ایرونا سیر برگذار کننده انواع تور های داخلی (تور مشهد و ... )

09198014097
02166320673
09194931590
02166320674
09194931580
02166758500
منو

باغ وحش وکیل آباد مشهد بی نظیر در ایران

تازه های ناشناخته ۱۳۹۷/۰۱/۳۰
  1. ایرونا سیر
  2. مقالات
  3. باغ وحش وکیل آباد مشهد بی نظیر در ایران

مشهد شهری که این روزها سیاحتی تر شده و به جرات میتوان گفت در حال حاضر با ایجاد اماکن گردشگری متفاوت و باز شدن فضای گردشگری توریست ها زیادی را به سمت خود می کشاند . عرض ارادت به آستان قدس و حرم مطهر در جایگاه ویژه خود قرار دارند و اینکه معیار اصلی مسافران تورهای مشهد به هر صورتی اعم از تور مشهد هوایی ، تور مشهد زمینی یا ترکیبی زیارت می باشد بحثی نیست اما با وجود این همه دیدنی های گردشگری در مشهد باید کمی درنگ کرد ، رفت و دید . یکی از اولین های ایران را می توان به باغ وحش مشهد یعنی باغ وحش وکیل آباد نسبت داد که در نوع خود بی نظیر می باشد .این بار با درج این مقاله برای شما همسفران مشهد از شما دعوت میکنیم در صورتی که به مشهد رفتید حتما از این باغ وحش زیبا در پارک جنگلی وکیل آباد بازدید نمایید .

باغ وحش وکیل آباد-بزرگترین باغ وحش ایران با بیشترین گونه های جانوری

باغ وحش وکیل آباد مشهد

پیشینه باغ وحش وکیل آباد مشهد

پارک جنگلی وکیل آباد که درگذشته به نام میرطراز یا باغ وکیل آباد شناخته می شد، در سال ۱۳۴۸ ش. توسط مالک آن، خامه حسین آقای ملک ، به صورت رسمی وقف استفاده عموم گردید و به شهرداری مشهد واگذار شد و هم اکنون جزو محدوده خدماتی منطقه ۹ می باشد. پارک وکیل آباد که دارای ۲۵۹۶۵۹ متر مربع مساحت است با آب قنات آبیاری می شود. این پارک قدیمی با پستی و بلندی های طبیعی و درختان کاج و چنار از گذشته های دور به عنوان یکی از مراکز ییلاقی حاشیه مشهد مورد توجه بوده است.

باغ وکیل آباد مشهد علاوه بر استخرها و جایگاه های استراحت مسافران، دارای شهر بازی بسیار بزرگی به نام كوهستان پارک شادی با انواع و اقسام وسایل تفریحی و باغ وحش می باشد. مساحت وكیل اباد بیش از 70 هكتار و دارای رودخانه ای فصلی است. وكیل آباد به علت قدمت خود و قرار گرفتن در دره ای با صفا و هوای مطبوع از دیر باز مورد توجه اهالی شهر و مسافران بوده است.

پیشینه تأسیس اولین باغ وحش شهر مشهد به سال۱۳۳۹شمسی می‌رسد که محل آن در محدوده خواجه‌ربیع فعلی قرار داشت. با ایجاد شرکت باغ‌وحش وکیل‌آباد در سال ۱۳۵۹شمسی مشهد شاهد ایجاد دوباره باغ‌وحش در ورودی پارک جنگلی وکیل‌آباد در زمینی به وسعت چهار هکتار بود. این مکان بزرگترین باغ‌وحش ایران است و بیشترین حیوانات و گونه‌های جانوری را دارد .

باغ وحش وکیل آباد مشهد

ویژگی های  باغ وحش وکیل آباد مشهد

باغ وحش وکیل آباد، تنها باغ وحش مشهد و خراسان رضوی می‌باشد. این باغ وحش دارای حیوانات گوشتخوار و علف‌خوار، آبزی، خزنده و پرندگانی از جمله می‌توان به شیر، ببر، خرس، خوک، گراز، گربه وحشی، انواع پرندگان، چهار نوع گوزن، شامپانزه و… می‌باشد. گفتنی است که در این باغ وحش برخی حیوانات در حال انقراض و برخی حیوانات بسیار کمیاب نیز یافت می‌شوند . تایگون از جالب‌ترین حیوانات این باغ وحش است. تایگون‌ها حاصل جفت گیری ببر و شیر هستند که اولین بار 15 سال پیش در آمریکا به وجود آمدند؛ قفس تایگون‌ها در کنار پلنگ آفریقایی قرار گرفته است.ببر بنگال، ببر اندونزی، تیزشاخ سفید، قوچ و میش آئوراد، تمساح، لاما (شبیه شتر)، پلنگ آفریقا، سیاه‌گوش از جمله حیواناتی هستند که منحصراً در این مجموعه نگهداری می‌شوند.طبق آمار مجموعه باغ وحش مشهد ۱۲۵ گونه جانوری شامل ۴۹ گونه پرندگان، ۶۱ گونه پستانداران و جوندگان، ۵ گونه خزندگان و ۱۰ گونه آبزیان وجود دارند که جمعاً تعداد آنها به ۸۱۲ عدد می‌رسد. تکثیر گونه‌های درحال انقراض نیز یکی دیگر از فعالیت‌های مهم در باغ وحش مشهد محسوب می‌شود.

باغ وحش وکیل آباد مشهد

تعطیل شدن باغ وحش وکیل آباد مشهد

هممین چند وقت پیش بود که اخبار غیر رسمی مبنا بر تعطیلی باغ وحش وکیل آباد مشهد فکر علاقه مندان را به خود مشغول کرده بود اما ازین رو معاون نظارت و پایش اداره کل محیط ‌زیست خراسان رضوی خبر تعطیلی باغ ‌وحش وکیل‌آباد مشهد را تکذیب کرد.

محمد عرفانی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه باغ وحش وکیل آباد در حال حاضر تعطیل نشده است، گفت: ما به عنوان محیط‌ زیست تعطیلی باغ وحش را تکذیب می‌کنیم. چنین چیزی نیست و هرکسی چنین چیزی گفته است، باید پاسخگو باشد.

وی ادامه داد: این موضوع باید به مرور انجام شود و پیگیری تعطیلی یا انتقال آن هم به لحاظ قضایی و هم به لحاظ گونه‌های موجود در آنجا به جد در حال انجام است و به هر حال این موضوع مشمول زمان‌ است.

عرفانی افزود: پرونده باغ‌وحش وکیل‌آباد به دستگاه قضا ارجاع شده و واحد حقوقی اداره کل محیط زیست خراسان رضوی در این زمینه اقدام کرده است اما پیگیری بحث قضایی زمان‌بر است تا زمانی که شرایط مهیا و منجر به صدور حکم شود.وی خاطرنشان کرد: موضوع دیگر وجود گونه‌های امانی در این باغ‌وحش است که پیگیر آن هستیم تا این حیوانات را نیز تحویل گرفته و به مراکز مجاز تحویل دهیم. این قدم اول خواهد بود و به دنبال تعیین و تکلیف گونه‌های خود باغ‌وحش نیز هستیم.

انتقال باغ وحش به خارج از شهر موضوعی دیگر

وظیفه محیط‌ زیست این نیست که کاری برای باغ وحش انجام دهد. این باغ‌وحش به علت کوتاهی پروانه بهره‌ برداری نگرفته و در حال حاضر که شهر توسعه پیدا کرده، طبق قوانین این باغ وحش نمی‌تواند در مناطق شهری مستقر باشد و باید جابه‌جا شود. پیش از این به مسئولان باغ‌ وحش اعلام شده که شما سه سال فرصت تهیه مکانی جایگزین و آماده‌سازی آن را دارید و بعد انتقال گونه‌ها را انجام دهید اما تاکنون هیچ اقدامی انجام نشده است.

عرفانی با تاکید بر اینکه محیط‌زیست مخالف حضور باغ وحش در مشهد نیست، تصریح کرد: ما با حضور باغ وحش در شهر مشهد مشکلی نداریم و محیط زیست از استقرار باغ وحش در مشهد استقبال می‌کند اما باید یکسری شرایط و قوانین را رعایت کرده باشد از مسائل بهداشتی گرفته تا شرایط نگهداری تا مردم نیز از آن بهره‌مند شوند. وی همچنین از مردم درخواست کرد که به هیچ وجه حیوانات خود را به باغ وحش تحویل ندهند و در صورتی که حیوانی دارند که می‌خواهند آن را تحویل دهند آن را به اداره کل محیط زیست خراسان رضوی تحویل دهند که به صورت شبانه‌روزی آماده تحویل گرفتن حیوانات از مردم هستند.