.در کنار ویژگی‌های مثبت این مکان دیدنی، می‌توان از تعداد کم ماکت‌ها، عدم وجود اطلاع‌رسانی‌‌مناسب پیرامون این پارک و نیز موقعیت مکانی دورافتاده در شهر برای گردشگران به‌عنوان انتقاداتی که به پارک مینیاتوری مشهد وارد است، نام برد. این پارک مینیاتوری در بلوار الهیه، سجادیه 26 قرار گرفته است و در تاریخ 16‌خرداد سال 95 به بهره‌برداری رسید.خلیل‌الله کاظمی، معاون خدمات و محیط زیست شهری شهرداری مشهد در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: هم‌اکنون ۱۰ المان در پارک مینیاتوری نصب شده است و در سه ماهه اول سال 96، 4 المان افزوده خواهد شد. در حال نصب المان‌ها هستیم و هرساله تعدادی المان را اضافه می‌کنیم.وی گفت: اعتبارات‌مان در این بخش مقداری کم بود، قیمت المان‌ها نیر بسته به شکل آن با یکدیگر تفاوت دارد، امسال ۲ میلیارد و 800 میلیون تومان تقریبا برای هر المان 600 میلیون تومان هزینه شد.

 پارک مینیاتوری مشهد

با توجه به اخبار و اتفاقات منتشره باید دید در پایان پروژه چه نمادها یا المان های جدید به این پارک اضافه خواهد شد در واقع پارک های مینیاتوری نماد و سنبل کوچکی از یک کشور می تواند  باشد و بیشتر برای آن دسته از مسافرینی و توریست هایی که به روش های مختلف وارد ایران یا شهر مشهد میشوند بسیار موثر می باشد زیرا قطعا با توجه به زمان و بودجه که یک مسافر برای خود در نظر میگیرد بازدید از تمام اماکن دیدنی و گردشگری یک کشور کاری بسیار سخت و در واقع غیر ممکن خواهد بود به همین دلیل ایده پارک های مینیاتوری بسیار ایده قابل قبول و خلاصه ای از یک کشور را در محیطی نسبتا بزرگ به تصویر می کشد و اساسا " یکی از دریچه های ورود مسافر به کشور و تامین عرض می باشد به شرطی که این گونه پارک ها در محیطی بسیار خوب و نزدیک شهر قرار داشته باشند .تجهیز کامل اینگونه پارک ها هم از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است چرا که وقتی مسافر یا توریستی به این پارک ها برای بازدید مراجعه میکند تقریبا برای دیدن تمام ایران وقت ندارد و تمایل او دیدن این سرزمین در حداقل زمان ممکن می باشد پس باید نماد ها و المان های این گونه مجموعه ها کامل باشد .